ANO tribunāls Hāgā pasludina spriedumu – serbu līderim Mladičam mūža ieslodzījums

Pievienot komentāru

Apvienoto Nāciju Organizācijas tribunāla tiesneši pirms nepilnas stundas piesprieduši mūža ieslodzījumu bijušajam Bosnijas serbu armijas komandierim Ratko Mladičam, atzīstot viņu par vainīgu genocīdā un kara noziegumos Bosnijas kara laikā.

Par “Bosnijas miesnieku” iesauktā Mladiča lieta ir pēdējā ANO Starptautiskā kriminālnoziegumu tribunāla bijušajai Dienvidslāvijai izskatāmā lieta, un tās spriedumu jau sen gaidīja desmitiem tūkstoši kara upuru reģionā.

1995. gadā serbu spēki pārņēma musulmaņu Srebrenicas anklāvu, kuru apsargāja viegli bruņotas nīderlandiešu vienības, kas neizrādīja nekādu pretestību. Vēlāk Srebrenicā tika noslepkavoti aptuveni 8000 musulmaņu vīriešu un zēnu. Šis slaktiņš tiek uzskatīts par smagāko kara noziegumu, kas Eiropā pastrādāts kopš Otrā pasaules kara.

Mladičs noliedza vainu 11 apsūdzībās, kas viņam izvirzītas saistībā ar Bosnijas kara laikā 90. gados notikušo nežēlīgo etniskās tīrīšanas operāciju, kā arī Srebrenicas slaktiņa vadīšanu. Sarežģītā lieta tika izskatīta vairāk nekā piecus gadus, tajā liecināja teju 600 cilvēku un tika sniegti vairāk nekā 10 000 pierādījumu.

Mladičs tika aizturēts 2011. gadā pēc 16 gadus ilgas bēguļošanas un kopš tā laika atrodas ieslodzījumā. Viņa tiesas process sākās 2012. gada maijā.

Lasi vēl