ANO pauž bažas par cilvēktiesību neievērošanu Krievijas prettiesiski anektētajā Krimā

0 Komentāru
ANO pauž bažas par cilvēktiesību neievērošanu Krievijas prettiesiski anektētajā Krimā
Foto: AFP / LETA

Starptautiskā sabiedrība ANO paudusi bažas par cilvēktiesību situācijas pasliktināšanos Krievijas prettiesiski anektētajā Krimā.

22. martā Ženēvā ANO Cilvēktiesību padome ar ANO ģenerālsekretāra vietnieku cilvēktiesību jautājumos Ivanu Šimonoviču apsprieda cilvēktiesību situāciju Ukrainā, tostarp paužot bažas par problemātisko cilvēktiesību situāciju Krimā – vārda, preses un pulcēšanās brīvības, kā arī izglītības mazākumtautību valodās ierobežojumiem, Krievijas pilsonības un tiesiskā regulējuma uzspiešanu, un citiem Krievijas de facto pārvaldības iestāžu veiktajiem pārkāpumiem.

ANO Cilvēktiesību uzraudzības misijas Ukrainā ziņojuma apspriešanā piedalījās ANO dalībvalstis, Eiropas Savienība un Eiropas Padome, kā arī nevalstiskās organizācijas, kas kritiski vērtēja Krievijas rīcību anektētajā Krimas pussalā.

Latvijas pārstāvis stingri nosodīja Krievijas pirms diviem gadiem īstenoto prettiesisko Krimas aneksiju un aicināja starptautisko sabiedrību turpināt tās neatzīšanas politiku. Tika akcentēts Latvijas nelokāmais atbalsts Ukrainas teritoriālajai nedalāmībai un suverenitātei, aicinot Krievijas Federāciju izbeigt Krimas aneksiju.

Tāpat Latvijas pārstāvis pauda bažas par cilvēktiesību situācijas Krimā pasliktināšanos, Krimas tatāru un ukraiņu cilvēktiesību pārkāpumiem, tostarp diskrimināciju, vajāšanu un patvaļīgu arestēšanu par šķietamu dalību teroristiskās organizācijās, ko īsteno Krievijas de facto iestādes, un aicināja Krieviju atļaut ANO Cilvēktiesību uzraudzības misijai netraucētu piekļuvi Krimai. Latvija pievienojās ANO Cilvēktiesību uzraudzības misijas Ukrainā ziņojumā paustajam satraukumam par Krievijas ieceltā Krimas prokurora neseno prasību par Medžlisa, 1991. gadā izveidotās Krimas tatāru tautas sabiedriskās izpildinstitūcijas, darbības aizliegumu, lai pasludinātu to par ekstrēmistu organizāciju.

Diskusijā iesaistījās kopumā 30 ANO dalībvalstis, Eiropas Savienība un Eiropas Padome, kā arī nevalstiskās organizācijas, kas kritiski vērtēja Krievijas rīcību anektētajā Krimas pussalā. 2015. gadā Latvija piešķīra 10 000 eiro ANO Cilvēktiesību uzraudzības misijas Ukrainā darbības nodrošināšanai.

0 Komentāru