ANO klimata sanāksmē Ņujorkā nepiedalās vairāku valstu līderi; pēkšņi ierodas ASV prezidents

2 komentāri

Ņujorkā pirmdien sākusies īpaša Apvienoto Nāciju Organizācijas sanāksme, kas veltīta pēdējā laikā ļoti aktuālajai klimata pārmaiņu tematikai. Tiesa gan, vairāku lielvalstu līderi, tostarp ASV, šajā sanāksmē neuzstājas, taču prezidents Donalds Tramps negaidīti ieradās.

ANO klimata pārmaiņām veltītā sanāksme sākas vien dažas dienas pēc tam, kad miljoniem cilvēku visā pasaulē piedalījās klimatu pārmaiņu streikā. ANO paspārnē strādājošā Pasaules Meteoroloģiskā organizācija svētdien paziņoja, ka aizvadītā piecgade bijusi karstākā kopš novērojumu sākuma pirms aptuveni 150 gadiem, savukārt oglekļa dioksīda emisijas pieaugušas par 20% salīdzinājumā ar iepriekšējo piecgadi.

Pasaules Meteoroloģiskā organizācija ir pārliecināta, ka centieni samazināt siltumnīcefekta izraisošo gāzu emisiju ir jātrīskāršo, lai līdz 2100. gadam ierobežotu globālo sasilšanu zem diviem grādiem.

Šajās dienās ar aicinājumu politiķiem pievērsties klimata pārmaiņām klajā nākuši arī dabas fotogrāfi.

Pirmdien valstu vadītāji ierodas uz klimata sanāksmi, taču tajā neuzstāsies līderi no tādām valstīm kā Brazīlija, Saūda Arābija un ASV, kuras prezidents Donalds Tramps 2017. gadā paziņoja par izstāšanos no Parīzes klimata vienošanās. ANO ģenerālsekretārs jau iepriekš pauda, ka samitā jārunā tikai tām valstīm, kuras ieradušās ar plānu emisiju samazināšanai.

Trampu pavadīja viceprezidents Maiks Penss. ASV prezidents tika redzēts aplaudējam vairākiem runātājiem. Tramps ieradās pēc pasākuma sākuma un nokavēja zviedru klimata aktīvistes Grētas Tūnbergas un ANO ģenerālsekretāra Antoniu Gutērreša runu. Taču Tramps paspēja uz Vācijas kancleres Angelas Merkeles uzstāšanos un noklausījās vairākas citas runas par klimata krīzi un iespējamajiem politiskajiem risinājumiem.

Tramps ir paudis skepsi par zinātnieku atklājumiem klimata jomā un atvieglojis vides aizsardzības noteikumus ASV, bieži vien darot to ekonomiskā progresa vārdā.

Šajā sanāksmē piedalās arī Latvijas prezidents Egils Levits.