ANO eksperti: Navaļnijs ir nopietnās briesmās, jāveic viņa medicīniskā evakuācija

6 komentāri
ANO eksperti: Navaļnijs ir nopietnās briesmās, jāveic viņa medicīniskā evakuācija
EPA/SCNAPIX

ANO cilvēktiesību ekspertu grupa trešdien pauda trauksmi par ieslodzītā Krievijas opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija veselības stāvokļa pasliktināšanos, mudinot nekavējoties veikt viņa medicīnisko evakuāciju no Krievijas.

“Mēs uzskatām, ka Navaļnija dzīvība ir nopietnās briesmās,” brīdināja četri neatkarīgie eksperti, kas strādā ar vārda brīvības, spīdzināšanas un ārpustiesas nāvessodu, kā arī fiziskās un garīgās veselības jautājumiem.

Viņi mudināja Krievijas varasiestādes ļaut Navaļniju “evakuēt uz ārzemēm ārkārtas medicīniskās palīdzības saņemšanai”, uzsverot, ka “Krievijas valdība ir atbildīga par Navaļnija veselību un dzīvību, kamēr viņš atrodas apcietinājumā”.

Navaļnijs atrodas skarbos apstākļos cietumā, viņam nav pieejama pienācīga medicīniskā aprūpe, turklāt viņam liegts tikties ar paša izraudzītiem ārstiem, norādīja eksperti.

“Mēs esam dziļi saraukti par to, ka Navaļnijs tiek turēts apstākļos, kas var tikt pielīdzināti spīdzināšanai vai nežēlīgas, necilvēcīgas vai pazemojošas apiešanās apstākļiem, vai sodam,” norādīja eksperti, kurus iecēlusi ANO, bet kas nepauž viedokli ANO vārdā.

“Mēs esam īpaši satraukti, ka patreizējās briesmas Navaļnija dzīvībai, viņa pēdējā ieslodzīšana, kā arī iepriekš pieredzētie uzbrukumi, arī mēģinājumi laupīt viņam dzīvību pērn augustā ar nervus paralizējošo vielu “Novičok” – tas viss ir daļa no tīšas atmaksas shēmas par kritiku, ko viņš vērš pret Krievijas valdību, un klajš viņa cilvēktiesību pārkāpums,” norādīja ANO eksperti.

Norādot uz agrākajiem Eiropas Cilvēktiesību tiesas spriedumiem, eksperti uzsvēra, ka “nav atzīstama tiesiska pamata Navaļnija aizturēšanai, tiesāšanai un ieslodzīšanai Pokrovas cietumā”.

Lasi vēl: Krievijā notiek Navaļnija atbalstītāju masu protesti; policija aiztur Navaļnija atbalstītājus