ANO aicina dalībvalstis “novērst ieroču plūsmu” uz Mjanmu

0 Komentāru
ANO aicina dalībvalstis “novērst ieroču plūsmu” uz Mjanmu
AFP/SCANPIX

ANO Ģenerālā asambleja piektdien aicināja dalībvalstis “novērst ieroču plūsmu” uz Mjanmu, pieņemot nesaistošu rezolūciju, kas nosoda militāro apvērsumu šajā valstī.

Rezolūcija, kas gan neaicina noteikt globālu ieroču embargo, arī pieprasa Mjanmas armijai “nekavējoties apturēt jebkādu vardarbību pret mierīgiem demonstrantiem”, atjaunot demokrātiju un atbrīvot aizturētos civilos līderus.

Rezolūciju atbalstīja 119 valstis, pret balsoja tikai Baltkrievija, bet atturējās 36 valstis, tostarp Mjanmas galvenā sabiedrotā Ķīna.

Piektdien notika arī ANO Drošības padomes neformālas sarunas par situāciju Mjanmā, kur armija 1. februārī gāza civilo valdības vadītāju Aunu Sanu Su Či.

Rezolūcija tika pieņemta nevis uz konsensa pamata, kā bija cerēts, bet ar balsojumu, kurā visas 193 ANO dalībvalstis bija spiestas atklāt savu viedokli.

Mjanmas vēstnieks ANO Čo Mo Tuns, kurš ir noraidījis apvērsumu, atbalstīja šo rezolūciju. Lai gan hunta apgalvo, ka viņš vairs nepārstāv Mjanmu, ANO viņu turpina uzskatīt par leģitīmu vēstnieku.

Mjanmas vēstnieks pēc balsojuma pauda nožēlu, ka šīs rezolūcijas pieņemšanai bija vajadzīgi trīs mēneši un ka tajā nav pausts skaidrs aicinājums uz ieroču embargo.

Starp valstīm, kas balsojumā atturējās, bija Krievija, Mali, kur nesen notika jauns militārs apvērsums, Irāna, Ēģipte, Bruneja, Kambodža, Laosa un Taizeme.

ANO Ģenerālā asambleja ļoti reti pieņem rezolūcijas, kas nosoda militārus apvērsumus vai aicina ierobežot ieroču piegādes kādai valstij.

Kopš Mjanmā notikušā apvērsuma tur ir nogalināti vairāk nekā 860 civiliedzīvotāju, liecina ANO un Politieslodzīto palīdzības asociācijas (AAPP) dati.

0 Komentāru