Anglijas latvieši atzīst – būt uzņēmējam Lielbritānijā ir vieglāk nekā savā dzimtenē

0 Komentāru
Anglijas latvieši atzīst – būt uzņēmējam Lielbritānijā ir vieglāk nekā savā dzimtenē
Foto: Scanpix

Gaidāmais referendums par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības latviešu uzņēmējiem Anglijā raisa bažas par brīvās tirdzniecības nākotni. Mūsu tautieši Lielbritānijā aktīvi darbojas  starptautisko kravu pārvadājumu un pārtikas preču tirdzniecības jomā. Ja Lielbritānija nobalsotu par izstāšanos, aktuāls kļūtu jautājums par ievedmuitas nodokli.

Latvieši Lielbritānijā ne tikai strādā mazkvalificētos darbus par minimālo algu, bet īsteno arī sapni par savu privāto uzņēmējdarbību. Piemēram, šeit Spaldingā ir vairāki latviešu uzņēmumi, kā, piemēram, skaistumkopšanas salons.

Īpašniecei Lailai Kalvānei sākums bija vietējā fabrikā pie ražošanas līnijas, kur trīs gadus mērķtiecīgi krāja naudu biznesa iecerei. Tagad te nāk austrumeiropiešu imigrantes pēc grūtā darba saposties un izmasēt saspringtos muskuļus. Šī latviešu uzņēmēja Anglijā, kas darbu dod arī latviešu, lietuviešu un poļu skaistuma meistarēm, nesatraucas par referenduma ietekmi. Drīzāk Lielbritānija tad censtos radīt vēl pievilcīgāku biznesa vidi.

Kur latviešu imigranti, tur arī pieprasījums pēc latviskiem gardumiem. Liāna Dūne pārdeva dzīvokli Latvijā, lai savu hobiju – cept bulciņas un tortes kaimiņiem – pārvērstu plašāka biznesā Anglijā. Ar konditoreju Spaldingas pilsētā Liāna silda Latvijas ekonomiku.

Ja izstātos no Eiropas Savienības, šie varētu kļūt par importa produktiem kā no trešās valsts. Izskan bažas, ka sava iekšējā tirgus stimulēšanai, Lielbritānija varētu pat aizliegt ievest atsevišķus produktus. Tas vēl vairāk sadārdzinātu Liānas konditorejas izmaksas. Smalkmaizītes, tortes, cepumi, pīrādziņi, picas un pat belaši – Liāna ar latviešu konditorēm te cep visu, un Anglijas vietējiem latviešiem šī vieta nozīmē daudz.

Kaimiņpilsētā Bostonā, kur latviešu valoda skan biežāk, ir vēl lielāks pieprasījums pēc latviešu pārtikas produktiem. Imigranti no Austrumeiropas Bostonā var sajusties gluži kā mājās. Pilsētas centrā teju uz katra stūra var atrast pa kādam veikalam ar precēm no Latvijas, Lietuvas un Polijas.

Lielu daļu no tiem ar produktiem apgādā Aigars Šengelis. Viņam Bostonā pieder latviešu preču vairumtirdzniecības bāze. Šādā veidā Aigars Šangelis arī palīdz ražotājiem no Latvijas ielauzties Lielbritānijas tirgū. Šim latviešu uzņēmējam Anglijā tāpat kā daudziem citiem liels nezināmais ir referenduma sekas.

Tā kā Aigaram ir lieli paplašināšanas un bāzes modernizācijas plāni, viņam ir svarīgi zināt nākotni, ja Lielbritānija izstātos no Savienības. Var vēl kāpināt preču apjomus, ko ar šādiem konteineriem vest no Latvijas katru nedēļu.

Aigara bāzē tikko iepircies Guntars, kurš Anglijas pilsētā Bostonā pirms četriem mēnešiem atvēris savu veikalu ar precēm no Baltijas valstīm. Desmitos tūkstošos mērāmais imigrantu skaits Bostonas reģionā padara šo etniskās pārtikas nišas biznesu tiešām dzīvotspējīgu. Tāpat Gundara biznesu atvieglo Lielbritānijas relaksētā attieksme pret jaunajiem uzņēmējiem.

Taču drauds – referendums, jo eiroskeptiskie politiķi rosina būtiski samazināt mazkvalificēto darbaspēku no Austrumeiropas, tostarp Latvijas. Tie visi Gundara bodes klienti. Tad būtu bažas, vai zīme – atvērts – karātos vēl ilgi.

Video

0 Komentāru