Angelai Merkelei pārliecinoši izdevies nosargāt amatu

Pievienot komentāru

Šā gada centrālais politiskais notikums ir noslēdzies un lielus pārsteigumus tas nav nesis. Oficiālie vēlēšanu rezultāti liecina, ka Angelai Merkelei pārliecinoši izdevies nosargāt amatu un arī turpmākos četrus gadus viņa būs Eiropas ietekmīgākā politiķe.

Merkeles vadītie kristīgie demokrāti ar 33% vēlētāju atbalstu triumfējuši Bundestāga vēlēšanās.

Otrajā vietā ar 20,5% balsu ierindojas Martina Šulca vadītie sociāldemokrāti. Trešā lielākā partija Bundestāgā ar 12,6% balsu ir pret imigrāciju noskaņotā eiroskeptiķu partija “Alternatīva Vācijai”. Šeit jāpiebilst, ka nacionāļi Vācijas parlamentā nav bijuši kopš 1949. gada.

Bundestāgā atgriezīsies Brīvo demokrātu partija, kas saņēmusi 10,7% balsu. Tikmēr kreiso ekstrēmistu partiju “Die Linke” atbalstījuši 9,2% vēlētāju, bet “zaļos” – 8,9% balsstiesīgo vāciešu.

Jāpiebilst, ka ar šo gan nebeigsies kaislības Vācijas politikā, jo Sociāldemokrāti, kas pašreiz ir koalīcijā, šajā paziņojuši, ka tagad pāries opozīcijā.

Ja viņi nemainīs savas domas, tas nozīmēs, ka Merkelei, būs tikai viena izvēle jaunās valdības veidošanā – sadarbība ar Brīvo demokrātu partiju un “zaļajiem” jeb tā dēvētā Jamaikas koalīcija. Šāda trejsavienība Vācijā vēl nav pieredzēta, un jaunās valdības veidošana, ņemot vērā atšķirīgos uzskatus, varētu prasīt vairākus mēnešus.

Vācijas vēlēšanu rezultāti ar interesei gaidīti arī Latvijā

Sagaidot vēlētāju aptauju rezultātus, Gētes institūtā valdīja divējādas sajūtas. Gan Vācijas vēstnieks Latvijā, gan citas vēstniecības amatpersonas un arī politikas eksperti nebija pārsteigti par to, ka varas pozīcijas saglabājusi kanclere Angela Merkele un viņas vadītie kristīgie demokrāti. Pārsteigums bija par to, ka piepildījušās iepriekšējās prognozes un lielu vēlētāju atbalstu ieguvusi populistiskā partija “Alternatīva Vācijai”.

To, ka nacionāļu iekļūšana Bundestāgā ir vēsturiska, atzīst arī politologs Ojārs Skudra.

Tagad lielais jautājums ir par nākamo Vācijas koalīciju. Politikas eksperti norāda, ka valdības veidošana Vācijai šogad būs ļoti sarežģīta un prasīs pat vairākus mēnešus.

Tam, ka Vācijai stāv priekšā ļoti sarežģītas un komplicētas koalīcijas sarunas piekrīt arī politologs Ivars Ījabs. Tomēr, viņaprāt, Vācijas kurss nedz iekšpolitiski, nedz ārpolitiski nemainīsies,

Cits uzskats ir Eiropas Parlamenta deputātam Artim Pabrikam. Viņš norāda, ka šādi vēlēšanu rezultāti vājinās Vācijas lomu Eiropas Savienībā. Turklāt savs uzdevums, viņaprāt, ir arī Latvijai.

Vācijas vēlēšanas ir svarīgas ne tikai šai valstij vien – no tā, kurš ieņems vadošos amatus Vācijas valdībā, būs atkarīga arī liela daļa politikas gan Eiropā, gan visā pasaulē.