Andris Leimanis – Kanādā atzīts latviešu mākslinieks, kura sapnis ir viesoties Rīgā ar savu izstādi

0 Komentāru
Andris Leimanis – Kanādā atzīts latviešu mākslinieks, kura sapnis ir viesoties Rīgā ar savu izstādi

Kāds trimdas latvietis, Kanādā atzīts gleznotājs dažādu apstākļu dēļ Latvijā atpazīstamību tā arī nav iemantojis. Andris Leimanis, kuram nākamgad apritēs 80 gadu, savu profesionālo mūžu pavadījis, romantiskā reālisma stilā gleznojot Monreālas skatus, un viņa gleznas tiek pārdotas par vairākiem tūkstošiem dolāru. Gleznotāja pēdējo gadu lielākais sapnis ir reiz ciemoties Latvijā ar savu darbu izstādi.

Ar mākslinieku “TV3 Ziņas” tiekas vispasaules latviešu nometnē “3×3” Amerikā. Leimaņu ģimene allaž uzturējusi latvisko identitāti, lai arī mūžs aizritējis svešumā. Otrā pasaules kara laikā Andra vecāki ar bērniem bija spiesti pamest dzimteni. Iespējams, tieši dramatiskie pārdzīvojumi lika septiņgadīgajam Andrim pievērsties zīmēšanai.

“Kad es vēl biju Vācijas nometnē, pirms izbraucām uz Brazīliju, gaidījām kuģi. Tur bija dzelzceļa stacijas, es atceros sēdēju un zīmēju “steam engines”, tu zini, tās kā latvieši sauc tvaika lokomotīves – lielās kur desmit riteņi un pūš visās malās. Es to zīmēju, man neviens nelika to darīt. Uz papīra ar zīmuli,” viņš stāsta.

Pēc vairākiem gadiem Brazīlijā, ģimenei nācās pārcelties uz Kanādu. Par spīti finansiālajām grūtībām, Andris loloja sapni par mākslinieka profesiju un atrada darbu reklāmu zīmēšanā. Līdz 70.gadu sākumā kāda turīga latviešu ģimene, kurai piederēja mākslas galerija Monreālā, sāka pārdot viņa gleznas. Tajās attēlotas šīs Kanādas pilsētas skaistākās vietas un dabas skati.

“Es saucu sevi par “romantic realism” – romantiskais reālisms. Man patīk romantisks, man nepatīk netīri kakti un sagāzušās mājās un veci cilvēki. Man tā tēma neinteresē,” turpina mākslinieks.

Sekoja arvien labāki piedāvājumi no prestižākām galerijām. Tapa izstādes Toronto. Drīz vien Leimaņa gleznu vērtība sasniedza jau 8000 dolāru. Andris smejas – valda stereotips, ka mākslinieki dzīvo trūkumā, taču viņam paveicās, jo ar savām gleznām spējis izskolot trīs meitas un uzturēt ģimeni.

”Lai tev būtu panākumi tev vajadzīgs pareizais produkts, pareizā vietā un pareizā laikā. Kad tie trīs sakrīt, tad tev ir “šance”, ka tev izdosies tā lieta. Šodien es to nevarētu vairāk izdarīt, jo tā gaume ir mainījusies,” norāda Leimanis.

Andra sieva Ināra norāda,ka vīra profesija arī viņas dzīvi padarījusi interesantāku. Turklāt uz Ināras viedokli Andris vienmēr paļāvies.

Negribot kopēt pats sevi, viņš mainījis māksliniecisko stilu un tagad veido darbus sarežģītā tehnikā, izmantojot organisko stiklu, krāsas un datorapstrādi: “Es gribu kaut ko radikāli mainīt, man nepatīk vairāk tie Monreālas skati, bet tikai nestāsti to manai galerijai, tad es nedabūšu vairāk maizi. Es domāju, ka lai šie darbi būtu efektīvi, jo lielāki jo labāki, pie sienas var likt.”

Mākslinieciskās rokraksta maiņu atzinīgi vērtē arī Andra sieva: “Es domāju, tas ir brīnišķīgi, jo es daudzas reizes mēģināju viņu ierosināt. Man arī patīk vairāk kaut kas tāds brīvāks. Tu nevari stāvēt uz vietas ilgu laiku, jo tad tu ierūsē un tev zūd tā sajūsma par taviem darbiem.”

Ironiskā kārtā, Leimanis kā mākslinieks ir zināms Kanādā, bet Latvijā viņa darbi nav pazīstami. Pie tā gleznotājs vaino pats sevi. “90.gados beigās man tas bizness gāja tik labi, es palikos tāds snobs. Jo latvieši nepirka manus darbus, ne ka viņiem nebija nauda, bet viņi gāja uz izstādi, bet nepirka. Un es domāju, ka man vienkārši nav laiks, es negribu to vārdu lietot – bet muļķoties ar latviešiem. Tā bija kļūda, es to tagad ļoti nožēloju.”

Leimanis smejas, ka vecumdienās kļuvis citāds, un neatmet cerību nodibināt saikni ar Latvijas mākslas pasauli. Viņa sapnis ir ar savu jaunāko darbu izstādi reiz viesoties Rīgā.

0 Komentāru