Komentāri
Al Jazeera žurnālists saņēmis Latvijas pilsoņa pasi
Pēteris Greste (Foto: AFP/LETA)

Ēģiptē notiesātais Kataras telekanāla Al Jazeera žurnālists Pēteris Greste saņēmis Latvijas pilsoņa pasi, stāstīja Ārlietu ministrijas preses sekretārs Kārlis Eihenbaums.

Eihenbaums jau iepriekš skaidroja, ka Greste pirms vairākiem mēnešiem izteicis vēlmi saņemt Latvijas pasi. Situācijas atrisināšanai šķēršļus gan lika vairāki “tehniski jautājumi”, tostarp fakts, ka Greste pašlaik atrodas Ēģiptes cietumā.

Tomēr pirmdien, 21. oktobrī, uz cietumu, kurā pašlaik atrodas Greste, tika nogādāta mobilā pasu darbstacija un iegūti Grestes biometriskie dati.

“Grestem ir izsniegta Latvijas pilsoņa pase, kura, pēc viņa lūguma, nodota glabāšanā ģimenei,” sacīja Eihenbaums, piebilstot, ka žurnālista morālais stāvoklis ir stabils.

“Viņš ir ļoti pozitīvi noskaņots. Greste vairākas reizes pateicās Latvijas Ārlietu ministrijai par atbalstu, kas sniegts viņam un viņa ģimenei,” skaidroja Eihenbaums.

Pašlaik Austrālijas vēstniecība žurnālistam regulāri piegādā laikrakstus, kas ļauj Grestem savu iespēju robežās sekot līdzi starptautiskajai reakcijai saistībā ar viņa apcietināšanu.

Savukārt ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (V) solījis, ka Latvija kopā ar Eiropas Savienību (ES) un Austrāliju turpinās cīnīties par Grestes atbrīvošanu. Ministrija uzskata, ka tiesas procesa gaitā nav ņemti vērā visi apstākļi, kas saistīti ar Grestes aizturēšanu, tostarp tiešu pierādījumu trūkums.

Mobilās pasu darbstacijas nogādāšana uz cietumu bija viens no variantiem, kuru Latvija apsvēra, lai Grestem tiktu piešķirta pase. Paralēli tika apsvērta arī iespēja konvojēt žurnālistu uz Latvijas vēstniecību, ja Ēģipte neļautu darbstaciju nogādāt uz cietumu.

Jau vēstīts, ka Kairas tiesa telekanāla Al Jazeera žurnālistam Grestem piesprieda septiņu gadu cietumsodu. Vēl deviņas personas notiesātas aizmuguriski, un tām piespriests desmit gadu cietumsods. Kopumā lietā apsūdzēti 20 cilvēki, no kuriem deviņi ir Al Jazeera darbinieki. Greste ir vienīgais ārvalstu žurnālists, kurš aizturēts šajā lietā.

Trīs televīzijas kanāla Al Jazeera žurnālisti – latviešu izcelsmes austrāliešu žurnālists Greste, Al Jazeera angļu redakcijas Kairas biroja vadītājs Muhameds Fahmijs, kurš ir gan Ēģiptes, gan Kanādas pilsonis, un producents Bahers Muhameds – tika arestēti 29. decembrī vienā no Kairas viesnīcām.

Ēģipte žurnālistus apsūdzēja par “drošības objektu filmēšanu, sabiedriskās kārtības un miera apdraudēšanu un strādāšanu bez atļaujas”. Fahmijs tika apsūdzēts arī par piederību islāmistu kustībai “Musulmaņu brālība”, kuru Ēģiptes pagaidu valdība pasludinājusi par teroristisku organizāciju. Prokuratūra visus trīs apsūdzēja arī par “Musulmaņu brālības” atbalstīšanu, sniedzot tai “aprīkojumu, informāciju un ierakstus, kas veicina tās intereses”.

Tāpat žurnālisti apsūdzēti par “melīgu ziņu” pārraidīšanu, lai tādējādi pakalpotu tagad par teroristu organizāciju atzītajai “Musulmaņu brālībai”. Žurnālisti, kas nav bijuši oficiāli akreditēti, savus materiālus veidojuši tā, “lai ārzemēs nomelnotu Ēģiptes tēlu un kalpotu starptautiskās teroristu organizācijas interesēm”, apgalvo prokuratūra.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl