Aicina ES nekavējoties lemt par stingrākām sankcijām Baltkrievijai

0 Komentāru
Aicina ES nekavējoties lemt par stingrākām sankcijām Baltkrievijai
EPA/SCNAPIX

Lietuva aicina Eiropas Savienību nekavējoties lemt par jaunām un stingrākām sankcijām pret Baltkrieviju saistībā ar pasažieru lidmašīnas sagrābšanu, lai aizturētu vienu žurnālistu, vēsta TV3 ziņu raidījums “900 sekundes”.

Jau vēstīrs, ka “Ryanair” lidmašīna 23. maijā bija ceļā no Atēnām uz Viļņu, kad, pēc pašreizējām ziņām, ielidojot Baltkrievijas gaisa telpā, atsevišķi pasažieri, iespējams, Baltkrievijas dienestu darbinieki, izprovocēja incidentu, paziņojot, ka lidmašīnā ir spridzeklis. Lidmašīnai Baltkrievijas iznīcinātāja pavadībā nācās nosēsties Minskā, kur tika aizturēts viens no pasažieriem – opozīcijas līderes Svjatlanas Cihanouskas štāba loceklis, opozīcijas medija “Nexta” dibinātājs un galvenais redaktors Ramans Pratasevičs. Vēlāk lidmašīna ceļu turpināja un nosēdās Viļņā, kur pasažieri dalījās ar pieredzēto.

“Viņi vienkārši atnāca. Vispirms viņi savāca to žurnālistu un aizveda no lidmašīnas. Tad izsēdināja pārējos pasažierus,” stāsta sagrābtās lidmašīnas pasažieris.

“Tas nav normāli. Nedrīkstētu būt tāda vara to darīt. Domāju, ka mūsu valdība nedrīkst to pieļaut un Baltkrievijai būtu jāpiemēro sankcijas. Viņi izlikās, ka ir bumbas trauksme, lai apturētu lidmašīnu. Taču tā nebija patiesība,” uzskata sagrābtās lidmašīnas pasažieris Arturs.

Šīs nepieredzētais incidents izraisījis plašu starptautisku sašutumu. Eiropas Savienības līderi prasa atbrīvot Prataseviču. Tostarp Lietuva mudina apsvērt sankciju vēršanu pret Baltkrievijas gaisa telpu un šīs valsts lidsabiedrību “Belavia”.

“Esmu pārliecināts, ka Baltkrievijas gaisa telpa ir pilnībā nedroša ikvienam komerclidojumam. Tas jāatzīst ne tikai Eiropas Savienībai, bet arī starptautiskajai sabiedrībai. Jo tagad šo instrumentu varēs vērst pret jebkuru lidmašīnu, kas šķērsos Baltkrievijas gaisa telpu,” uzsver Lietuvas ārlietu ministrs Gabriels Landsberģis.

Baltkrievijas opozīcijas līdere akcentē, ka ir nepieciešama būtiska starptautiskās sabiedrības reakcija.

“Paziņojumu laiks ir beidzies. Ir skaidrs, ka baltkrieviem vajag skaidru, izšķirošu rīcību un starptautiskās sabiedrības palīdzību. Aktīvista Vitolda Ašuraka nāve cietumā, portāla “Tut” sagraušana un tagad arī lidmašīnas sagrābšana ir rezultāts nesodāmībai, ko režīms izmanto, lai turpinātu mūsu valsts okupāciju,” stāsta Baltkrievijas opozīcijas līdere Svjatlana Cihanouska.

24. maijā jau bija paredzēta Eiropas valstu vadītāju tikšanās, tajā tad arī varētu lemt par Baltkrievijas jautājumu.
0 Komentāru