Afganistānas prezidents: Talibi ir uzvarējuši. Es atstāju valsti, lai novērstu plašu asinsizliešanu

4 komentāri
Afganistānas prezidents: Talibi ir uzvarējuši. Es atstāju valsti, lai novērstu plašu asinsizliešanu
REUTERS/SCANPIX

Afganistānas prezidents Ašrafs Gani svētdien paziņojis, ka atstājis valsti, “lai novērstu plašu asinsizliešanu”, islāmistu grupējumam “Taleban” ienākot galvaspilsētā.

Kā Gani rakstījis sociālajā tīklā “Facebook”, ja viņš būtu palicis Afganistānā, “tiktu nomocīti neskaitāmi patrioti un Kabula tiktu nopostīta”.

“Talibi ir uzvarējuši, (..) un tagad viņi ir atbildīgi par mūsu līdzpilsoņu godu, mantu un izdzīvošanu,” viņš piebildis.

Prezidents nav norādījis, kurp devies, bet telekanāls “Al Arabiya”, atsaucoties uz augstu Iekšlietu ministrijas amatpersonu, iepriekš vēstīja, ka Gani no Kabulas izlidojis uz Tadžikistānu.

Neilgi pirms tam prezidents izplatīja videouzrunu, kurā aicināja valdības spēkus turpināt uzturēt drošību Kabulā.

Par to, ka Gani devies projām no valsts, pirmais paziņoja Afganistānas Augstākās nacionālā izlīguma padomes vadītājs Abdulla Abdulla.

“Bijušais Afganistānas prezidents devies projām no valsts, pametot tautu šādā situācijā,” viņš norādīja videoierakstā “Facebook” tīklā.

Trīs respektabli talibu avoti ziņu aģentūrai AFP sacījuši, ka grupējums pārņēmis savā kontrolē prezidenta pili un pašlaik norisinās sarunas par drošības garantēšanu galvaspilsētā.

Gani atkāpšanās bija viena no galvenajām talibu prasībām mēnešiem ilgajās miera sarunās ar Afganistānas valdību, tomēr viņš stūrgalvīgi atteicās to pieņemt.

Svētdienas rītā izplatoties ziņām par talibu kaujinieku ienākšanu Kabulas priekšpilsētās, grupējums solīja neieņemt galvaspilsētu ar spēku un norādīja, ka talibu kaujiniekiem dots rīkojums palikt pilsētas pievārtē un par drošību jāturpina atbildēt valdības spēkiem.

Tomēr vēlāk “Taleban” pārstāvis Zabiulla Mudžahids paziņoja, ka “Afganistānas Islāma Emirāta militārās vienības” iegājušas vairākos galvaspilsētas rajonos, “lai parūpētos par drošību”.

Tikmēr grupējuma pārstāvis Suhails Šahīns, kas atrodas Katarā talibu sarunu delegācijas sastāvā, paziņojis,  ka talibi grib “mierīgi pārņemt varu dažu tuvāko dienu laikā” un plāno “iekļaujošu islāmisku valdību, (..) kurā būs pārstāvēti visi afgāņi”.

Kopš pagājušās nedēļas talibi pārņēmuši savā kontrolē lielāko daļu valsts teritorijas, sakaujot Afganistānas drošības spēkus, pārvelkot tos savā pusē vai liekot tiem bēgt, neraugoties pat uz zināmu ASV aviācijas atbalstu.

4 komentāri