Afganistānas iedzīvotāji turpina masveidā izceļot bailēs par “Taleban” režīmu

6 komentāri
Afganistānas iedzīvotāji turpina masveidā izceļot bailēs par “Taleban” režīmu
ZUMAPRESS/SCANPIX

No Afganistānas turpina bēgt iedzīvotāji, kuri bažījas par savu drošību, kopš varu pārņēmis “Taleban” režīms, vēsta TV3 Ziņas.

Pie kaimiņvalstu robežām Afganistānas iedzīvotāji ierodas gan kājām, gan ar vieglajām un kravas automašīnām. Daudzviet veidojas milzu rindas. Cilvēki steigā paņēmuši tikai daļu iedzīves, lielai daļai pat nav personu apliecinošu dokumentu.

“Es ierados no Kandahāras, jo tur ir ļoti nestabila situācija. Mēs Pakistānas robežas pusē saskārāmies ar nepatikšanām. Pakistānas amatpersonas lūdz ceļošanas dokumentus, kuru mums nav, bet, visbeidzot, tie ļāva mums šķērsot robežu,” stāsta Afganistānas iedzīvotājs Gulabs Kans.

Atbalstu bēgļiem sola Vācijas kanclere Angela Merkele. Līdz šim Eiropā patvērums dots vairākiem simtiem afgāņu, kas līdz šim strādāja starptautiskās institūcijās Kabulā, taču uzņemto skaits varētu kļūt vēl lielāks.

Angela Merkele, Vācijas kanclere

“Mēs strādājam pilnā sparā, lai no Afganistānas atgrieztos cilvēki, Vācijas pilsoņi, bet arī pēc iespējas vairāk Afganistānas pilsoņu, tie, kas šajā valstī strādāja mūsu labā, vai afgāņi, kuriem nepieciešama aizsardzība. Tā ir koordinēta, starptautiska operācija, kurā svarīga loma ir arī Vācijai.”

Afganistānas kritušās valdības viceprezidents, kurš pasludinājis sevi par leģitīmo pagaidu prezidentu, ar lojāliem spēkiem patvēries vienīgajā “Taleban” nekontrolētajā valsts reģionā – Pandžšīras apkārtnē. Viņš sola nepadoties un pretoties “Taleban”, lai atgūtu kontroli pār valsti. Tieši tādēļ pagaidām nogaidošu pozīciju ieņem Krievija – tā vēl nesen tikusies ar “Taleban” līderiem, taču uzsver, ka situācija aizvien ir ļoti nestabila.

Sergejs Lavrovs, Krievijas ārlietu ministrs

“Jau kopš talibi pārņēma varu Kabulā, lielākajā daļā citu pilsētu, lielākajā daļā Afganistānas reģionu, mēs atbalstām vienu un to pašu – valsts mēroga dialogu, kas ļaus izveidot reprezentatīvu valdību.”

Tikmēr pašā Afganistānā 19. augustā notikušas vairākas pret talibiem vērstas demonstrācijas.

Demonstrācijā galvaspilsētā piedalījās apmēram 100 cilvēku, kuri izmantoja Afganistānas nacionālo karogu, kas arvien lielākā mērā kļūst par simbolu pretestībai pret talibu režīmu, kas izmanto balto karogu.

6 komentāri