Afganistāna: ASV izmeklē civiliedzīvotāju nāvi pēc streika Kabulā

2 komentāri
Afganistāna: ASV izmeklē civiliedzīvotāju nāvi pēc streika Kabulā
SIPA/SCANPIX

ASV bezpilota lidaparātu trieciens, kas vērsts pret teroristu pašnāvnieku, nogalinājis 10 vienas ģimenes locekļus, tostarp sešus bērnus, “BBC” pauduši izdzīvojušie radinieki.

Desmit cilvēki gājuši bojā, kad svētdien, 29. augustā, viņu mājas priekšā novietota automašīna cieta sprādzienā.

ASV armija paziņoja, ka uzbrukuma mērķis ir bijis transportlīdzeklis, kurā atradās vismaz viena persona, kas saistīta ar grupējuma “Islāma valsts” Afganistānas filiāli. Tas liecina, ka pēc streika, iespējams, cieta citi tuvumā esošie cilvēki – civiliedzīvotāji.

Daži nogalinātie iepriekš strādāja starptautiskās organizācijās un viņiem bija vīzas, kas viņiem ļāva ieceļot ASV.

ASV Centrālā pavēlniecība ir paziņojusi, ka izmeklē ziņas par incidentu, taču nav skaidrs, kā 10 cilvēki gāja bojā. Paziņojumā teikts, ka pēc bezpilota lidaparāta trieciena sekoja vairāki “būtiski un spēcīgi sprādzieni”.

Tajā teikts, ka sprādzieni liecina, ka “iekšā ir bijis liels daudzums sprādzienbīstamu materiālu, kas varētu būt izraisījis papildu upurus”.

Centrālā pavēlniecība iepriekš paziņoja, ka trieciens bija veiksmīgs, lai “novērstu nenovēršamus” draudus Kabulas starptautiskajai lidostai no “IS-K” (Islāma valsts Horāzānas province), kas ir IS Afganistānas filiāle.

ASV ir paaugstinātā gatavībā reaģēt kopš pagājušajā ceturtdienā pašnāvnieks terorists nogalināja vairāk nekā 100 civiliedzīvotājus un 13 ASV karavīrus pie lidostas. Atbildību uzņēmās “IS-K”. Daudzi no nogalinātajiem cerēja iekāpt vienā no evakuācijas reisiem, kas 15. augustā nonāca “Taliban” pārziņā.

ASV vairākkārt bija brīdinājusi par uzbrukumu pieaugumu, tuvojoties 31. augustam – datumam, kurā amerikāņiem jāatkāpjas no Afganistānas.

Pirmdien ASV pretraķešu sistēma pārtvēra virs galvaspilsētas lidojošās raķetes, ziņu aģentūrai “Reuters” pavēstīja amatpersona. Vietējo ziņu aģentūru pārraidītajos video un attēlos bija redzams, ka pāri Kabulas jumtiem virmo dūmi un šķietami degoša automašīna uz ielas.

Baltais nams paziņoja, ka prezidents Džo Baidens tika informēts par raķešu uzbrukumu. “Prezidentu informēja, ka operācijas HKIA (Kabulas lidostā) turpinās nepārtraukti, un viņš ir atkārtoti apstiprinājis savu pavēli – komandieriem divkāršot savus centienus, lai prioritāti nodrošinātu mūsu spēku uz vietas aizsardzību,” paziņojis Baltā nama preses sekretārs.

ASV ir uzstādījusi speciālu pretraķešu sistēmu, lai aizsargātu lidostu no turpmākiem uzbrukumiem.

Paredzams, ka ANO Ņujorkā, Francijā un Lielbritānijā ierosinās Drošības padomes rezolūciju, kurā aicinās izveidot drošu zonu Kabulā, lai aizsargātu cilvēkus, kuri cenšas pamest valsti.

2 komentāri