Ar makšķeri aizskarta elektrolīnija nogalina: “Sadales tīkls” brīdina makšķerniekus

1 komentārs

Spiningošanas sezona sākusies. Tāpēc uzņēmums “Sadales tīkls” atgādina makšķerniekiem neķert zivis tajās ūdenstilpēs, kuras šķērso gaisvada elektrolīnijas. Makšķerkāti vai metiena laikā makšķeraukla var saskarties ap elektrības vadiem un tajā brīdī makšķernieki gūst elektrotriecienu. Nupat ļoti smagas elektrotraumas guvis kādam makšķernieks Latgalē.

Makšķernieki un spiningotāji gūst elektrotriecienu, jo nepievērš uzmanību upi, ezeru, dīķi šķērsojošai gaisvada elektrolīnijai. Ļoti garais makšķerkāts, virs trīs metriem, pieskaras vadiem vai metiena laikā makšķeraukla aptinas ap gaisvada līniju.

“Jebkura “Sadales tīkla” vai elektroapgādes infrastruktūra ir potenciāli bīstams objekts. Ir maldīgs uzskats, ja šie vadi ir pārvalkā, apvalkā, izolētie vadi, ka tie nevada elektrisko strāvu. Tā nav. Tie vada elektrisko strāvu atbilstošos apstākļos,” norāda ”Sadales tīkla” Mācību centra elektrozinību mācību vadītājs Artūrs Šmats.

Katru gadu ir vairāki makšķernieki, kas no elektrotrieciena gūst smagus apdegumus, un sezonā ir vismaz viens vai divi mirušie.

“Elektrotraumas var būt ļoti bīstamas. Apdegumi, audu apdegumi, kaulu pārogļošanās. Smagas traumas, kas izraisa letālas sekas,” brīdina elektrozinību mācību vadītājs.

“Sadales tīklā” uzsver – nepareizs ir priekšstats, ka makšķerkāts un tā aukla ir elektrodroši. Gluži pretēji. Tajos ir elektrisko strāvu vadoši elementi.

“Mūsdienās makšķerkātus izgatavo no lieliskiem elektriskās strāvas vadītājiem – karbons, grafīts. Ar šiem materiāliem pieskaroties gaisvada līnijai, ir tāpat kā ar metālisku instrumentu. Makšķeraukla savienojumā ar mitrumu kļūst teicams elektriskās strāvas vadītājs,” saka “Sadales tīkla” pārstāvis.

Ja tomēr makšķeraukla ir aptinusies ap gaisvada līniju, nekādā gadījumā nedrīkst censties ar makšķeri bakstīt auklu: “Zvanam glābšanas dienestam 112 vai Sadales tīklam uz 8404. Ja šāds gadījums ir noticis, nekavējoties laižam no rokām ārā makšķeri.”

Turklāt no trieciena neglābs gumijas zābaki. Šādas īpašības piemīt tikai specializētajiem elektromontieru ekipējumam. Trieciena un traumu stiprumu ietekmē tādi faktori kā gaisa mitrums, saskarsme ar ūdeni un zemes virsmu.
1 komentārs