Aptauja: vairums iedzīvotāju uzskata, ka Dzīvesbiedru likums ir nepieciešams

41 komentārs

Saeima noraidījusi ieceri skatīt “Jaunās Vienotības” un “Attīstībai/Par!” deputātu virzīto Dzīvesbiedru likumprojektu, kas paredz arī nelaulāto pāru aizsardzību. “Kantar TNS” aptaujā noskaidrots, vai iedzīvotāju skatījumā šāds likums būtu nepieciešams.

Puse jeb 55% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 60 gadiem uzskata, ka šāds likums būtu nepieciešams. Tikai 30% aptaujāto ir pretējās domās un neuzskata, ka šāds likums būtu nepieciešams, 6% iedzīvotāju norādījuši, ka nav informēti par šādu iniciatīvu, bet desmitajai daļai jeb 9% aptaujāto nav konkrēta viedokļa šajā jautājumā.

Iepriekš jau vēstīts, ka piedāvātais Dzīvesbiedru likuma projekts paredzēja, ka dzīvesbiedru līgumu varētu noslēgt notariālā akta kārtībā, personīgi klātesot abām personām.

Likumprojekta mērķis ir ”atzīt un aizsargāt dzīvesbiedru savienību, regulēt dzīvesbiedru, kuru starpā noslēgts dzīvesbiedru līgums, personiskās un mantiskās attiecības, kā arī noteikt gadījumus, kuros pastāv faktiskā dzīvesbiedru savienība, nodrošinot šo personu tiesību uz ģimenes dzīvi aizsardzību”.

Saskaņā ar sabiedriskās iniciatīvas piedāvājumu, dzīvesbiedru līgumu nevarētu noslēgt persona, kura nav sasniegusi pilngadību, atrodas laulībā vai noslēgusi spēkā esošu dzīvesbiedru līgumu. Tāpat līgumu nevarētu noslēgt ar radiniekiem taisnā līnijā, māsu, brāli, pusmāsu vai pusbrāli. Aizliegts būtu dzīvesbiedru līgums starp adoptētāju un adoptēto, kā arī līgums starp aizbildni un aizbilstamo, kamēr nav izbeigtas aizbildnības attiecības.