Aptauja: vairums iedzīvotāju neatbalsta viendzimuma attiecību reģistrēšanu

28 komentāri

Iedzīvotāju iniciatīva par viendzimuma partnerattiecību reģistrēšanu ir atkārtoti iesniegta un būs jāskata Saeimā.

“Kantar TNS” aptaujā noskaidrots, vai iedzīvotāji uzskata, ka šoreiz parlamentā tā būtu jāatbalsta.

Trešdaļa jeb 33% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 60 gadiem ir norādījuši, ka atbalsta iespēju viendzimuma pāriem Latvijā reģistrēt savas partnerattiecības.

Savukārt vairāk nekā puse jeb 59% iedzīvotāju norādījuši, ka neatbalsta šādu iespēju.

Aptuveni desmitajai daļai iedzīvotāju nav konkrēta viedokļa šajā jautājumā.

Iepriekš jau vēstīts, ka sabiedrības iniciatīvu portālā ”Manabalss” vairāk nekā 10 000 parakstus savākusī iniciatīva ir iesniegta Saeimā.

Parakstu vākšana sākta 9. martā, un šajā laikā par to parakstījušies vismaz 10 537 cilvēki.

Aģentūras LETA aptaujātie politiķi gan pauduši skepsi par iespējamību šai iniciatīvai gūt atbalstu Saeimā. Piemēram, politiskā partija ”KPV LV” norādījusi, ka šis jautājums būtu jālemj referendumā. Savukārt Jaunā konservatīvā partija (JKP) pauda skepsi, atminoties 2019. gadā noraidīto iniciatīvu par Kopdzīves likuma ieviešanu.

Iniciatīvā uzsvērts, ka iespēja legāli reģistrēt viendzimuma partnerattiecības ir vienlīdzības jautājums visās Eiropas Savienības dalībvalstīs, tai skaitā arī Latvijā. Patlaban viendzimuma pāriem legālu atzīšanu piedāvā 47 valstis, no kurām 27 ietilpst Eieorpas Savienības (ES) Padomē. Pirmā valsts pasaulē, kas atļāva viendzimuma pāriem slēgt civilo savienību, bija Dānija, kas par šādu soli izšķīrās 1989. gadā.

Iniciatīvas autors Raimonds Petrovics iepriekš atgādināja, ka diskusijās par viendzimuma pāru laulībām visasākās domstarpības parasti raisa priekšstati par to, kas ir laulība, bet nereti diskusijās Latvijā atklājas arī dziļi iesakņojusies homofobija un diskriminācija pret lesbietēm un gejiem no PSRS laikiem.

”Pašos pamatos šis ir jautājums par vienlīdzību likuma priekšā. Civila laulība, civila savienība vai reģistrētas partnerattiecības nozīmē tiesības, atbildību un garantijas, ko valsts sniedz pārim, kas atrodas stabilās attiecībās,” norādīja Petrovics, paužot uzskatu, ka Latvijas valdība nedrīkst diskriminēt viendzimuma pārus un izslēgt tos no aizsardzības, kas tiek garantēta oficiāli atzītai laulībai starp vīrieti un sievieti.

Līdzīga iniciatīva jau iepriekš tikusi iesniegta Saeimā, taču tā tika noraidīta.