Aptauja: Vairums atbalsta rosinājumu augstskolu budžetu vietās uzņemt skolēnus, kuriem vidējā atzīme ir vismaz septiņas balles

4 komentāri

Izglītības un zinātnes ministrija rosinājusi augstskolās budžeta vietās uzņemt tikai tos skolēnus, kuriem vidējā atzīme ir vismaz septiņas balles.

“Kantar TNS” aptaujā noskaidrots, ko par šādu rosinājumu domā sabiedrība.

Teju puse jeb 49% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 60 gadiem atbalsta piedāvājumu par valsts budžeta naudu augstskolās turpmāk dot iespēju mācīties tikai tiem jauniešiem, kuriem vidējā atzīme vidusskolas atestātā ir vismaz septiņas balles, kā arī nav nevienas nesekmīgas atzīmes.

Nedaudz mazāk – 41% aptaujāto – norādījuši, ka šāds priekšlikums nav atbalstāms. Desmitajai daļai jeb 10% iedzīvotāju nav konkrēta viedokļa šajā jautājumā.

Kā iepriekš vēstīts, Izglītības ministrija nākusi klājā ar priekšlikumu, ka par valsts budžeta naudu augstskolās turpmāk būtu jādod iespēja mācīties tikai tiem jauniešiem, kuriem vidējā atzīme vidusskolas atestātā ir vismaz septiņas balles un nav nevienas nesekmīgas atzīmes.

Augstskolu un studentu organizāciju pārstāvji gan pagaidām nav pārliecināti, ka tā būtu laba reforma.

Šobrīd augstskolās cīņā par budžeta vietām noteicošie ir centralizēto eksāmenu rezultāti un konkurence uz konkrēto studiju programmu. Taču, ņemot vērā, ka konkurence ne vienmēr ir sīva, par valsts naudu iespējams studēt arī tad, ja vidusskolēns centralizētajos eksāmenos ieguvis zemus rezultātus.

Turklāt Izglītības ministrija uzskata, ka Latvijas augstskolās ir pārāk liels atbirušo studentu skaits. Mācības pamet arī tie, kam bija dota iespēja studēt par valsts naudu. Tādēļ radies priekšlikums – studijas par valsts līdzekļiem nodrošināt tikai tiem studentiem, kas ir tiešām motivēti mācībām.

4 komentāri