Aptauja: vai sabiedrība atbalsta, ka jaundzimušiem bērniem vairs nepiešķirs nepilsoņa statusu?

8 komentāri

Saeima galīgajā lasījumā pieņēmusi bijušā Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa virzītu likumprojektu, kas paredz, ka jaundzimušiem bērniem vairs nepiešķirs nepilsoņa statusu.

“Kantar TNS” aptaujā noskaidrots, vai jauno kārtību atbalsta arī sabiedrība.

Vairākums jeb 73% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 60 gadiem ir norādījuši, ka personīgi atbalsta Saeimas pieņemto likumprojektu, kas paredz no nākamā gada jaundzimušiem bērniem vairs nepiešķirt nepilsoņa statusu. 16% aptaujāto ir atzinuši, ka personīgi šo likumprojektu neatbalsta. Vēl desmitā daļa jeb 11% iedzīvotāju nav snieguši konkrētu atbildi šajā jautājumā.

Kā iepriekš vēstīts, iecerēts, ka turpmāk jaundzimušajiem piešķirs Latvijas pilsonību, ja vien bērna vecāki nebūs vienojušies par citas valsts pilsonības piešķiršanu un bērns nebūs citas valsts pilsonis. Ja bērns būs dzimis ārpus Latvijas vai viens no viņa vecākiem ir citas valsts pilsonis, plānots, ka vecākiem, lai bērnu atzītu par Latvijas pilsoni, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē būs jāiesniedz iesniegums un dokumenti, kas apliecina, ka bērns nav un nav bijis nevienas valsts pilsonis.

Plānots, ka izmaiņas attieksies uz nelielu bērnu skaitu, jo atbilstoši Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datiem 2016. gadā kā nepilsoņi reģistrēti 47 bērni, 2017. gadā – 51, savukārt 2018. gadā – 33 bērni.

Likumprojekta pieņemšana veicinās saliedētas un uz Latvijas tautas kopīgajām vērtībām balstītas sabiedrības turpmāku attīstību. Nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšana bērniem ir simbolisks solis, kas ļautu pārtraukt apzinātu dažādu Latvijas sabiedrības grupu pretnostatīšanu, atzīmēts likumprojekta anotācijā.

Priekšlikumu izbeigt nepilsoņa statusa piešķiršanu bērniem Vējonis bija iesniedzis arī 12. Saeimā, tomēr tā pērnā gada septembrī to noraidīja.

Bijušais Valsts prezidents iepriekš skaidroja, ka iniciatīvu iesniedz atkārtoti ar cerību, ka jaunais parlaments domās citādi, uzsverot, ka ir jāpieliek punkts šim jautājumam.

”Turpināt to, ka valstī ir šāda nepilsoņu institūcija, nav pareizi, un kādā brīdī tam ir jāpieliek punkts. Bērniem, kas piedzimst Latvijā, jākļūst par Latvijas pilsoņiem. Ja vecāki tomēr vēlētos atteikties no Latvijas pilsonības, tad lai viņi raksta iesniegumu un izvēlas to valsti, kuras pilsonību viņi tiešām vēlas,” pērn minēja Vējonis.
8 komentāri