Aptauja: Teju katru piekto Latvijas iedzīvotāju joprojām regulāri pārņem bezcerība un bezspēcība

0 Komentāru
Aptauja: Teju katru piekto Latvijas iedzīvotāju joprojām regulāri pārņem bezcerība un bezspēcība
DANIELA SIMONA TEMNEANU/SCANPIX

Kopumā 18% Latvijas iedzīvotāju pēdējo 12 mēnešu laikā regulāri pārņem bezcerības un bezspēcības sajūtas, secināts “BENU Aptiekas Stresa termometra” aptaujas rezultātos, kas iegūti sadarbībā ar kompāniju “Gemius”, aptaujājot vairāk nekā 2300 respondentus.

No kopumā 18% respondentu, kas sniedza šādu atbildi, 4% norādījuši, ka šādas sajūtas piedzīvo nepārtraukti, bet 14%, ka bieži.

Aptaujas autori norāda, ka salīdzinājumā ar šī gada martā veikto aptauju, šobrīd situācija ir nedaudz uzlabojusies, jo pavasarī ar bezcerības un bezspēcības sajūtām regulāri cīnījās katrs ceturtais respondents jeb 25%. Īpaši satraucoša situācija ir starp jauniešiem vecumā no 18 līdz 24 gadiem, jo arī vasaras laikā šajā respondentu grupā 36% norādījuši, ka regulāri izjūt bezcerības un bezspēcības sajūtas.

Tāpat jaunākie dati liecina, ka 43% ar bezcerības un bezspēcības sajūtām saskaras dažreiz, 25% – reti, 24% – nekad, bet 4% konkrētu atbildi sniegt nevarēja. Martā bezcerības un bezspēcības dažreiz pārņēma 31%, reti – 23%, nekad – 18%, bet vēl 3% konkrētu atbildi sniegt nevarēja.

Pēdējo 12 mēnešu laikā bezcerību un bezspēcību ievērojami biežāk izjūt sievietes. Ar minētajām sajūtām regulāri saskaras 23% sieviešu un 14% vīriešu, kamēr martā šie rādītāji bija attiecīgi 29% un 21%.

Raugoties pēc iedzīvotāju vecuma, bezcerību un bezspēcību visbiežāk izjūt jaunieši vecumā no 18 līdz 24 gadiem. Šobrīd 36% šīs vecuma grupas pārstāvju ar minētajām sajūtām cīnās regulāri, savukārt visretāk – 12% gadījumu – bezcerību un bezspēcību pēdējo 12 mēnešu laikā izjutuši iedzīvotāji vecumā no 55 līdz 74 gadiem.

Pārējās vecuma grupās ar bezcerību un bezspēcību saskaras vidēji 15% līdz 18% respondentu. Savukārt šī gada pavasarī starp jauniešiem vecumā no 18 līdz 24 gadiem bezcerību un bezspēcību regulāri izjuta 41% aptaujāto, kamēr vecuma grupā no 55 līdz 74 gadiem šis rādītājs bija 18%, bet pārējās vecuma grupās svārstījās no 22% līdz 28%.

Analizējot datus pēc ģimenē lietotās sarunvalodas, redzams, ka bezcerības un bezspēcības sajūtas kopumā biežāk pārņem krievvalodīgos iedzīvotājus. Latviešu vidū šobrīd ar bezcerības un bezspēcības sajūtām regulāri cīnās 18% aptaujāto, kamēr starp krievvalodīgajiem šis rādītājs ir 24%.

Kā atzīmē aptaujas autori, krievvalodīgie ir vienīgā demogrāfiskā grupa, kurā bezcerības un bezspēcības sajūtu līmenis kopš pavasara ir palielinājies. Martā ar šīm sajūtām regulāri saskārās 20%, bet šobrīd šis rādītājs ir 24%. Tikmer latviešu vidū minētās sajūtas ir kļuvušas retākas. Ja pavasarī ar bezcerību un bezspēcību regulāri cīnījās 25% aptaujāto jeb katrs ceturtais, tad šobrīd šis rādītājs ir 18%.

Aptauja veikta sadarbībā ar interneta pētījumu kompāniju “Gemius”, aptaujājot 2341 respondentu.

0 Komentāru