Ādamsona lieta: spiegošanā aizdomās turētais Krievijas pilsonis aizturēts Rīgas lidostā

3 komentāri
Ādamsona lieta: spiegošanā aizdomās turētais Krievijas pilsonis aizturēts Rīgas lidostā
ĢIRTS OZOLIŅŠ, F64

Spiegošanā Krievijas labā vainotā Saeimas deputāta Jāņa Ādamsona (S) lietā figurējušais Krievijas pilsonis esot aizturēts Rīgas lidostā, izriet no Krievijas vēstniecības Latvijā paziņojuma.

Vēstniecības sociālajā tīklā “Facebook” izplatītajā paziņojumā minēts, ka 9. jūnijā Rīgas lidostā Latvijas tiesībsargājošās institūcijas aizturēja 1963. gadā dzimušo Krievijas pilsoni G. Silonovu. Vīrieša vārds paziņojumā nav minēts, taču aģentūrai LETA zināms, ka tas ir Genādijs.

Lasi vēl – Ādamsona lietā otra apcietinātā persona ir Krievijas pilsonis

Vēstniecība norāda, ka saskaņā ar tiesas lēmumu viņš ievietots apcietinājumā uz diviem mēnešiem.

Vēstniecība norāda, ka saskaņā ar 1994. gadā noslēgto vienošanos starp Krieviju un Latviju Latvijas kompetentajām iestādēm nekavējoties, ne vēlāk kā četru dienu laikā, jāinformē Krievijas diplomātiskie pārstāvji par Krievijas pilsoņu arestu. Tomēr noteiktajā laikā no Latvijas puses Krievijas vēstniecībai nekāda oficiāla informācija neesot iesniegta.

Ņemot vērā minēto, vēstniecība iesniegusi attiecīgu notu Latvijas Ārlietu ministrijai (ĀM) ar lūgumu sniegt informāciju, kas attiecas uz Silonova aizturēšanu, kā arī informēt par viņa atrašanās vietu.

17. jūnijā vēstniecība saņēmusi Latvijas ĀM notu, kurā apstiprināts Krievijas pilsoņa aizturēšanas fakts kriminālprocesā, kas atrodas Valsts drošības dienesta lietvedībā.

Patlaban vēstniecība uzturot saziņu ar aizturētā vīrieša radiniekiem un advokātu, lai nodrošinātu iespējamo palīdzību un vīrieša aizturēšanas apstākļu noskaidrošanu.

Jau ziņots, ka Saeimas deputāts Ādamsons pagājušajā nedēļā tika aizturēts aizdomās par spiegošanu Krievijas labā, un Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa viņam kā drošības līdzekli ir piemērojusi apcietinājumu. Tāpat tiesa nolēma piemērot apcietinājumu vēl kādai personai, un tagad aģentūrai LETA zināms, ka šī persona ir minētais Krievijas pilsonis.

Tiesas lēmumu var pārsūdzēt Rīgas apgabaltiesā.

VDD līdz šim publiski paziņojis, ka dienests šogad 9.jūnijā ir sācis kriminālprocesu saistībā ar aizdomām par spiegošanu Krievijas labā.

Kriminālprocesā tika veiktas neatliekamas procesuālās darbības vairākos objektos. Procesuālās darbības, tostarp, kratīšanas, veiktas arī Saeimas ēkā un pret 13.Saeimas deputātu atbilstoši iepriekš no Saeimas saņemtajai piekrišanai. Procesuālo darbību laikā VDD ir ieguvis lielu daudzumu datu nesēju un dokumentu, un ir sākta iegūto materiālu analīze.

Kriminālprocesā patlaban divām personām ir piemērots aizdomās turētās personas statuss.

Krimināllikums par neizpaužamu ziņu nelikumīgu vākšanu nolūkā tās nodot vai to nodošanu ārvalstij vai ārvalsts organizācijai tieši vai ar citas personas starpniecību vai par citu ziņu nelikumīgu vākšanu vai nodošanu ārvalsts izlūkdienestam tā uzdevumā tieši vai ar citas personas starpniecību paredz brīvības atņemšanu līdz desmit gadiem.

Latvijas Televīzijas rīcībā esošā informācija liecina, ka uz Ādamsonu krīt aizdomas par informācijas nodošanu Krievijai pēdējo četru gadu laikā. Neoficiāli zināms, ka Ādamsons nodevis gan publiski pieejamus dokumentus – dažādus likumu grozījumus, informāciju par armijas iepirkumiem un budžetu, gan sniedzis ziņas pēc valsts austrumu robežas apmeklēšanas, informējis par Baltijas asamblejas nostāju pret “Nord Stream 2”. Tāpat saskaņā ar neoficiālu informāciju, ziņu nodošanai viņš izmantojis savu parlamenta datoru.

Ādamsons parlamentā darbojās Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā, Pieprasījumu komisijā un Baltijas lietu apakškomisijā. Lai gan Ādamsonam nav pielaides valsts noslēpumam, viņam bija tiesības piedalīties Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēdēs, kurās amatpersonas prezentē ierobežotas pieejamības informāciju.

Tāpat viņš darbojas vairākās deputātu grupās. Viņš kā parlamentārietis darbojas deputātu grupā sadarbības veicināšanai ar Izraēlas parlamentu, Ķīnas parlamentu un Baltkrievijas parlamentu. No 2019.gada janvāra Ādamsons ir deputātu grupas vadītājs sadarbības veicināšanai ar Krievijas parlamentu.

Padomju laikā Ādamsons ieņēma dažādus posteņus PSRS Jūras kara flotē. Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas Ādamsons bija gan Latvijas Jūras spēku komandiera vietnieks, gan arī Robežsargu brigādes komandieris, bet vēlāk pievērsās politikai. Ādamsons aizvien saņem Krievijas maksāto militāro pensiju.

3 komentāri