Sākta LU iespaidīgā zvaigžņu globusa restaurācija

1 komentārs

Sākusies Latvijas iespaidīgākā zvaigžņu globusa restaurācija. Pēc pamatīgas izpētes pusgada garumā restauratore ķeras klāt lielā globusa atjaunošanai.

Restauratore Sarmīte Balode darbu pie milzīgā un unikālā zvaigžņu globusa uzsāk pēc pamatīgas izpētes. Diametrs šai lodei ir 80 centimetru, un Latvijas Universitāte (LU) šo globusu iegādājās 1935. gadā.

Vismaz 86 gadus senais globuss jau sen sācis drupt. Tas met nost krāsu, daudzviet zvaigžņu sfērai ir redzami jau tukši laukumi. Tāpēc to nolemts restaurēt.

“Sākotnēji vissvarīgākais viņam nostiprināt šo krāsu, kas drūp nost. Tas būs vissvarīgākais, svarīgi arī aizpildīt šos laukumus, bet svarīgākais nostiprināt, citādi šis drupšanas process turpināsies,” stāsta restauratore.

Īpaši noderīgs ir mikroskops. Tas restauratorei palīdz līdz sīkumam ieraudzīt to, kā ir uzklāta krāsa, kas likts tai pamatā, un arī to, kā ir uzvilktas zvaigžņu kartes līnijas, tai skaitā iezīmētas zvaigznes. Vietās, kur krāsa atlupusi, bet vēl turas, nolemts izmantot trušādas līmi. Tā elastīga un labi der savam mērķim. Taču bija pamatīgi jāizdomā, kā to savienot ar trauslo globusa seno krāsojumu. Līmēšana notiks siltumā.

Restaurācijas darbu sākumā uz piecām dienām meistarei pievienojušās studentes. Eva un Lauma praktizēs iegūtās teorētiskās iemaņas. “Teorētiskās zināšanas ir ļoti svarīgas, ķīmija, dažādus tehnikas paņēmienus. Ir ļoti svarīgi arī viņas praksē lietot,” norāda Eva.

Darbs pie šā iespaidīgā zvaigžņu globusa restaurācijas turpināsies vismaz 11 mēnešus. Visbeidzot, kad darbi būs noslēgti, astronomiskās observatorijas simtgadē to iecerēts izlikt apskatei Latvijas Universitātes jaunveidojamā muzejā.

1 komentārs

900 sekunžu aktuālie video

Foto: pirmizrādi piedzīvojusi Ēķa pikantā komēdija "Tabu"

Šoferi joprojām "iekrīt" ar nederīgām medicīniskajām izziņām

Arstarulsmirus izdod jaunu dziesmu ar Gustavo piedalīšanos

Neparasts atradums: no Čīles uz Latviju nogādāts senākais līdz šim zināmais RAF busiņš

"Carnival Youth" izdod latviešu kino mūzikas albumu “Naivais ku-kū”

Muzikāla fotoizstāde: Mežaparka izstāžu zālē kordziedātāju attēli dzied viņu balsīs

Skrupulozs un pacietīgs darbs ar detektīva iezīmēm: mākslas objektu restaurācija var aizņemt pat dažus gadus

Rinkēvičs norāda, ka precīzu migrantu skaitu Baltkrievijā varētu nezināt pat Lukašenko

Ķirsis: Austrumu maģistrāle ievērojami atslogos satiksmi Rīgā

TV3 Mini iemīļotajam bērnu raidījumam "Ukulele" otrā sezona

Iedzīvotāji beidzot ir pasargāti no plūdiem: Bolderājā pabeigta aizsargdambja būvniecība

"Melnā piektdiena": cik daudziem ir aktuālas veikalu piedāvātās atlaides?