Neparasts atradums: no Čīles uz Latviju nogādāts senākais līdz šim zināmais RAF busiņš

1 komentārs

Apskatei izlikts no Čīles atpakaļ uz Latviju nogādāts Rīgas Autobusu fabrikas (RAF) busiņš. Tas ir īpašs ar to, ka ir pasaulē senākais zināmais Latvijā ražotais mikroautobusiņš. Oktobrī to atgādāja uz Latviju un tagad uz pāris nedēļām, pirms kapitālās restaurācijas, busiņš izlikts apskatei.

Šī ir senu kolēģu un draugu satikšanās. RAF veterāni fotografējas uz 1961. gada busiņa fona. “Tas bija uztaisīts kā sagādes auto, tāds pats kā šis, tikai “kuzavs”.” RAF izmēģinātājs Juris Sniķeris rāda senas fotgrāfijas, kurās viņš redzams pie muzejā izstādītā modeļa busiņa. Juris pēc dienesta padomju armijā sāka darbu Rīgas Autobusu fabrikā un bieži vien pārbaudīja kā jaunie auto uzvedās uz šosejas.

“Jābrauc apmēram 20-50 piecdesmit kilometri un sarakstīja grāmatiņā kādi defekti, tos novērsa un tirgoja tālāk,” stāsta Juris Sniķeris. Šis konkrētais busiņš tika atrasts Dienvidamerikā, kur Rīgā ražotais auto pavadījis vairākus desmitus gadu.

Rīgas Motormuzeja pārstāvis Agris Šmits norāda, ka šis rafiņa modelis tika ilgi meklēts. Beidzot tas aizpildīs lielu robu pēckara Latvijas autobūves vēsturē: “Katrs muzejs cenšās to unikālāko dabūt. Šajā gadījumā tas ir nozīmīgi stāstot par Latvijas autobūvi. Faktiski pēckara periodā tas ir vienīgais automobilis ko Latvijā ražoja. Kas tam var noticēt, ka šādā stāvoklī šodien, ko?! Pamata karakass, virsbūve ir ļoti labi, visa balstiekārta.

Motormuzeja restauratorti pauž sajūsmu par savu guvumu. Šis ir pasaulē senākais zināmais šī modeļa busiņš. Pašlaik tas redzams pirms restaurācijas, to paredzēts atjaunot līdz sīkākajai detaļai.

“Pamatā tā, lai var braukt. Viņam jābūt tā kā atstāja rūpnīcu. Dažreiz ir tā, ka kaut ko nevar atrast un diemžēl gaidām, bet šo auto visticamāk, ka varam panākt pilnīgi braucamu,” norāda Rīgas Motormuzeja restauratoru grupas vadītājs Gunārs Dortans.

Lielā mērā pateicību par busiņa labo izskatu var teikt Čīles saudzīgajam klimatam un tā īpašniekiem. Decembra vidū šo busiņu vedīs uz moromuzeja filiāli Bauskā. Tur sāksies atjaunošanas darbi.

1 komentārs

900 sekunžu aktuālie video

Foto: pirmizrādi piedzīvojusi Ēķa pikantā komēdija "Tabu"

Šoferi joprojām "iekrīt" ar nederīgām medicīniskajām izziņām

Arstarulsmirus izdod jaunu dziesmu ar Gustavo piedalīšanos

Neparasts atradums: no Čīles uz Latviju nogādāts senākais līdz šim zināmais RAF busiņš

"Carnival Youth" izdod latviešu kino mūzikas albumu “Naivais ku-kū”

Muzikāla fotoizstāde: Mežaparka izstāžu zālē kordziedātāju attēli dzied viņu balsīs

Skrupulozs un pacietīgs darbs ar detektīva iezīmēm: mākslas objektu restaurācija var aizņemt pat dažus gadus

Rinkēvičs norāda, ka precīzu migrantu skaitu Baltkrievijā varētu nezināt pat Lukašenko

Ķirsis: Austrumu maģistrāle ievērojami atslogos satiksmi Rīgā

TV3 Mini iemīļotajam bērnu raidījumam "Ukulele" otrā sezona

Iedzīvotāji beidzot ir pasargāti no plūdiem: Bolderājā pabeigta aizsargdambja būvniecība

"Melnā piektdiena": cik daudziem ir aktuālas veikalu piedāvātās atlaides?