Mākslas stacijā “Dubulti” atklāj Rituma Ivanova izstādi, kurā redzami dažādu paaudžu Latvijas mākslinieču portreti

0 Komentāru

Māksla atgriežas ierindā un to var sākt baudīt – mākslinieks Ritums Ivanovs atklāj personālizstādi Mākslas stacijā “Dubulti”. Desmit lielformāta portretos redzamas dažādu paaudžu latviešu mākslinieces, bet ogles zīmējumos – pašportreti.

Pirms diviem gadiem Ritumam Ivanovam radās ideja uzzīmēt vairākas latviešu mākslinieces, kam bija svarīga loma kādā no viņa dzīves posmiem: ”Apvienoju vairākus skatījumus gan uz sevi, gan uz kultūru, gan uz mākslu un, protams, tas skatījums ir caur portretu.”

Portretu Ritums uzskata par savu galveno dzīves tēmu. 10 portretos redzama Maija Tabaka, Džemma Skulme, Ieva Iltnere, Mētra Saberova un citas. Šīs sievietes ir personības, kam ir ne tikai spēcīgi raksturi, saka mākslinieks.

“Spēcīga vizuālā valoda, kas nāk pirmā. Šajā gadījumā gribēju iznest kā pirmo portretisko tēlu, kas ne vienmēr mākslinieku gadījumā figurē publiskā telpā, tāpēc, pieņemu, ka daudzus tēlus cilvēki neatpazīs. Tā ir mana iespēja pateikt paldies kultūrai, no kurienes es nāku, kas es esmu.”

Nevienu no māksliniecēm Ritums Ivanovs personīgi nepazīst: “Šajā gadījumā izmantoju video attēlus, kur mākslinieces sniedz intervijas, kur sarunājas, kur viņas spēj būt dažādas, kur ir vairākas emocionālas reakcijas, varbūt no dažādiem laikiem, bet viņas tāpat attēlo to laiku, kurā esmu dzīvojis.”

Izstādē arī vairāki paša mākslinieka pašportreti, kas ir zīmēti ar ogli uz papīra. Tie kļuva par lielāko izaicinājumu. “Gāja grūti… Nav vienkārši uz sevi skatīties. Pietiekami izaicinoši. Man laikam jāskatās ka uz visu šo kopā kā uz vienu darbu. Jo katrs atsevišķais ir kā kadriņš stāstā, kas viedo plašāku filmu,” stāsta mākslinieks.

Mākslas stacija “Dubulti”, kur no trešdienas izstādīti Rituma Ivanova darbi, ir Eiropā vienīgā profesionālā izstāžu zāle, kas atrodas funkcionējošā stacijā. Kuratore Inga Šteimane stāsta, ka šī mākslinieka gleznas te ļoti iederas: “Kā zināms tāds portrets, kas balstās uz līdzību, tā nav bieža parādība mākslā. Ir pavisam citas prioritātes, ko ir atnesusi laikmetīgā māksla un gribējās parādīt laikmetīgo portretu.”

Apmeklētājiem, kas būs redzējuši šos mākslas darbus, visticamāk, radīsies jautājums – ko par šīm gleznām teiks izstādes varones.

0 Komentāru

900 sekunžu aktuālie video

Foto: pirmizrādi piedzīvojusi Ēķa pikantā komēdija "Tabu"

Šoferi joprojām "iekrīt" ar nederīgām medicīniskajām izziņām

Arstarulsmirus izdod jaunu dziesmu ar Gustavo piedalīšanos

Neparasts atradums: no Čīles uz Latviju nogādāts senākais līdz šim zināmais RAF busiņš

"Carnival Youth" izdod latviešu kino mūzikas albumu “Naivais ku-kū”

Muzikāla fotoizstāde: Mežaparka izstāžu zālē kordziedātāju attēli dzied viņu balsīs

Skrupulozs un pacietīgs darbs ar detektīva iezīmēm: mākslas objektu restaurācija var aizņemt pat dažus gadus

Rinkēvičs norāda, ka precīzu migrantu skaitu Baltkrievijā varētu nezināt pat Lukašenko

Ķirsis: Austrumu maģistrāle ievērojami atslogos satiksmi Rīgā

TV3 Mini iemīļotajam bērnu raidījumam "Ukulele" otrā sezona

Iedzīvotāji beidzot ir pasargāti no plūdiem: Bolderājā pabeigta aizsargdambja būvniecība

"Melnā piektdiena": cik daudziem ir aktuālas veikalu piedāvātās atlaides?