Koks vēstures muzejā stāsta par Latvijas iedzīvotāju gaitām

0 Komentāru

Sākot ar noslēpumainu 10 000 gadu senu mini laiviņu līdz pat mūsdienu koka velosipēdam un izpratnei par koku kā vides liecību. Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā (LNVM) tiek atklāta unikāla ekspozīcija ar nosaukumu – ”Airis. Mozus un radio”.

Ekspozīcija sākas ar senāko cilvēku koka darinājumiem. Aptuveni pusmetru lielā laiviņa ir senākais un noslēpumainākais priekšmets šajā izstādē. Tā ir unikāla Eiropas līmenī un aptuveni 10 000 gadu sena.

“Ekspertiem pārsteigums. Mēs divas reizes ar C-14 metodi datējām un tas vecums ir tāds un neticība, ka šis priekšmets ir tik sens,” teic LNVM pārstāvis, ekspozīcijas autors Jānis Šabanovs.

Latvijas teritorijā cilvēku vēsture sākas pirms aptuveni 12 000 gadu, kad izkūst šeit ilgi gulējušais ledājs. Pēc ledāja parādās koki un arī cilvēki. “Jā, kopā ar kokiem nāk kopā cilvēki un simbiozē sāk dzīvot un sākotnēji vide ir skarba, mežonīga,” norāda ekspozīcijas autors.

Cilvēki tajā laikā apmetās pie upēm un ezeriem. Aptuveni 800 gadu sena vienkoču laiva labi raksturo tā laika cilvēku prasmes apstrādāt koku. Video redzams kā mūsdienu meistari darina līdzīgu laivu no viena, liela koka stumbra. “Skatāmies vēsturi tādā griezumā, caur koku, caur materiālu, visu Latvijas vēsturi paskatamies caur materiālu,” teic Šabanovs.

Koka tirdzniecības laiks veidots kā kristiešu baznīca, jo baznīckungi ieved arī saikni ar pārējo Eiropu. Latvijas koksne Rietumu un Dienvideiropā tiek augsti vērtēta, Rīgas priedei izveidojas pat savs vārds vācu un franču tautas valodā. Vēlāk atbilstoši nāk jau 19. gadsimts un tuvāk mūsdienām, kad cilvēki iemācās kokmateriālu apstrādāt arvien labāk.

Ne tikai radio korpusi, bet tramvaji un vieglo auto virsbūves tiek veidotas no saplākšņa. Ekspozīcijas gids pieejams gan viedtālruņa lietotnē, gan ir iespēja skatīties un klausīties personiskus stāstus par kokiem. Mūsdienās kokmateriālu vērtība ir tikai augusi, tas jau kļūst par ko īpašu – piemērs ir ekskluzīvs Latvijā ražots koka rāmja velosipēds.

0 Komentāru

900 sekunžu aktuālie video

Foto: pirmizrādi piedzīvojusi Ēķa pikantā komēdija "Tabu"

Šoferi joprojām "iekrīt" ar nederīgām medicīniskajām izziņām

Arstarulsmirus izdod jaunu dziesmu ar Gustavo piedalīšanos

Neparasts atradums: no Čīles uz Latviju nogādāts senākais līdz šim zināmais RAF busiņš

"Carnival Youth" izdod latviešu kino mūzikas albumu “Naivais ku-kū”

Muzikāla fotoizstāde: Mežaparka izstāžu zālē kordziedātāju attēli dzied viņu balsīs

Skrupulozs un pacietīgs darbs ar detektīva iezīmēm: mākslas objektu restaurācija var aizņemt pat dažus gadus

Rinkēvičs norāda, ka precīzu migrantu skaitu Baltkrievijā varētu nezināt pat Lukašenko

Ķirsis: Austrumu maģistrāle ievērojami atslogos satiksmi Rīgā

TV3 Mini iemīļotajam bērnu raidījumam "Ukulele" otrā sezona

Iedzīvotāji beidzot ir pasargāti no plūdiem: Bolderājā pabeigta aizsargdambja būvniecība

"Melnā piektdiena": cik daudziem ir aktuālas veikalu piedāvātās atlaides?