Kad 2020. gada sākumā pasaulē strauji sāka izplatīties līdz šim nezināma lipīga infekcijas slimība, nu saukta par Covid-19, epidemiologiem, imunologiem, virusologiem un citiem jomas profesionāļiem ātri vien bija skaidrs – vienīgā cerība pasargāt planētas iedzīvotājus un ļaut pasaulei atgriezties normālā dzīves ritmā, ir vakcīna, ar kuras palīdzību panākt pūļa imunitāti pret lipīgo slimību. Taču vakcīnas tajā brīdī nebija, un tādu nav iespējams izstrādāt vienā dienā.

BBC un CNN Films kopīgi uzņemtā dokumentālā filma ”Vakcīnas: zinātne pret Covid-19”, kuru TV3 demonstrēs svētdien, 4. jūlijā, plkst. 17.50 piedāvā ieskatīties – kā dažādās pasaules valstīs tika izstrādātas vakcīnas pret Covid-19. Filmas producenti satiekas ar vakcīnu izstrādātājiem Lielbritānijā, ASV, Nīderlandē, Vācijā, Austrālijā un Ķīnā, lai dokumentētu viņu skrējienu ar laiku un cīņu ar mūsdienu lielāko veselības krīzi visā pasaulē.

Šis stāsts nav tikai par zinātnieku darbu laboratorijās – lai izstrādātu vakcīnas un nogādātu tās līdz galamērķim, jāiesaistās arī mediķiem, cilvēkiem, kas brīvprātīgi gatavi vakcīnas izmēģināt, zāļu lielražotājiem, un tas viss ir saistīts ar milzīgām izmaksām un tikpat milzīgu risku. Ar kādiem zinātniskiem, tehnoloģiskiem, finansiāliem un politiskiem izaicinājumiem saskārās vakcīnu izstrādātāji?

Filma seko līdzi zinātnieku darba progresam no pirmās dienas, 2020. gada 10. janvāra, kad tika saņemts oficiāls un zinātnisks apstiprinājums tam, ka var ķerties pie vakcīnas izstrādes. Trīs ar pusi mēnešus pēc starta šāviena 44 valstīs notika darbs pie vairāk kā simts vakcīnu izstrādes. Tās tika izstrādātas pēc dažādām tehnoloģijām, bet visas ar vienu mērķi un cerību – ka tās strādās un palīdzēs apturēt pandēmiju. Taču kuram izdosies pirmajam un kuram vispār tas izdosies?

Uzzini, kā notika vakcīnu pret Covid-19 izstrāde – soli pa solim un ar kādām problēmām un šķēršļiem saskārās to izstrādātāji, dokumentālajā filmā ”Vakcīnas: zinātne pret Covid-19” 4. jūlijā plkst. 17.50 TV3!