Otrdiena, 21. septembris

Modris, Matīss, Mariss

Iet uz sadaļu:
Seko mums:

TV raidījumi un projekti

Finanšu ministrija

FM: Bažas raisa augošās rūpniecības izejmateriālu cenas

FM: Bažas raisa augošās rūpniecības izejmateriālu cenas

Lai gan pašreizējā situācija liecina par augstu pieprasījumu Latvijas rūpnieku precēm, bažas raisa augošās rūpniecības izejmateriālu cenas, kuru mazināšanās sagaidāma izejvielu piedāvājumam esot vienlīdz lielam ar pieprasījumu, atzina Finanšu ministrijā (FM).

Latvijas IKP pirmajā pusgadā pieaudzis par 5,1%

Latvijas IKP pirmajā pusgadā pieaudzis par 5,1%

Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) šogad pirmajā pusgadā pieaudzis par 5,1%, salīdzinot ar 2020.gada attiecīgo periodu, tostarp otrajā ceturksnī pieaugums ekonomikā bijis straujāks, nekā sākotnēji lēsts – pēc sezonāli un kalendāri nekoriģētajiem datiem, IKP audzis par 11,1%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Valsts budžeta izdevumu pārskatīšana kā politikas instruments

Valsts budžeta izdevumu pārskatīšana kā politikas instruments

Saprotot valsts budžeta iespējas un strauji pieaugošās ministriju vajadzības, kā arī līdz šim valsts pārvaldē izstrādāto procesu un pieņemto lēmumu ietekmi uz valsts attīstību, ir jāvērtē ilgtermiņā sasniegtie rezultāti pret ieguldīto finansējumu (value for money). Līdz ar to pieaug izdevumu pārskatīšanas loma gan Latvijā, gan vairumā pasaules valstu. Nu jau apmēram puse OECD dalībvalstu pārskata izdevumus ikgadēji, tostarp arī Latvija.

Darba tirgus stabili atgūstas no pandēmijas laika ierobežojumiem

Darba tirgus stabili atgūstas no pandēmijas laika ierobežojumiem 3

Bezdarba līmenis Latvijā jau kopš marta ir sācis samazināties, un darba meklētāju īpatsvars otrajā ceturksnī ir sarucis līdz 7,9% no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati. Covid-19 otrā viļņa negatīvā ietekme Latvijas darba tirgū šogad ir bijusi ļoti ierobežota, pateicoties gan valsts sniegtajam atbalstam dīkstāves pabalstu un algu subsīdiju veidā, gan labvēlīgākai situācijai Latvijas ārējās tirdzniecības partnervalstīs, gan tam, ka ekonomika krīzes otrajā vilnī bija jau labāk pielāgojusies pandēmijas ierobežojumiem.

Ekonomikas izaugsme otrajā ceturksnī strauji atjaunojusies

Ekonomikas izaugsme otrajā ceturksnī strauji atjaunojusies

Ekonomikai atgūstoties no Covid-19 krīzes un mazinoties slimības apkarošanai noteiktajiem ierobežojumiem, Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) šā gada otrajā ceturksnī, salīdzinot ar attiecīgo ceturksni pirms gada, palielinājies par 10,3%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes IKP ātrā novērtējuma dati. Salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, IKP pēc sezonāli un kalendāri koriģētiem datiem ir palielinājies par 3,7%, uzrādot ļoti spēcīgu izaugsmes atjaunošanās tempu.

Pirmajā pusgadā Covid-19 dēļ budžeta izdevumi auguši par 23,1%

Pirmajā pusgadā Covid-19 dēļ budžeta izdevumi auguši par 23,1% 2

Saistībā ar šā gada pirmajā pusgadā izmaksāto aptuveni 1,2 miljardu eiro atbalstu Covid-19 seku mazināšanai tautsaimniecībai budžeta izdevumi, salīdzinot ar 2020. gada pirmajiem sešiem mēnešiem, palielinājās par 1,31 miljardu eiro jeb 23,1%, aģentūru LETA informēja Finanšu ministrijā (FM).

Ar Eiropas Savienības fondu investīcijām cels ekonomikas ražīgumu

Ar Eiropas Savienības fondu investīcijām cels ekonomikas ražīgumu 2

Kā liecina Eiropas Savienības (ES) fondu līdzšinējais ietekmes novērtējums, to pienesums iekšzemes kopprodukta (IKP) izaugsmei ir vidēji 1-1,5% gadā. Šajā ziņā Latvija ir viena no sekmīgākajām ES valstīm. Kopš Latvijas iestāšanās ES, būtiski samazinājusies atšķirība ar Eiropas valstu vidējo IKP.

Atveseļošanas fonds Latvijā – iespēja nozīmīgām reformām un izaugsmei

Atveseļošanas fonds Latvijā – iespēja nozīmīgām reformām un izaugsmei 2

Kā ekonomisku atbildi uz Covid-19 pandēmijas radītajiem izaicinājumiem Eiropas Komisija (EK) šā gada pirmajā pusē izveidoja Eiropas Atveseļošanas fondu. Latvija ir pirmā no Baltijas valstīm, kuras nacionālais ekonomikas atveseļošanas plāns, kas ir priekšnoteikums fonda finansējuma saņemšanai, ir apstiprināts  Eiropas Savienības Ekonomikas un finanšu padomē. Tuvākajos mēnešos gaidāma projektu iesniegšana, kas ļaus veikt pirmās reformas un investīcijas no 1,82 miljardu eiro lielā Latvijai apstiprinātā fonda budžeta.

Pandēmijas ietekmei mazinoties, fiksēta strauja eksporta izaugsme

Pandēmijas ietekmei mazinoties, fiksēta strauja eksporta izaugsme 1

Pateicoties labvēlīgai ārējai videi, Latvijas preču eksports 2021. gada maijā uzrādīja strauju pieaugumu. Strauja eksporta izaugsme turpinās ceturto mēnesi pēc kārtas, izaugsmei paātrinoties no 7,0% kāpuma šā gada februārī līdz 36,2% šā gada maijā salīdzinājumā ar attiecīgo mēnesi pērn. Tādējādi šā gada pirmajos piecos mēnešos Latvijas preču eksporta vērtība bija par 18,1% augstāka nekā iepriekšējā gada attiecīgajā laikā periodā.

Atsāktas diskusijas par turpmāko valsts atbalstu uzņēmējiem

Atsāktas diskusijas par turpmāko valsts atbalstu uzņēmējiem

Atsākušās diskusijas par turpmāko valsts palīdzību uzņēmējiem, kuriem Covid-19 ierobežojumi turpina pamatīgi sarežģīt dzīvi. Ekonomikas ministrija (EM) izstrādājusi piedāvājumu par atbalsta turpināšanu specifiskos gadījumos, taču kopumā nostāja ir tāda, ka plaša valsts atbalsta laiks biznesam ir beidzies, stāsta TV3 Ziņas.

Simtgades stipendijas jau ceturto gadu saņems absolventi visā Latvijā

Simtgades stipendijas jau ceturto gadu saņems absolventi visā Latvijā

Vērienīgais Simtgades stipendiju projekts Latvijas vidusskolu absolventiem tika atklāts, sagaidot Latvijas simtgadi. Ik gadu stipendijas saņem Latvijas vidējās izglītības iestāžu spilgtākie absolventi, kas sevi pierādījuši ne vien mācību sasniegumos, bet arī ar aktīvu sabiedrisko darbu, iesaistīšanos mākslinieciskajā pašdarbībā un sporta aktivitātēs, kā arī ar ieguldījumu izglītības iestādes attīstībā.

Uzņēmējiem un strādājošajiem turpinās iespēja saņemt valsts atbalstu Covid-19 laikā

Uzņēmējiem un strādājošajiem turpinās iespēja saņemt valsts atbalstu Covid-19 laikā 2

Lai Covid-19 situācijā atbalstītu uzņēmējus un strādājošos, valstī joprojām tiek turpināti atbalsta pasākumi. Līdz 15. jūnijam dīkstāves atbalstam un algu subsīdijām izmaksāti jau vairāk nekā 149 miljoni eiro. Savukārt grants apgrozāmo līdzekļu plūsmas krituma kompensēšanai piešķirts pēc 28 975 uzņēmēju iesniegumiem vairāk nekā 365 miljonu eiro apmērā.