Pirms piesakies maratonam, pārbaudi veselību

2 komentāri
Pirms piesakies maratonam, pārbaudi veselību
Foto: LETA

Kad no rīta, dodoties uz darbu, pamanām skrējēju, kurš, par spīti termometra stabiņa vēl samērā zemajai atzīmei, ir tērpies vasaras šortos un, baltajām kājām saulē spīdot, pa ietvi pārvietojas brašā tempā, zinām, – pavasaris vairs nav aiz kalniem. Kā arī… tuvojas Lattelecom Rīgas maratons. Vērts atcerēties, ka Sporta laboratorijas komanda jau sesto gadu palīdzēs sagatavoties Mežaparka treniņos svētdienās 10.00.

Ja botes ir kājās pirmoreiz un veselība pieklibo

Lai gan speciālisti ar fiziskajām aktivitātēm iesaka nodarboties visu gadu, ir uzslavējama arī sezonāla apņemšanās kļūt sportiskākiem, harmoniskākiem un veselākiem, vai sagaidīt vasaru ar ”sešpaku” uz vēdera un noskriet maratonu.

Tiesa gan, pirms no skapja vilkt laukā noputējušos skriešanas, nūjošanas vai citām fiziskajām nodarbībām paredzētos apavus, ieteicams padomāt, vai veselības stāvoklis ir gana labs. Ja ir piemeklējusi kaut viena no šīm ligām: sirds slimība; elpošanas sistēmas slimība (tostarp astma, elpas trūkums, aizdusa); paaugstināts asinsspiediens; hroniska saslimšana vai pēdējos pāris gadus nav sportots, nepieciešams konsultēties ar sporta ārstu. Bet vislabāk veikt komplekso slodzes testu, ko piedāvā Sporta Laboratorijā.

Ar Kompleksās slodzes testa palīdzību tiek novērtēts vispārējais veselības stāvoklis, fiziskā sagatavotība, pārbaudīta sirds-asinsvadu un elpošanas sistēmas darbība. Turklāt klients saņem rekomendācijas veselības un fiziskās sagatavotības uzlabošanai un personīgo treniņa plānu, kas palīdz sasniegt vislabākos rezultātus, saudzējot veselību.

Sporta Laboratorijas sporta ārste Sandra Rozenštoka ir arī Rīgas Stradiņa universitātes sporta ārstu rezidentūras programmas vadītāja, Latvijas Basketbola savienības un Latvijas paraolimpiskās komitejas galvenā ārste.

Vai nogurums un stress ir savienojams ar sportu?

Mēdz teikt, ka sports ir labākās zāles pret stresu un nogurumu. Taču sporta ārste Sandra Rozenštoka uzsver, ka pirms mesties šīs likstas ārstēt ar sportu, ieteicams pārbaudīt veselību. ”Ja cilvēks pastāvīgi ir pārguris, tam var būt dažādi cēloņi. Varbūt kādam nogurumu rada mazasinība, varbūt citam to rada paaugstināts asinsspiediens, elpošanas sistēmas slimība vai kāda cita saslimšana, kas slēpjas aiz noguruma. Ja cilvēks nav sportojis un vēlas to uzsākt, ieteicams veikt pārbaudes un sastādīt individuālu slodzi”, tā ārste.

Arī pastāvīgs stress var būt ”palīgā sauciens”. Sandra Rozenštoka skaidro: ”Cilvēka ķermeni regulē nervu sistēma un, ja uz katru kairinājumu cilvēks reaģē ļoti izteikti, piemēram, satraucas, nevar skaidri domāt stresa situācijā, tas liecina par nervu sistēmas darbības traucējumiem”. Arī šajā gadījumā risinājumu var rast vienīgi kvalificēts ārsts.

Pareizi sastādīta slodze cilvēku norūda un viņa nervu sistēma uz kairinājumiem sāk reaģēt mierīgāk.

Pretī panākumiem par spīti slinkumam

Bijusi klāt gan Latvijas labākajiem sportistiem no smagas treniņu sezonas līdz panākumu lauru plūkšanai, gan ”svētdienas” skrējējiem, Sandra Rozenštoka prot sagatavot optimālu treniņu plānu un pareizu pieeju jebkuras sagatavotības pakāpes sportotgribētājiem.

Slinkuma aizdzīšanai Sandrai ir viena recepte. ”Tā pusstunda vai stunda, kas tiek atvēlēta sportam, ir paredzēta pašam cilvēkam. Tā nav nevienam citam. Un, man liekas, ka to atziņu saprotot, dzīve kļūst vieglāka. Sportojot cilvēks velta laiku sev”, Lattelecom Rīgas maratona gaidās teic atzītā ārste.

TOP komentāri

  • Iveta
    +1 +1 0

    Iveta

    Forši, jau iepriekš domāju, ka vajag sevi pārbaudīt. Bet tagad tiešām gribu, jo liekas, ka treniņos pārcenšos. Vidējais pulss 175. Varbūt nevajag nemaz tik ātri katrā treniņā skriet, kā es cenšos...?
  • andza

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl