Šoudauns – ātrs sporta veids, kur jāiztiek bez redzes

0 Komentāru

Otrdien, 24. augustā, atklātas paralimpiskās spēles, Tokijā tajās pulcējoties vairāk nekā 4000 sportistu no visas pasaules, tostarp arī no Latvijas, bet tikmēr “900 sekundes” viesojās pie sportista, kurš vēl gaida viņa sporta veida – šoudauna – iekļaušanu paralimpiskajās spēlēs.

Pamatīgs ātrums. Tā var raksturot šoudauna spēles gaitu, kas liek sportistiem sekot ātrajai dzeltenajai bumbiņai. Jāņem vērā, ka skaļo bumbiņu cenšas atsist un neielaist savos vārtos, sportisti, kuri neko neredz. Acis ir noslēptas zem īpašām brillēm, lai arī vājredzīgs sportists uz spēles laiku nevarētu kaut nedaudz paļauties uz redzi.

Sporta veids šoudauns ir radīts Kanādā, sākotnēji kā rehabilitācijas instruments vājredzīgajiem. Taču tas izrādījās labs ne tikai rehabilitācijai, bet arī sportiskai sacensībai, norāda Deniss Ovsjaņņikovs.

Deniss Ovsjaņņikovs, šoudauna sportists

“Tas, ka ir fiziski ātri jādara viss. Man patīk fiziski ātri darīt, kur es jūtu, ka tas ir ātri tiešām. Pieņemsim, es peldu, es nejūtu, ka tas ir ātri. Šoudaunā es to jūtu, lido tiešām tā bumbiņa.”

Deniss Ovsjaņņikovs jau vairākas reizes ir izcīnījis 1. vietu Latvijas čempionātā, tai skaitā arī aizvadītās nedēļas nogalē Liepājā.

Latvijas Neredzīgo sporta savienības prezidents norāda, ka plānots Denisu virzīt uz novembrī paredzētajām pasaules labāko šoudauna sportistu sacensībām Francijā. Taču ir vēl vērienīgāki plāni. Šo sporta veidu ir iecerēts iekļaut nākamajās paralimpiskajās spēlēs, kas arī notiks Francijā, Parīzē, bet jau 2024. gadā.

Imants Elstiņš, LNSS prezidents

“Plānojam, jā! Ir jāpiedalās no visiem kontinentiem, tad būs iespēja. 2015. gadā bijā Korejā, Seulā, apmaiņas programmā. Tur bija Pasaules spēles, līdzvērtīgi pasaules čempionātam. Tur bija Āzija, bija labi, ka viņi iesaistījušies. Tagad paliek Austrālija un pārējie.”

Vissarežģītāk veicas ar Āfrikas valstu sportistu iesaistīšanu. Arī šā sporta veida autori kanādieši nav pārāk atsaucīgi.

“Viņi paši nespēlē, viņi saka, – eiropieši ir dulli. Viņi pārāk ātri spēlē, pārāk traki,” stāsta LNSS prezidents.

Jāpiemin, ka šoudauna spēlē bumbiņa sasniedz līdz pat 160 kilometriem stundā ātrumu. Latvijā ar šo sporta veidu aizraujas jau vairāk nekā 30 sportistu.

0 Komentāru