Komentāri

Jau tagad zināms, ka Latvijas skeletonisti un bobslejisti kāps uz goda pjedestāla Phjončhanā. Ziemas olimpisko spēļu laikā tiks rīkota īpaša medaļu pasniegšanas ceremonija atlētiem, kuri tika apdalīti Soču ziemas spēlēs Krievijas negodīgās rīcības dēļ.  Par medaļu pārdali un to pasniegšanas norisi vienošanos panākusi Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK), kas vienlaikus arī nolēmusi diskvalificēt Krieviju no dalības olimpiskajās spēlēs.

SOK ir atņēmusi medaļas vairākiem Krievijas sportistiem antidopinga pārkāpumu dēļ Soču ziemas olimpiskajās spēlēs un vienojusies par medaļu pārdali. Tas nozīmē, ka par Soču olimpisko čempionu ar četru gadu nobīdi kļūs skeletonists Martins Dukurs, bet viņa brālis Tomass Dukurs iegūs bronzas medaļu skeletonā.

Savukārt bobslejisti Oskars Melbārdis, Arvis Vilkaste, Daumants Dreiškens un Jānis Strenga kļūs par olimpiskajiem čempioniem četrinieku sacensībās, bet divniekos Melbārdis un Dreiškens saņems olimpisko bronzu.

Lai censtos kompensēt atlētiem Sočos laupītās emocijas un triumfu, SOK ir nolēmusi rīkot īpašu medaļu pasniegšanas ceremoniju Phjončhanas ziemas olimpiskajās spēlēs februārī. Par to ir paziņojis SOK prezidents Tomass Bahs.

Tomass Bahs
Starptautiskās Olimpiskās komitejas prezidents

Kā bijušais sportists es jūtu līdzi visiem “tīrajiem” atlētiem, kuri ir cietuši no šīm manipulācijām. Esam vienojušies ar SOK Sportistu komisiju par medaļu pārdali. Pasniegšanas ceremonijas rīkosim 2018. gada ziemas olimpiskajās spēlēs Phjončhanā, lai mēģinātu kompensēt to, ko viņi palaida garām uz finiša līnijas vai uz goda pjedestāla.

Latvijas skeletonistu treneris Dainis Dukurs SOK lēmumu uzskata par labu risinājumu.

Dainis Dukurs
Latvijas skeletona izlases galvenais treneris

Tajā gaisotnē un tajā olimpiskajā atmosfērā sportisti, kas tika “apzagti” Sočos, varbūt izbaudīs daļu šo emociju. Mūsu valsts komandai tas ir ļoti svarīgi.

Savukārt Krievijas diskvalificēšanu no dalības olimpiskajās spēlēs par sistēmiskām, valsts atbalstītām manipulācijām ar dopinga analīzēm Dainis Dukurs sauc ne vien par taisnīgu un godīgu, bet arī drosmīgu lēmumu, kas viņu ir patīkami pārsteidzis.

Dainis Dukurs
Latvijas skeletona izlases galvenais treneris

Ja tā būtu kāda cita valsts, nevis Krievija, nebūtu tik ilga šī šūpošanās šurpu turpu, bet Krievija – tas ir cits stāsts. SOK pieņēma drošu, tādu patiesu lēmumu. Nostājās “tīro” sportistu pusē. Es negaidīju tik pārliecinošu lēmumu.

Līdzīgu viedokli pauž Latvijas Olimpiskās komitejas vadītājs Aldons Vrubļevskis.

Aldons Vrubļevskis
Latvijas Olimpiskās komitejas prezidents

Domāju, ka tas ir gan taisnīgs lēmums pret tiem, kuriem šī Krievijā esošā sistemātiskā dopinga kontroļu un dopinga manipulāciju kārtība ir atņēmusi medaļas, gan arī taisnīga pret tiem “tīrajiem” Krievijas sportistiem, kuri joprojām ievēro visus antidopinga noteikumus un sekmīgi piedalās sporta sacensībās.

Atsevišķiem krievu sportistiem, kuri nav pārkāpuši antidopinga noteikumus, būs ļauts piedalīties ziemas spēlēs. Taču viņi startēs zem olimpiskā karoga un uz viņu formas tērpa būs rakstīts “Olimpiskais sportists no Krievijas”. Ja kāds no viņiem iegūs zelta medaļu, stadionā tiks atskaņota nevis Krievijas, bet olimpiskā himna.

Lasi vēl