14 komentāri
Latvijas drifta mamma, skaistule un autosporta mūza – Elīne Berķe

Latvijas drifteri gūst arvien lielākus panākumus Eiropas lielākajos drifta seriālos, kā arī šogad tika pārstāvēta Latvija spēcīgākajā drifta līgā – Formula Drift seriālā. Sacensības Latvijā pulcē arvien lielāku dalībnieku pulku un skatītāju skaitu. Teju visas drifta sacensības Latvijā rīko Raimonds Cabulis, Jānis Blušs un Elīne Berķe. Skaties.lv vēlējās paši vairāk uzzināt un jums pastāstīt par daiļāko un šarmantāko no drifta organizētāju trio – Elīni Berķi!

Kā tu nokļuvi driftā?

Es esmu no Ropažiem, un tur tādi puiši kā Ērglis ar draugiem sāka braukt uz driftu, un es kā sešpadsmitgadīga meitene braucu līdzi. Jau mācoties augstskolā, man bija jāiet prakse, un es gribēju atrast kaut ko saistībā ar pasākumu organizēšanu. Drifts Latvijā bija pirmsākumu stadijā, un organizēšanā piedalījās arī HGK komanda, kura tad man deva iespēju piedalīties pasākumu organizēšanā. Uztaisīju vienu pasākumu ar viņiem kopā prakses ietvaros, un arī pēc tam tiku uzaicināta turpināt palīdzēt rīkot sacensības.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

FOTO: Elīne pie rūcošajiem motoriem un kūpošajām riepām

Iedevi driftam mazo pirkstiņu, un tas paņēma visu roku?

Jā, tā sanāca. Ar 2009. gadu sāku sadarboties ar Latvijas Automobiļu federāciju, kur tobrīd šosejas komisijas vadītājs bija Raimonds Cabulis, kurš kopā ar Jāni Blušu jau pāris gadus rīkoja šosejas sacensības, tad tiku pieaicināta palīdzēt viņu komandai. Tad jau ar savu komandu – Raimondu un Jāni – sākām rīkot drifta sacensības Latvijā. Tika ieguldīts liels darbs, izveidojot tehniskos nolikumus, gada nolikumus, vērtēšanas kritērijus un izveidotas trīs klases – Street, ProAm un Pro. Tagad organizējam Latvijas Drifta čempionāta visus posmus, Latvijas drifta kausu un lielākos Eiropas drifta seriālus Latvijā. 2016. gadā esam ieplānojuši atjaunot Baltijas Drifta Čempionātu Pro klasei un kā jauninājumu ieviest arī ProAm klasei Baltijas kausu.

Organizēt drifta sacensības tev ir darbs, atpūta, hobijs?

Hobijs. Tas, protams, ir ļoti liels darbs, tomēr tas ir hobijs. Teorētiski tev ir iespēja saņemt atalgojumu, bet, ja pasākums ir mīnusos, arī tu esi mīnusos, ļoti daudz kas atkarīgs arī no laikapstākļiem. Vienmēr pirmajā vietā ir darbinieki, tiesneši un visas ar sacensību organizēšanu saistītās izmaksas. Uznāk, protams, domas – viss, es eju projām! Bet kaut kas liek vienmēr palikt – entuziasms pret driftu, kuru esam izaudzinājuši līdz tādam līmenim, kāds tas šobrīd ir Latvijā. Raimonds atbild par juridiskajām lietām, kas saistītas ar sacensībām, un sacensību norisi, Jānis par tehniskajām lietām un drošību sacensību trasēs, bet darbs ar papīriem, medijiem, braucējiem, Latvian Drift lapu feisbukā un sacensību gaitu, ir mans darbs.

Foto: Elīnes izlase

Latvijas drifta dzelzs lēdija?

Nezinu… tad jau mamma drīzāk (Elīne sāk smieties, jo Jānis parasti pārmet, ka ar braucējiem auklējos kā saviem bērniem). Tu arī smejies, bet zini, kā ir īstenībā? Ir gada sākums, visiem jākārto licences, jāsūta informācija. Nāk jaunie braucēji, zvana un prasa – kas man jādara, kur man jānokārto licence, cik jāmaksā, kāpēc… Man ir arī pamatdarbs (Elīne ir biroja vadītāja starptautiskā darbā iekārtošanas kompānijā) – to visu savienot nav viegli. Bet, kā jau teicu, ja ir jādara, tad ir jādara.

Kā tu sacensībās tiec galā ar drifteru slaveno temperamentu?

Agrāk mums bija pielaides. Drifts Latvijā aug, mums ir spēcīgākas mašīnas, ātrākas trases, vairāk braucēju, lielākas braucēju ambīcijas. Varbūt pirmajā “gonkā” mēs uz kaut ko pieveram acis, bet ir lietas, kam pielaides netiek dotas, un arī, ja tiek pievērtas acis, tad nākamajās sacensībās no braucēju puses visam jābūt sakārtotam, ja nē sacensībās dalība tiek liegta. Šogad mums drošība bija ļoti liela prioritāte, tāpēc mēs cenšamies strādāt tā, lai braucēji saprot, ka drošība ir tieši viņu pašu interesēs, tādā veidā cenšamies ar braucējiem rast kopīgu valodu un sapratni. Neesam vēl saskārušies ar kādu ļoti slavenu temperamentīgu drifteri. (Smejas.)

Vai no autosporta vecākajiem brāļiem – rallija, šosejas pārstāvjiem – nejūti augstprātību?

Es pati nejūtu. Bet man šķiet, ka braucēji gan jūt. Ir jau tā, ka mūs mazliet uzskata par tādu kā zemākas kārtas sportu. Bet paši mēs apzināmies, ka pulcējam pilnas tribīnes, mūs tiešraidēs skatās tūkstoši, mums ir daudz dalībnieku. Paši saprotam, ka drifts Latvijā pēdējos gados ir ļoti audzis, arī organizatoriskajā ziņā. Mums ir bezmaksas laukumi bērniem, atrakcijas, šovs, un par pašu driftu arī neaizmirsīsim. Bet ir prieks, ka tieši šos autosporta vecākos brāļus arvien biežāk mēs redzam nākam uz mūsu drifta sacensībām.

Foto: NEZ PRO Drift sacensības

Visās bildēs tu esi ar Aleksu. Vai drifts ir laba vieta bērniem?

Kamēr man nebija Aleksa, es it kā apzinājos, ka kaut ko vajag arī bērniem, kādu piepūšamo atrakciju, ko tādu. Tagad es to redzu citām acīm, jo pati esmu mamma. Un mēs jau arī esam auguši kopā ar drifteriem. Ne jau man vienīgajai ir bērni. Dalībnieku parkā ir ļoti daudz bērnu, ļoti daudz dalībnieku ierodas sacensībās ar savām ģimenēm. Esam ieviesuši, ka mums ir bērnu laukums, kur ir gan auklītes, gan suliņas, ūdens, saldumi no atbalstītājiem, bērni var zīmēt, spēlēties, un vecāki droši viņus var atstāt bērnu laukumiņā un doties vērot sacensības. Tātad drifts ir laba vieta ģimenēm ar bērniem. Un, protams, bērniem ļoti patīk drifts.

Driftā nav demogrofasikās krīzes?

Nē, nav. (Smaida.) Kaut arī liekas, ka visa nauda aiziet riepās, demogrāfiskās krīzes mums noteikti nav!

Kurā brīdī spilgtā blondīne kļuva par šarmanto bruneti?

Šogad janvārī. Pārmaiņas varbūt arī prasījās. Tu man neticēsi, bet tumšmates uztver daudz, daudz nopietnāk. Tas šķiet jocīgi, bet attieksme ir krietni citādāka (Smejas.) Un zini, kas vēl? Es gribēju, lai Aleksa ir līdzīga man. (Atkal sirsnīgi smiekli.) Un tagad mums abām ir brūni mati.

Vai tu pati esi driftējusi?

Es varu pastāstīt par vienu kuriozu. NEZ čempionātā man sponsori Mriepas parādei iedeva mašīnu – BMW M5. Un viņi saka – mēs uzlikām riepas, lai tu vari pakūpināt. Un es nokautrējusies saku – es nemāku…

Ar kādu mašīnu brauc pa ielu?

Balts BMW. Pēdējos gados man bijušas trīs dažādas markas mašīnas, bet BMW man patīk visslābāk, atbilst manai būtībai.

24. oktobrī Biķerniekos notiks Drift Games. Būs kaut kas citādāk kā parasti?

Mums 1. un 2. oktobrī jau bija drifta sezonas noslēgums. Pēc nedēļas izvizinājām draugus, sponsorus, līdzjutējus. Bet tad sapratām, ka ziema vēl nenāk un sportistiem gribas braukt. Un izdomājām, ka jāsarīko Drift Games. Būs konkursi – jāparkojas driftā starp divām mašīnām, būs futbols ar bumbas trāpīšanu vārtos, būs drifta Gymkhana. Un tad mums būs arī ”Beat The Pro” tandēmu cīņas. Pirmo reizi izliksim TOP 64. Aiz Biķernieku starta mājas uztaisīsim mazo trasi, ļoti tehnisku. Visu klašu – Street, Pro, ProAm – dalībnieki izlozēs cipariņus un sacentīsies visi kopā. Es uzskatu, ka labas izredzes uzvarēt būs gan Pro braucējiem, gan street klases un proam braucējiem. Bet galvenais ir, lai puiši labi atpūšas! Tas ir galvenais, kāpēc taisām šo drift games – braucēju dēļ. Un domāju, ka arī skatītājiem būs ļoti interesanti!

 

 

 

 

TOP komentāri

 • Миланa
 • Junga
  +4 +4 0

  Junga

  Viss kā vienmēr,zobi plastmasas,mati no līķiem,ko nevar pielipināt-to tattu. Fotošopam vairs darba nav.
 • Santa Santiņa
  +4 +4 0

  Santa Santiņa

  Man ļoti patika šis rakstiņš. Vispār nezināju ka drifts ir kaut kas tik superīgs :) Man liekas ka vajag stāstīt par visām Latvijas sievietēm, kuras dzīvē dodas ar uzvaras garšu iekšās!!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl