Divi motosporta amatieri – pirmie latvieši, kuri uzdrīkstas startēt vienās no izaicinošākajām sacensībām pasaulē

2 komentāri
Divi motosporta amatieri – pirmie latvieši, kuri uzdrīkstas startēt vienās no izaicinošākajām sacensībām pasaulē
Foto: no sportista personīgā arhīva

RedBullRomaniacs – vienas no izaicinošākajām un smagākajam daudzdienu enduro sacensībām pasaulē, kurās piedalīties uzdrošinās tikai ekstrēmākie aso izjūtu un motosporta cienītāji. Uz šīm sacīkstēm Rumānijā pulcējas neskaitāmi sportisti no teju visām pasaules valstīm, taču Latvijas vārds tajās ne reizi nav nests. Šogad no 12. līdz 16.jūlijam to mainīt gatavojas divi enduro sportisti, amatieri, kuri savu profesionālo izaugsmi uzsākuši tikai pērn, bet ar motosporta ”drudzi” saslimuši jau krietni senāk – motokluba ”apPasaule” sportisti Aivars Kukojs un Raitis Kalniņš.

Nav jābūt līderim, lai uzdrīkstētos startēt

RedBullRomaniacs tiek dēvētas par ļoti grūtām un līdz ar to arī bīstamām enduro rallija sacensībām, kas tiek rīkotas jau kopš 2004. gada. Sacensības ilgst piecas dienas (šogad no 11. līdz 16. jūlijam), kuru laikā sportistiem jāmēro neskaitāmi kilometri pa ļoti dažādiem un sarežģītiem apvidiem – stāviem kalniem un klintīm, mežiem, takām un pļavām. Lai gan aizvadīto sezonu laikā tika noskaidrots, ka Romaniacs sacīkstes ir vienas no izaicinošākajām motosporta sacensībām pasaulē, prasot augstākās kvalitātes sagatavotību gan no sportistiem, gan viņu spēkratiem, divus sportistus no Latvijas draudīgais sacensību formāts nebaidīja, pieņemot izaicinājumu startēt.”Ja nemaldos, sacensībām pieteicāmies jau pagājušā gada novembra sākumā, jo tāds bija pieteikšanās termiņš. Par piedalīšanos izlēmām pērnās vasaras beigās – iepriekšējos gados rūpīgi sekojām līdzi šīm sacensībām un nonācām līdz idejai, ka ir jāpiedalās – apdomājām tehniskās, fiziskās, finansiālās iespējas un pieteicāmies,” stāsta Raitis Kalniņš. ”Nebija tā, ka plānojām piedalīšanos ļoti ilgi, nebūt ne, tas nāca visai pēkšņi, sapratām, ka tas ir jāizdara,” piebilst Aivars.Sportisti savu profesionālo attīstību enduro sportā uzsākuši tikai pērn, startējot Latvijas, Lietuvas un Igaunijas sacensībās, taču motocikli un ātrums abus braucējus vilinājis jau daudz senāk. Aizvadītajā sezonā abi sportisti startēja CrossCountry un Enduro Sprinta Latvijas un Baltijas čempionātā – Aivars galvenokārt sezonas laikā pārstāvēja Hobby klasi, bet iemēģināja spēkus arī C klases konkurencē: ”Ar motosportu sāku nodarboties pagājušā gada pavasarī, bet ar motociklu braucu jau no deviņu gadu vecuma.” Savukārt Raitis kalniņš kā galveno izvēlējās C klasi.”Ar nopietniem panākumiem gan šobrīd nevaru lepoties, jo, gluži tāpat kā Aivars, startēt sacensībās sāku tikai pagājušā gada pavasarī. Iepriekš esmu braucis ar ielas motocikliem un enduro spēkratiem,” viņš komentē. Pjedestālu sezonas laikā sportisti vēl pagaidām nav iekarojuši, turoties rezultātu tabulas vidusdaļā, taču jāsaka, ka pirmā sezona aizvadīta godam – stabili un veiksmīgi. Abi sportisti arī 2016.gadā pamanījušies startēt gan Enduro Sprinta, gan CrossCountry un Enduro sacensībās, taču, neskatoties uz neseno pieredzi, sportisti aktīvi gatavojas sacensībām Rumānijā un ir apņēmības pilni parādīt sevi no labākās puses.

Foto: no sportista personīgā arhīva Foto: no sportista personīgā arhīva

Foto: no sportista personīgā arhīva Foto: no sportista personīgā arhīva

Šobrīd galvenais ir tikt līdz finišam

Jau pirmajā dienā sportistiem būs jāpārvar nopietns pārbaudījums, startējot prologā jeb kvalifikācijā, kurā jāveic dažāda veida šķēršļi – uzrādītais rezultāts noteiks nākamās dienas startu, tādēļ uz pirmo dienu likta gana liela atbildība. Taču, arī nākamajās dienās no sportistiem tiks prasīta fiziskā izturība un ļoti labas iemaņas. Ņemot vērā visus faktorus un izvērtējot iepriekšējos gados redzēto, sportisti šobrīd neuzstāda striktus mērķus, galvenais abiem braucējiem ir tikt līdz galam. Labākajā gadījumā sportisti cer uz vietu piecdesmitniekā, jo tas nozīmēs, ka sacensības aizvadītas ļoti labi.”Jā, mērķis šajā pirmajā gadā noteikti nav uzvarēt, bet gan tikt līdz finišam. Tā kā esam pirmie latvieši, kuri startēs šajās sacensībās, tad nav īsti ar ko salīdzināt un ar ko pakonsultēties par to, kas mūs tur sagaida un cik smagi būs. To dosimies noskaidrot paši,” piebilst Aivars.

Foto: no sportista personīgā arhīva

Foto: no sportista personīgā arhīva

Gatavošanās šobrīd ir prioritāte

Apzinoties sacensību sarežģītību, abi sportisti laikus ķērušies pie gatavošanās –fiziskie treniņi un iemaņu papildināšana ar moci. Ķekavā pat izveidota īpaša šķēršļu trase, kas paredzēta Rumānijas prologa treniņiem. ”Brīvajos brīžos gatavojamies tik daudz, cik vien tas ir iespējams, turklāt jāgatavojas ne vien mums pašiem, bet arī motocikliem ir jābūt ļoti labā tehniskā kārtībā, lai to visu izturētu. Notikti jāņem vēra, ka lielākā daļa no sacensībām notiks kalnos – vidē, kurā mēs nekad neesam braukuši,” komentē Raitis. Aivars piebilst, ka svarīgi būs izturēt pirmo dienu, kurā lielākais uzsvars būs uz dažāda veida grūti izbraucamiem šķēršļiem: ”Sacensībām gatavojamies visādi – braucam dažāda veida šķēršļus, lai izturētu pirmo dienu – vairāk mēģinām dažādus triāla elementus. Domāju, ka būs daudzas sarežģīti izbraucamas vietas – nevis ātras, bet tieši sarežģītas. Noteikti būs jābrauc ļoti tehniski.” Sportisti jau guvuši nelielu prologa pieredzi pērn startējot Igaunijas pilsētā Tartu – tur sportisti arī aptuveni redzējuši kā viss varētu notikt Romaniacs sacensībās. Aivars vien piebilst: ”Jābrauc būs ļoti daudz – piecas dienas, tādēļ tehnika ļoti rūpīgi jāsagatavo un arī pašiem fiziskajai sagatavotībai ir jābūt ļoti labā līmenī. Jāatzīst, ka uz doto brīdi tā nedaudz pieklibo, jo visu grūti paspēt, bet pēdējās nedēļās jāmēģina visu saraut.”

Foto: Redbullromaniacs.com

Foto: Redbullromaniacs.com

Lielākās raizes – prologs un lielie kalni

Rumānija zināma kā ļoti skaista, taču reizē kalnaina zeme – iespējams, tieši tamdēļ RedBull sacensību organizatori par Romaniacs mītnes vietu izvēlējās tieši to. Kalni Romaniacs sacensībās ir viena no galvenajām sacensību vietām, prasot no dalībniekiem zināmas iemaņas un izturību. Tā kā Latvija nevar lepoties ar ļoti augstām vietām vai klinšainiem apvidiem, mūsu sportistiem tas būs gana liels izaicinājums. ”Pagaidām, liekas, ka tieši lielie kalni ir tie, kas nedaudz biedē, bet nu jau vairs nav tik traki – esam uzsākuši treniņus un tiem vajadzētu palīdzēt. Domāju, ka palīdzēs arī iepriekš minētais prologs Tartu un Ķekavas šķēršļu trase, kur esam iekļāvuši visādus elementus – akmeņus, baļķus, rampas un daudz ko citu,” stāsta Aivars. Raitis arī atklāj, ka sākumā tieši šķēršļu diena prologā radīja bažas, jo tajā svarīgi ļoti labi startēt un no tā atkarīga starta vieta nākamajā dienā, taču treniņi noteikti nāks par labu un palīdzēs sasniegt mērķi.

Foto: Redbullromaniacs.com

Foto: Redbullromaniacs.com

Dalība sacensībās – neatkārtojama pieredze sportista izaugsmē

Ar apbrīnas un bažu pilnu skatienu sacensības ik gadu vēro gan motosporta līdzjutēji, gan braucēji, kuri izvēlējušies vēl šoreiz palikt malā un pavērot citu sportistu pieredzi RedBullRomaniacs sacensībās. Pieteikšanās šajās ekstrēmajās cīņās nudien prasa gana lielu drosmi un uzdrīkstēšanos. Noteikti jāatklāj, ka sportistu skaits tieši Bronzas klasē, kurā redzēsim arī abus Latvijas pārstāvjus, pēdējos gados bijis vairāk nekā 160 dalībnieki, sastādot milzu konkurenci. Tā kā šāda veida sacensības sarežģītības ziņā tiek atzītas par vienām no pasaules grūtākajām cīņām un nevienas citas sacensības nav tām pielīdzināmas, pieredze sportistiem ir neatkārtojama. ”Galvenais noteikti ir dalība  – ne tikai manā, bet daudzu endūristu skatījumā šīs varētu būt vienas no visgrandiozākajām pasaules mēroga sacensībām, tādēļ dalība vien ir ļoti īpašs notikums. Pagaidām izskatās, ka aizbrauksim pamēģināt, bet nākamajā gadā ļoti iespējams startēsim vēlreiz. Tad būs bijusi pieredze, būsim pamēģinājuši un redzējuši, kādi ir mūsu trūkumi, kas tehnikai pietrūkst, kas mums pašiem – fiziski, tehniski. Tad arī varēsim labāk sagatavoties un nostādīt augstākus mērķus,” stāsta Kalniņš. ”Jā, pieredze noteikti ir viens no lielākajiem guvumiem,” piebilst Kukojs, ”šāda mēroga sacensībās katru dienu nestartē un tas ir pats galvenais. Tā ir braukšanas pieredze pa tādām vietām, kādas šeit Latvijā mums nav. Protams, Siguldā ir pāris vietas, kur ir sarežģītāki kalnaini apvidi un varam tur patrenēties, bet tur kalni būs pēc katra kilometra.”

Foto: no sportista personīgā arhīva

Foto: no sportista personīgā arhīva

Komanda kā ģimene un emocionāls atbalsts

Ekstrēmi cilvēki nāk no ekstrēmas vides un, protams, ikvienam ir patīkami, ja apkārt ir līdzīgi domājošie. Tieši tā ir abu sportistu pārstāvētajā klubā ”apPasaule”, kas galvenokārt sastāv no līdzīgi domājošiem sportistiem un ar ceļotāju garu apveltītiem piedzīvojumu meklētajiem. Šī kluba sportisti motociklu mugura apceļojuši ne tikai Latviju, bet arī dažādas valstis un pat kontinentus, tādēļ vēl divu ekstrēmistu – Raita Kalniņa un Aivara Kukoja – lēmums startēt izaicinošajās sacensībās tikai priecēja kluba pārstāvjus un vadītājus. Komandas biedri abus entuziastus atbalstīs arī sacensību klātienē Rumānijā visu piecu dienu garumā. ”Klubs mūs vienmēr atbalsta emocionāli – arī šoreiz. Zinu, ka atbalstītāji un komandas biedri mums dosies līdzi un jutīs mums līdzi klātienē. Solījās palīdzēt pavilkt kādā kalnā,” nedaudz pasmejoties atklāja Raitis. Arī Aivars piebilst, ka kopā sacensībās būs vērojams vesels bariņš latviešu, jo līdzbraucēju netrūks, šobrīd vēl tiek precizēts, cik daudz kluba pārstāvju kopā dosies uz Rumāniju, lai sniegtu emocionālu atbalstu tad, kad tas visvairāk vajadzīgs.

Foto: Redbullromaniacs.com

Foto: Redbullromaniacs.com

Pirmie, bet, cerams, ne pēdējie

Sportisti atklāja, ka vilinājumu piedalīties radījusi arī vēlme pēc ekstrēmām izjūtām un jauniem piedzīvojumiem. Lai gan Raitis un Aivars būs pirmie šo sacensību Latvijas pārstāvji, viņi cer, ka noteikti ne pēdējie. Braucēji labprāt iedrošina sacensībās startēt arī citus sportistus un braukt gribētājus. ”Viss ir izdarāms,” uzsver Raitis, ” galvenais ir braukt un pamēģināt, jo tur ir dažādas sarežģītības klases un katrs var izvēlēties sev piemērotāko. Šobrīd esam pirmie latvieši RedBullRomaniacs dalībnieki vēsturē, pirmie, kas ir saņēmušies – uz entuziasma pamata ir jābrauc un jāmēģina. Domāju, ka arī citiem ir vērts to pamēģināt.” Iedrošināt citus braucējus vēlas arī Aivars, kurš uzskata, ka baidīties nevajag, galvenais ir piedzīvot ko jaunu un sajust emocijas, kas tur valda. Protams, sportists braukt gribētājus aicina laikus gatavoties sacensībām – jāsaved kārtībā tehnika un jāveic dažādi plānošanas darbi, tādēļ sacīkstēm labāk gatavoties vismaz pus gadu iepriekš.

Piebilde par sacensībām

Sacensības no 11. līdz 16.jūlijam piecu dienu garumā norisināsies Rumānijas pilsētā Sibiu. Pirmajā dienā šīs pilsētas centrā norisināsies prologa sacensības jeb izaicinošs sacensību sākums – kvalifikācija –, kuras laikā sportistiem motociklu mugurā būs jāpārvar dažāda veida šķēršļi. Šajā dienā uzrādītais sniegums ir ļoti nozīmīgs, jo rezultāts noteikts nākamās dienas starta vietu. Atlikušajās sacensībās sportistiem būs jādodas ļoti sarežģītās trasēs, kas galvenokārt sniegsies cauri mežainiem un kalnainiem apvidiem, izmantojot visus Rumānijas dabas piedāvātos izaicinājumus. Sava ceļa laikā sportists galvenokārt ir viens, tādēļ, izmantojot GPS navigāciju, stāvajos kalnos vai pāri nolūzušiem kokiem jātiek paša spēkiem. Nereti sacensības ir tik grūtas un daudzas vietas ir tik neizbraucamas, ka dalībniekiem ar spēku nākas vilkt savus motociklus cauri trašu sarežģītākajām vietām. Noteikti jāmin, ka latviešiem šogad konkurenci sagādās ļoti kupls dalībnieku skaits, jo Bronzas klasē, kuru mājinieki pārstāvēs, pieteikušies vairāk nekā 200 sportisti.
2 komentāri