Kristeram Zeidakam 2 gadu, Robertam Stumbrim 9 mēnešu diskvalifikācija

0 Komentāru
Kristeram Zeidakam 2 gadu, Robertam Stumbrim 9 mēnešu diskvalifikācija
Foto: LETA

Latviešu basketbolistam Kristeram Zeidakam par aizliegto vielu lietošanu piemērota divu gadu diskvalifikācija, bet cits latviešu basketbolists Roberts Stumbris saņēmis deviņu mēnešu liegumu piedalīties sporta sacensībās, ceturtdien lēma Igaunijas Antidopinga aģentūra.

Abi sportisti aizliegto vielu lietošanā tika pieķerti novembrī, vēlāk nepieprasot analīžu B proves atvēršanu. Zeidaka organismā tika atrastas anabolisko steroīdu pēdas, bet Stumbris tika pieķerts marihuānas lietošanā. Iepriekš abi sportisti atzina savu vainu un pauda apņēmību samierināties ar jebkādu viņiem piešķirto sodu.

Zeidaks vietējiem medijiem izteicies, ka bija cerējis uz maigāku soda mēru, tomēr uzsvēris savu apņemšanos diskvalifikācijas izciešanas laikā iesaistīties sabiedriskajā darbā, palīdzot citiem cilvēkiem, kuri nonākuši līdzīgā situācijā. Stumbris no komentāriem atteicās.

Kā uzsver Igaunijas Antidopinga aģentūra, tā citas valsts pilsoņus sodījusi pirmoreiz savā vēsturē. Tikmēr Latvijas Valsts sporta medicīnas centra (VSMC) Antidopinga nodaļa šajā laikā pēc abu sportistu pieķeršanas aizliegto vielu lietošanā situāciju nekomentēja, sakot, ka šis jautājums ir Igaunijas kolēģu kompetencē.

Zeidaks šosezon no Ventspils komandas bija izīrēts Igaunijas klubam Raplas TYCO. Viņš apgalvo, ka preparātus ar aizliegtajām vielām to sastāvā lietojis, jo vēlējies pēc iespējas ātrāk atgūties no aizpagājušajā gadā pārciestās muguras operācijas. Cenšoties atkopties no traumas, sajaucu, kur beidzas labais un sākas ļaunais. Nesapratu, cik šī kļūda ir liela. Ja zinātu, ka šīs vielas man laupīs basketbolu, labāk būtu laukumā atgriezies vājāks un sliktāks kā basketbolists.

Basketbolista lietotie steroīdi organismā veicina proteīna sintezēšanos, kas līdz ar to palielina muskuļu masu. ”Man nav tiesību to prasīt, tomēr ceru, ka Latvijas un Igaunijas basketbola sabiedrība man reiz spēs piedot.”

Pašlaik 24 gadus vecais Zeidaks pērnajā oktobrī tika atzīts par vērtīgāko spēlētāju gan Igaunijas čempionātā, gan Baltijas Basketbola līgā.

Tikmēr Stumbris šo sezonu uzsāka citā Igaunijas klubā Rakveres Tarvas, no kura jau atskaitīts. Tajā šosezon spēlē arī latvieši Kaspars Cipruss un Juris Umbraško. Pašlaik 21 gadu vecais Stumbris iepriekš komandai un tās faniem atvainojies par notikušo un to nožēlo.

Gadījumos, kad sportisti tiek pieķerti marihuānas lietošanā, viņiem ir teorētiski iespējams izpelnīties vien brīdinājumu, izvairoties no reālas diskvalifikācijas.

Kā ziņots, iepriekš pērn Latvijas sportā tika fiksēti četri citi oficiāli dopinga lietošanas gadījumi. Soču olimpisko spēļu laikā pozitīvas analīzes bija hokejistiem Vitālijam Pavlovam un Ralfam Freibergam, bet novembrī publiskota tika biatlonista Edgara Piksona pieķeršana aizliegto vielu lietošanā. Pavlovs un Freibergs savas karjeras turpina Ziemeļamerikā, kur Eiropā piemērotās diskvalifikācijas nav spēkā, bet Piksons, kuram draud divu gadu liegums piedalīties sacensībās, paziņoja par karjeras beigām.

0 Komentāru