VM saņēmusi premjera rezolūciju par hokeja klātienes skatītāju jautājumu, bet par tālāko virzību nav lemts

0 Komentāru

Veselības ministrija (VM) ir saņēmusi premjera rezolūciju izvērtēt “Saeimas paziņojumu”, ar kuru valdībai tika uzdots nekavējoties izstrādāt kārtību, lai pret Covid-19 vakcinētajiem un slimību nesen pārslimojušajiem ļautu klātienē vērot pasaules hokeja čempionātu Rīgā, bet par jautājuma tālāko virzību pašlaik lemts neesot.

TV3 Ziņas vēsta, ka asi strīdi par to, vai skatītāji klātienē varēs vērot hokeja čempionātu. Politiķu un veselības ekspertu teiktais krasi atšķiras.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš 21.maijā rakstiskā paziņojumā uzsvēra, ka neliks sasaukt valdības ārkārtas sēdi, lai lemtu par Saeimas uzdevumu valdībai nekavējoties izstrādāt kārtību, lai pret Covid-19 vakcinētie un pārslimojušie cilvēki klātienē varētu skatīties pasaules hokeja spēles.

Ja dienas gaitā par iespējamo attīstības scenāriju iedzīvotājus gatavojās informēt pa sporta nozari atbildīgā Izglītības un zinātnes ministrija, tad pēc Kariņa paziņojuma viss mainījās – Saeimas paziņojumu par skatītāju klātbūtni hokeja čempionātā premjers ar savu rezolūciju ir nodevis Veselības ministrijai.

Atbilstoši Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumam, VM būšot jāizvērtē Saeimas paziņojumā paustais un nepieciešamības gadījumā jāsniedz priekšlikumi valdībai.

Veselības ministrija 21.maija vakarā paziņoja, ka premjera rezolūciju nekavējoties pildīs un sniegs atbildi Ministru prezidentam, taču sīkāki komentāri nesekoja. Aģentūrai LETA VM uzsvēra, ka pašlaik tā nevar sniegt nekādu informāciju, kādas darbības sekos premjera rezolūcijai, tostarp, vai jautājums par līdzjutējiem varētu tikt skatīts nākamajā valdības sēdē, kas plānota ceturtdien, 27.maijā.

Tikmēr Latvijas hokeja federācijā cer, ka skatītāji tomēr varēs spēles apmeklēt.

Latvijas Hokeja federācijas (LHF) prezidents Aigars Kalvītis

“Mēs priecātos, ja cilvēkiem būtu iespēja, bet nevaram ietekmēt politiskos lēmumus. Sagaidām, ka valdība uzsāks dialogu ar mums, esam saskarsmē ar valdības institūcijām, sagaidām, ka nākamās nedēļas sākumā sasauks sēdi, kur izlems, kā process organizēts. Mūsu līdzjutējus interesē tikt uz Latvijas spēlēm, un tās spēles jau trīs būs līdz pirmdienai nospēlētas! Būtu ļoti vēlams, lai ceturtdien varētu ierasties uz spēli.

Tomēr, ja Saeimas uzdevumā valdībai minēts, ka kārtība hokeja čempionāta klātienes apmeklējumam jāizstrādā tikai pilbībā vakcinēiem vai pārslimojušiem, tad hokeja funkcionāri uzskata, ka faktiski realizējams, lai arī epidemioloģiski nedrošāks, būtu variants apmeklētājiem prasīt uzrādīt negatīvus Covid-19 testus. Jo pašlaik nav mehānisma, kā pārliecināties, ka biļetes pircējs tiešām būtu pārslimojis vai vakcinējies.

“Negatīvs tests, sasaistīts ar biļetes numuru, vārdu, uzvārdu, vienkārša procedūra. Kas attiecas, vakcinēts vai pārslimojis, daudz grūtāk pārbaudīt, mums nav pieeja individuāliem veselības datiem. To visu var izdarīt, tam arī būtu laiks, esam gatavi darīt ļoti operatīvi, galvenais, lai ir skaidrība būtu maksimāli ātrāk,” skaidroja LHF prezidents Aigars Kalvītis.

Tikmēr epidemiologi uzskata, ka situācija aizvien ir ļoti draudīga. Latvijā pēdējo septiņu dienu laikā vērojams neliels saslimstības samazinājums, tomēr ik dienu no jauna tiek atklāti vidēji 487 Covid-19 inficētie dienā, arī stacionāros saslimušo skaits saglabājas liels – vidēji 661 pacients katru dienu.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāve Ilze Arāja

“Nemazinās smagā stāvoklī esošo pacientu skaits slimnīcās, vidēji dienā tie ir 76 pacienti. Joprojām ārstniecības iestādes ziņo vidēji par deviņiem nāves gadījumiem Covid-19 pacientiem dienā. Tomēr lielas pulcēšanās iekštelpās, pastāvot plašai infekcijas izplatībai sabiedrībā, joprojām ir saistītas ar paaugstinātu inficēšanās risku, jo varbūtība kontaktēties ar infekcijas avotu joprojām ir augsta.”

SPKC uzsver – kaut Eiropas Savienībā (ES) saslimstības rādītāji jūtami mazinās ik dienu, Latvija ieņem 4. vietu starp ES valstīm pēc šī rādītāja. Epidemioloģiskās uzraudzības dati liecina, ka sabiedrībā Covid-19 infekcija joprojām izplatās nekontrolēti un Latvijas iedzīvotājiem saglabājas augsts inficēšanās risks.

Jau ziņots, ka Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) pašlaik nav sasaucis valdības ārkārtas sēdi, kurā tiktu lemts par Saeimas uzdevumu valdībai nekavējoties izstrādāt attiecīgo kārtību hokeja vērošanai klātienē, bet “Saeimas paziņojumu” par skatītāju klātbūtni hokeja čempionātā ar savu rezolūciju viņš ir nodevis VM.

Atbilstoši Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumam, VM būšot jāizvērtē Saeimas paziņojumā paustais un nepieciešamības gadījumā jāsniedz priekšlikumi valdībai.

Kariņa “Skaties.lv” atsūtītajā paziņojumā arī teikts, ka valdības ārkārtas sēde netiek plānota.

Kā ziņots, Saeima 20.maijā, Jaunajai konservatīvajai partijai (JKP) balsojot kopā ar opozīciju, uzdeva valdībai nekavējoties izstrādāt kārtību, lai pret Covid-19 vakcinētajiem un slimību nesen pārslimojušajiem ļautu klātienē vērot pasaules hokeja čempionātu Rīgā.

Saeima atbalstīja JKP izstrādāto lēmumprojektu uzdot Ministru kabinetam “nekavējoties izstrādāt kārtību”, kādā pasaules hokeja čempionāta spēles klātienē drīkstētu apmeklēt personas, kuras ir vakcinētas pret Covid-19 un ir pagājis nepieciešamais vairāku nedēļu laiks, lai būtu izveidojusies imunitāte, un personas, kuras var dokumentāri pierādīt Covid-19 pārslimošanu.

Sākotnēji figurēja iecere uz spēlēm ļaut laist arī personas ar negatīviem Covid-19 testiem, kas izsauca vislielāko veselības nozares pretreakciju, jo testi negarantē nesaslimšanu ar Covid-19, taču lēmumā šī personu grupa netika iekļauta. Čempionāta organizētāji savukārt ir atzinuši, ka tieši personas ar negatīviem Covid-19 testiem tiem būtu visvieglāk pārbaudīt, savukārt mehānismu, kā pārliecināties, ka biļetes pircējs tiešām ir pārslimojis Covid-19 vai pret to vakcinējies, viņiem pašlaik vēl nav.

JKP, ZZS, “Saskaņas”, “KPV LV” un pie frakcijām nepiederošie deputāti 20.maijā divreiz savāca nepieciešamos parakstus Saeimas ārkārtas sēdes sasaukšanai, lai varētu lemt par atļauju pasaules hokeja čempionāta spēlēs ielaist arī skatītājus.

Pirmajā sēdē, kurā izskatīja lēmumprojektu, deputātiem iebilstot, notika balsojums par jautājuma iekļaušanu nākamajā Saeimas sēdē. Tikmēr īsā laikā deputātiem izdevās vēlreiz savākt nepieciešamos parakstus, un vēlāk vakarā tika sasaukta otra sēde, kurā vairākums Saeimas JKP rosinājumu atbalstīja.

Vēstīts arī, ka līdz šim viedokļi par šo jautājumu bijuši pretrunīgi. 18.maijā valdība nelēma par iespēju skatītājiem apmeklēt hokeja čempionātu, kā rezultātā JKP, kura vada par sportu atbildīgo Izglītības un zinātnes ministriju, solīja šo jautājumu pārskatīt Saeimā.

17.maijā pēc koalīcijas sadarbības sanāksmes JKP līderis, tieslietu ministrs Jānis Bordāns žurnālistiem sacīja, ka uz otrdienas Ministru kabineta sēdi tikšot meklēti risinājumi, lai vismaz daļa skatītāju varētu klātienē redzēt Rīgā gaidāmo pasaules hokeja čempionātu, tomēr Ministru prezidents Kariņš neiekļāva šo jautājumu valdības sēdes dienaskārtībā.

Sākotnēji tika runāts, ka uz spēlēm varētu ielaist cilvēkus, kas pabeiguši vakcinēšanos pret Covid-19. Šādu cilvēku pašlaik Latvijā vēl ir relatīvi maz – pārsvarā mediķi un seniori. Kā liecināja aģentūras LETA rīcībā esošais IZM noteikumu projekts, valdībai tika piedāvāts jau cits risinājums – ministrija piedāvāja uz spēlēm ielaist zināmu skaitu cilvēku, kuri uzrādītu pēdējo divu dienu laikā veiktus negatīvus Covid-19 testus, bet šāds risinājums neapmierināja premjeru un veselības ministru.

0 Komentāru