No Naumova līdz Salākam: TOP 10 Rīgas ”Dinamo” labākie vārtsargi

Autors: Krišs Kairis

7 komentāri
No Naumova līdz Salākam: TOP 10 Rīgas ”Dinamo” labākie vārtsargi
ROMĀNS KOKŠAROVS, F64

Hokeja komanda bez vārtsarga būtu kā cilvēks bez visiem dzīvībai nepieciešamajiem orgāniem – būtībā neeksistējoša. Tieši uz šo hokejistu pleciem nereti gulstas lielākā atbildība ”pavilkt” komandu svarīgākos brīžos un kļūt par maču galvenajiem varoņiem, pat negūstot vārtus.

Daudz vārtsargu bijis arī Kontinentālās hokeja līgas komandai Rīgas ”Dinamo” – citi labāki, citi ne tik labi, tomēr visus 23, kas kaut uz minūti pabijuši uz ledus KHL mačā, vienoja viens mērķis – palīdzēt komandai izcīnīt uzvaru.

Atzīmējot Rīgas ”Dinamo” atjaunotās komandas 12. pastāvēšanas sezonas noslēgumu, nolemts apkopot komandas visu laiku labākos vārtu vīrus un izveidot TOP 10. Uzdevums nebūt nebija viegls, tādēļ, lai izveidotu noteiktu vērtēšanas sistēmu, kā galvenie kritēriji izvirzīti: regulārās sezonas uzvaras, sekmes izslēgšanas spēlēs, atvairīto metienu procents un kopēji atstātais iespaids uz komandas sniegumu laukumā.

Skaties ”Dinamo Rīga” spēles video satura platformā Go3. Vairāk uzzini šeit!

10.vieta Kristers Gudļevskis (2012./13., 2018./19., 2019./20. sezonas)

Foto: ZANE BITERE, LETA

Latvijas izlases vārtsargs, kurš nu pārstāv Vācijas DEL līgas vienību Bremerhavenas ”Pinguins”, ”Dinamo” spēlēja trīs sezonās. Viņš “Dinamo” sastāvā aizvadīja 42 mačus, kuru laikā 13 reizes svinēja uzvaras (3 no uzvarām bija sausās), kamēr 24 gadījumos ”Dinamo” zaudēja.

Pa saviem vārtiem raidītos metienus Gudļevskis atvairīja ar 90,1% precizitāti, mačā ielaižot vidēji 2,61 ripu.

9.vieta Sergejs Naumovs (2008./09. sezona)

Foto: ROMĀNS KOKŠAROVS, F64

Leģendārais Naumovs ir vienīgais vārtsargs vēsturē, kurš spējis oficiālā spēlē uzvilkt abu Rīgas ”Dinamo” formas tērpus – gan PSRS laika, gan atjaunotās komandas.

Naumovs atjaunotajā ”Dinamo” debitēja 39 gadu vecumā un komandā aizvadīja tikai vienu sezonu. Neskatoties uz vecumu, Naumovs aizvadīja gana labu sezonu – regulārajā turnīrā nospēlētas kopā 29 spēles, izcīnītas uzvaras 12 spēlēs un piedzīvoti 12 zaudējumi. Pretinieku metienus Naumovs atvairīja 89,3% gadījumu un vidēji mačā ielaida 3,51 ripu.

Izslēgšanas spēļu turnīrā KHL Naumovs aizvadīja tikai nepilnu periodu 2009. gada martā, nomainot neveiksmīgu spēli pret Maskavas ”Dynamo” aizvadījušo Martinu Pruseku.

8.vieta Aleksandrs Salāks (2019./20. sezona)

Foto: ROMĀNS KOKŠAROVS, F64

Salāks ”Dinamo” komandai pievienojās 2019. gada oktobrī pēc tam, kad tika pārtraukts līgums ar Kristeru Gudļevski. Komandas rindās čehu vārtsargs aizvadījis 29 spēles, tajās vidēji atvairot 90,9% pretinieku metienu un ielaižot vidēji 2,66 vārtus. Salākam statistikā ieskaitītas 8 uzvaras un 18 zaudējumi, kas nešķiet iespaidīgs rādītājs, taču liela daļa šo uzvaru ir tieši Salāka nopelns. Tāpat vārtsargam ir divas sausās spēles.

Interesanti, ka, lai gan Salāks kluba rindās aizvadījis tikai 29 spēles, viņš to laikā jau paspējis nopelnīt 14 soda minūtes, kas ir dalīti sliktākais rādītājs no ”Dinamo” vārtsargiem.

7.vieta Jānis Kalniņš (2016./17., 2017./18. sezonas)

Foto: ROMĀNS KOKŠAROVS, F64

Iespējams, šā brīža labākais Latvijas vārtsargs Kalniņš 2019./20. gada sezonā ir pārliecinošs Helsinku ”Jokerit” pirmais numurs, kā arī uzvarām bagātākais vārtsargs visā KHL, tomēr sevi pamanīt līgas mērogā viņš lika tieši ar divām izcilām sezonām ”Dinamo” rindās.

Kalniņš to laikā aizvadīja 72 mačus, metienus atvairīja 92,7% gadījumu un vidēji ielaida 2,24 ripas mačā, kas ir otrs labākais radītājs aiz Biļalova. Statistiski Kalniņš divu sezonu laikā 18 reizes svinēja uzvaras (4 no tām sausās) un piedzīvoja zaudējumus 34 reizes. Ar Kalniņu sastāvā komanda nenokļuva līdz Gagarina kausam.

2016./17. gada sezonas novembrī atzīts par KHL nedēļas labāko vārtsargu.

6.vieta Timurs Biļalovs (2018./19. sezona)

Foto: OKSANA DŽADANA, F64

”Dinamo” rindās vienu sezonu nospēlējušais krievu vārtsargs šajā sezonā jau cita KHL kluba Kazaņas ”Ak Bars” rindās uzstādīja rekordu garākajai sausajai sērijai KHL vēsturē – viņš savus vārtus neskartus nosargāja 316 minūtes pēc kārtas.

Taču arī 2018./19. gada sezona viņam bija lieliska – vārtus Biļalovs sargāja kopumā 38 spēlēs, izcīnīja 15 uzvaras (4 no tām bijušas sausās uzvaras) un 14 reizes piedzīvoja zaudējumus. Pretinieku metienus viņš atvairīja 93% gadījumu, kas starp ”Dinamo” vārtu vīriem ir visu laiku augstākais rādītājs (atskaitot Reini Liepiņu, kurš nospēlējis vienu nepilnu maču).

Tāpat labāko rādītāju starp vārtsargiem (kas kluba rindās aizvadījuši vairāk par vienu maču, tātad atskaitot Uģi Avotiņu un Reini Liepiņu) Biļalovs uzrādījis arī vidēji spēlē ielaisto vārtu rādītāja ailītē (2,18 vārti vidēji mačā).

Jāpiemin, ka ”Dinamo” 2018./19. gada sezonā no ”play-off” zonas šķīra vien punkts, un liels nopelns šajā sasniegumā bija tieši Biļalovam.

5.vieta Martins Pruseks (2008./09, 2009./10. sezonas)

Foto: ROMĀNS KOKŠAROVS, F64

Četras sezonas Nacionālajā hokeja līgā pavadījušo vārtsargu ”Dinamo” izdevās iegūt pēc viņa visai neizteiksmīgā sezonas sākuma Maskavas ”Spartak” rindās 2008. gadā.

Pēc pievienošanās ”Dinamo”, čehs kļuva par komandas pirmo numuru un savā pirmajā no divām sezonām sargāja vārtus 20 regulārā turnīra spēlēs, kurās pretinieku metienus viņš atvairīja 94,1%, vidēji ielaižot vien 1,7 vārtus mača laikā. Pruseks sargāja ”Dinamo” vārtus arī visās 3 2008./09. gada sezonas ”play-off” spēlēs, kur gan Rīga ar 0-3 pirmajā kārtā piekāpās Maskavas ”Dynamo”.

Arī savā otrajā sezonā Pruseks bija stabila komandas vērtība, toreiz piedaloties četrās ”play-off” spēlēs un palīdzot ”Dinamo” nokļūt līdz Rietumu konferences pusfinālam.

Čehu vārtsarga kontā ir arī sešas sausās spēles, kas ir dalīti otrais labākais rezultāts starp visiem ”Dinamo” vārtsargiem.

Regulārajā turnīrā Pruseks kopumā ”Dinamo” rindās aizvadīja 48 mačus, to laikā gūstot uzvaras 17 no tiem un zaudējot 21 gadījumā. Pretinieku metienus Pruseks atvairīja 91,9% gadījumu un vidēji mačā ielaida 2,5 vārtus.

Rīgā šo vārtsargu pavisam noteikti atceras pēc viņa kolorītās ķiveres, kas bija netradicionāli apaļā formā.

2008./09. gada sezonā decembrī ieguvis KHL mēneša labākā vārtsarga balvu.

4.vieta Edgars Masaļskis (2008./09., 2009./10., 2014./15. sezonas)

Foto: ROMĀNS KOKŠAROVS, F64

Tagadējais kluba galvenā trenera Ģirta Ankipāna asistents Masaļskis ”Dinamo” spēlēja kopumā trīs sezonas, tomēr daļa no tām bija saraustītas, piemēram, 2008./09. gada sezonā hokejists incidentā Vecrīgā salauza potīti un  tosezon KHL laukumā vairs nedevās, sezonu pabeidzot Vācijas DEL līgā.

Viņa vienīgā pilnā sezona ”Dinamo” rindās bija 2009./10. gadā. Toreiz viņš piedalījās 43 spēlēs, 6 no tām esot iekš ”play-off” turnīra, tieši izslēgšanas spēlēs latviešu vārtsargs vidēji pretinieku metienus atvairīja 93,4% gadījumu un ielaida vien 1,93 ripas vidēji mačā.

Masaļskis kluba vēsturē iegājis kā vienīgais vārtsargs, kurš guvis vārtus. 2010. gada 7. janvārī ”Dinamo” spēlēja pret Habarovskas ”Amur”, kas aizturētā soda laikā spēlēja ar tukšiem vārtiem un ripu kuriozi ieraidīja paši savos vārtos. Pēdējais no rīdziniekiem ripu skāris bija tieši Masaļskis, tādēļ vārtu guvums ieskaitīts viņam. Tāpat leģendārajam latviešu vārtsargam pieder sasniegums kā vienīgajam ”Dinamo” vārtu vīram, kurš izslēgšanas spēļu mačā spējis palikt sausā.

Visās regulārā turnīra spēlēs kopumā ”Dinamo” rindās Masaļskis atvairīja 90,03% metienu un ielaida vidēji 2,97 vārtus mačā.

2008./2009. gada sezonā septembrī tika atzīts par KHL nedēļas labāko vārtsargu (pirmais vārtsargs līgas vēsturē, kurš ieguvis apbalvojumu).

3.vieta Kriss Holts (2010./11., 2011./12. sezonas)

Foto: IEVA ČĪKA, LETA

Rīgas ”Dinamo” klubā spēlējuši divi ziemeļamerikāņi, kas fanus priecējuši ne tikai ar spēli laukumā, bet arī savām muzikālajām dotībām. Viens no viņiem ir kluba rindās arvien esošais aizsargs Metjū Majone, un otrs – vārtsargs Kriss Holts.

Holts Rīgas kluba rindās spēlēja divas sezonas, abās no tām komandai iekļūstot izslēgšanas spēlēs. Par veiksmīgāko no abām uzskatāma Holta pirmā sezona Rīgā, kad klubs iekļuva Gagarina kausa konferences pusfinālā, kurā gan ar 1:4 atzina Jaroslavļas ”Lokomotiv” pārsvaru.

Kopumā regulārā turnīra ietvaros viņš ”Dinamo” rindās aizvadīja 78 spēles, 33 no tām palīdzējis komandai izcīnīt uzvaras, kamēr 27 mačos pārāki bija pretinieki. Holta uzvaru/zaudējumu attiecība regulārā turnīra spēlēs (+6) ir visu laiku labākā starp ”Dinamo” vārtu vīriem. Pretinieku metienus viņš atvairījis ar 92,1%, vidēji mačā ielaižot 2,36 vārtus. Sešās spēlēs Holts savus vārtus nosargājis neskartus.

Holta 12 aizvadītie un 4 uzvarētie izslēgšanas spēļu mači ir labākais rezultāts starp ”Dinamo” vārtsargiem. Gagarina kausā viņa statistika bijusi – 88,9% atvairīto metienu un 3,04 ielaisti vārti vidēji mačā.

2011./12. gada sezonā Holts piedalījās KHL Zvaigžņu spēlē.

2.vieta Jakubs Sedačeks (2013./14., 2014./15., 2015./16., 2016./17. sezonas)

Foto: ROMĀNS KOKŠAROVS, F64

Sedlačeks ir vienīgais vārtsargs atjaunotā ”Dinamo” kluba vēsturē, kurš komandas rindās aizvadījis četras sezonas.

Čehu hokejista kontā ”Dinamo” rindās ir 121 mačs regulārajā turnīrā (kluba rekords), šo spēļu laikā viņš izcīnīja 38 uzvaras (otrs labākais rādītājs kluba vēsturē) un piedzīvojis 56 zaudējumus. Sedlačeks ar 10 sausajām spēlēm ir līderis starp visiem ”Dinamo” vārtsargiem. Regulārā turnīra mačos Sedlačeks pretinieku metienus atvairīja 91,7% gadījumu un ielaida 2,45 ripas vidēji mačā.

Interesanta statistikas aile šī vārtsarga dosjē ir viņa četras rezultatīvās piespēles, kas ir labākais rādītājs starp vārtu vīriem ”Dinamo” rindās.

Sedlačeks ar ”Dinamo” vienu reizi iekļuva izslēgšanas spēlēs, kur uzrādīja lielisku statistiku – 93,8% atvairīto metienu un vidēji 1,78 ielaistas ripas. Sedlačeks ir pēdējais vārtu vīrs, kurš sargājis ”Dinamo” vārtus izslēgšanas mačā (2014. gada 17. martā zaudējums pret Doņeckas ”Donbass” ar rezultātu 1:3).

2015./16. gada sezonā februārī Sedlačeks tika atzīts par KHL nedēļas labāko vārtsargu.

1.vieta Mikaels Telkvists (2010./11., 2012./13., 2013./14. sezonas)

Foto: ROMĀNS KOKŠAROVS, F64

Telkvists savu ”Dinamo” karjeru veidoja divos piegājienos – sākumā viņš 2010./11. gada sezonā nospēlēja 26 mačus (6 no tiem ”play-off”), uz sezonu atgriezās dzimtenē, kur spēlēja ”Modo Hockey” komandā un jau sezonu vēlāk atkal bija ”Dinamo”.

Par statistiski labāko zviedru vārtsarga sezonu ”Dinamo” rindās uzskatāma viņa pēdējā jeb 2013./14. gada sezona, kas bijusi pēdējā reize, kad rīdzinieki spēlējuši Gagarina kausa izcīņā. Toreiz viņš regulārajā turnīrā nospēlēja 39 mačus, pretinieku metienus atvairot 92,9% gadījumu un ielaižot vien 1,86 ripas vidēji mačā.

Kopā savā ”Dinamo” karjerā Telkvists regulārajā turnīrā vārtos stājās 94 reizes, tajos viņš izcīnījis 41 uzvaru ir ”Dinamo”, kas ir komandas rekords, turklāt 5 no tām bijušas sausās, savukārt 39 reizes viņam nācās atzīt pretinieku pārākumu. Pretinieku metienus viņš atvairīja ar 92% rādītāju un mačā ielaida vidēji 2,3 vārtus.

Savukārt ”play-off” viņš aizvadījis 9 mačus, kuru laikā vidēji ielaidis 3,26 ripas mačā un pretinieku raidītos metienus atvairījis 89,4% gadījumu.

Ar ”Dinamo” 2012./13. gada sezonā Telkvists izcīnīja Cerības kausu.

7 komentāri