”Dinamo” izbraukumu ceļvedis: Helsinki

19 komentāri
”Dinamo” izbraukumu ceļvedis: Helsinki
REUTERS/SCANPIX

Sestdien Rīgas ”Dinamo” Kontinentālās hokeja līgas spēlē viesosies pie Jāņa Kalniņa Helsinku “Jokerit”. Līdzīgi kā iepriekš ar Jekaterinburgu, Magņitogorsku un Podoļsku, Skaties.lv aicina iepazīties ar īsu Helsinku un “Jokerit” ceļvedi.

Helsinku “Jokerit” dibināta 1967. gadā, un līdz pat 2014. gadam tā spēlēja SM līgā. Šajā laikā “Jokerit” izcīnījusi sešus Somijas čempionu titulus. Kopš 2014. gada Džokeri spēlē Kontinentālajā hokeja līgā. 2000./2001.gada sezonu kluba rindās aizvadīja Aigars Cipruss, un 1998./1999. gada sezonā 10 spēles komandas sastāvā nospēlēja aizsargs Rodrigo Laviņš. Šobrīd “Jokerit” vārtus sargā Latvijas izlases vārtsargs Jānis Kalniņš.

Par pilsētu

Helsinki ir Somijas galvaspilsēta un Somijas lielākā pilsēta. Galvaspilsētas reģionā (Helsinkos, Espo un Vantā) dzīvo apmēram 1,2 miljonu iedzīvotāju, bet Helsinkos 645 482 iedzīvotāju.

Helsinki ir lielākais politikas, izglītības, finanšu, kultūras un pētniecības centrs Somijā, kā arī viena no lielākajām Ziemeļeiropas pilsētām. Aptuveni 70% no visiem ārvalstu uzņēmumiem Somijā ir izvietoti Helsinku reģionā. Netālu no Helsinkiem, Vantā atrodas Helsinku lidosta.

Līdz Somijas neatkarībai 1917. gadā Helsinki bija pazīstami ar zviedrisko nosaukumu Helsingforsa. Helsinki tika dibināti pēc Zviedrijas karaļa Gustava I pavēles 1550. gadā pie Vantānjoki upes grīvas. Sanktpēterburgas dibināšana 1703. gadā ļoti ietekmēja Helsinkus. Ziemeļu kara laikā no 1713. līdz 1721. gadam krievu karaspēks okupēja Helsinkus. 1749. gadā tika uzcelts jūras cietoksnis Suomenlinna. Somu kara laikā 1808. gadā krievu karaspēks atkal okupēja Helsinkus. Pēc gada pilsētā izcēlās ugunsgrēks, kas iznīcināja divas trešdaļas no pilsētas, tomēr tam bija arī pozitīva nozīme, jo pēc tā tika pārplānots Helsinku centrs.

Foto: CARO/SCHUELKE/SCANPIX

No 1809. līdz 1917. gadam Somijas lielhercogiste bija Krievijas impērijā un 1812. gadā Helsinki kļuva par tās galvaspilsētu agrākā pārvaldes centra Turku vietā. Pēc tam izbūvēja Helsinku jauno neoklasisko centru.

1917. gada 6. decembrī Helsinkos tika deklarēta Somijas neatkarība. 1918. gada 27. janvārī Sarkanie gvardi veica valsts apvērsumu, sākot Somijas pilsoņu karu. Nākamajā dienā “sarkanie” pārņēma kontroli Helsinkos. Pilsētu 13. aprīlī atbrīvoja vācu Baltijas jūras divīzija. 1952. gadā Helsinkos notika vasaras olimpiskās spēles.

Sports pilsētā

Foto: AP/SCANPIX

Titulētākais Helsinku hokeja klubs ir HIFK, kas Somijas čempionu titulu izcīnījis septiņas reizes. Pēdējo reizi HIFK hokejisti zelta medaļas kāra kaklā 2011. gadā. Helsinku HJK ir dominējošas pozīcijas Somijas futbolā. 2018. gadā HJK futbolisti izcīnīja savu 29. titulu. 1952. gadā Helsinkos notika XV vasaras olimpiskās spēles. 1983. Somijas galvaspilsētā tika sarīkots vēsturē pirmais pasaules čempionāts vieglatlētikā.

Mājas arēna

“Hartwall Arēna” ir daudzfunkcionāla sporta arēna, un tā nosaukta tās galvenā sponsora dzērienu ražotāja “Hartwall” vārdā. Arēnas ietilpība atkarībā no pasākumiem ir 12 000 – 15 000. Hokeju “Hartwall Arēna” var vērot 13 349 skatītāji.  Arēnu uzcēla 1997. gada Pasaules čempionātam hokejā, un tajā risinājušies vēl trīs pasaules čempionāti. 2007. gada “Hartwall Arēnā” notika Eirovīzijas dziesmu konkurss.

Par komandu

Foto: TASS/SCANPIX

Helsinku “Jokerit”KHL aizvada sesto sezonu. Visus iepriekšējos gados Džokeri iekļuvuši Gagarina kausa izcīņā, tomēr lieli panākumi “play off” cīņās nav gūti – trīsreiz Helsinku klubs izstājies pirmajā kārtā, divas reizes – otrajā kārtā. Jau otro sezonu “Jokerit” vārtus sargā Latvijas izlases vārtsargs Jānis Kalniņš. Viena no lielākajām komandas zvaigznēm ir komandas otrs vārtsargs Anti Niemi, kurš pārstāvējis sešus NHL klubus un 2010.gadā kopā ar Čikāgas “Blackhawks” izcīnīja Stenlija kausu. Šosezon starp komandas līderiem ir aizsargi Miko Lehtinens, Sami Lepiste, Alekss Grants un uzbrucēji Braians O’Nīls, Peters Regins, Henrihs Hapala, Jese Joensu.

Savstarpējās spēles

”Dinamo” un ”Jokerit” komandas savā starpā KHL aizvadījušas jau 20 spēles, 13 reizes uzvaru svinot Somijas galvaspilsētas komandai un 7 pārākiem esot rīdziniekiem.

Abas komandas vienu reizi tikušās arī šajā sezonā, 7. septembrī “Dinamo” piedzīvojot samērā kaunpilnu zaudējumu ar 2:7 Helsinkos.

Interesanti, ka pēdējās sešās abu komandu savstarpējās spēlēs uzvaru svinējusi tieši mājinieku komanda, Rīgai pēdējo reizi pārākai esot šā gada 11. februārī.

Foto: PAULA ČURKSTE, LETA

19 komentāri