Joprojām nav skaidrības, kur notiks nākamā gada pasaules čempionāts hokejā

5 komentāri

Joprojām nav skaidrs, kur nākamgad notiks Pasaules čempionāts hokejā. Latvijas valdība saka stingru nē turnīra organizēšanai kopā ar Baltkrieviju, taču Starptautiskā hokeja federācija ar lēmumu joprojām vilcinās. Pēc ilgākas klusēšanas, skaidrojumus no kaimiņvalsts kolēģiem beidzot prasa arī Latvijas hokeja federācija.

Latvijas hokeja galvenā organizācija pirms tam vairījusies publiski komentēt notiekošo Baltkrievijā, taču šonedēļ aicinājusi Baltkrievijas kolēģus skaidrot incidentu, kurā iesaistīts kaimiņvalsts Hokeja federācijas prezidents Dmitrijs Baskovs. Viņš bijis klāt uzbrukumā, pēc kura slimnīcā mira opozīcijas aktīvists Ramans Bandarenka. Neilgi pēc tam Latvijas ārlietu ministrija Baskovu iekļāva arī mums nevēlamo personu sarakstā.

“Līdz šim Baltkrievijas hokeja federācijas vadība neiesaistījās nekādos politiskajos procesos. Viņi nodarbojās tikai ar profesionālā hokeja organizēšanu. Bet šie pēdējie notikumi, kas notika pagājušajā nedēļā, uzstāda daudz jautājumus. Tāpēc mēs aicinām Baltkrievus paskaidrot, vai viņi ir politiski angažēti vai ir hokeja profesionālā organizācija,” saka Latvijas Hokeja federācijas (LHF) prezidents Aigars Kalvītis.

Turklāt Kalvīša parakstītā vēstulē, Latvijas hokeja jumtorganizācija tagad arī uzsver, nu jau pienācis brīdis, kad notikumi Baltkrievijā traucē arī Latvijai gatavoties turnīram: “Mēs tiešā veidā neesam saistīti, lai noorganizētu turnīru Rīgā, ar to, kas notiek Minskā. Bet, ņemot vērā, ka mūsu vārds ir sasaistīts ar šo čempionātu, mēs tomēr gribētu, lai politika netiktu jaukta kopā ar sportu.”

Lielais sports un politika vienmēr bijuši saistīti, uzsver Latvijas Ārpolitikas institūta (LĀI) direktors Andris Sprūds. Un ilgstošā Starptautiskās Hokeja federācijas nespēja pateikt, ka Minskā nedrīkst notikt čempionāts, ir vēl viens piemērs tam.

“Bez politikas un sporta ir arī naudas jautājums. Tā kā ielā nauda arī spēlē lomu. Un tas pats Lukašenko, viņš arī noteikti ir ieguldījis hokejā ļoti pamatīgi un mēs ar Lukašenko jau bijām gatavi arī rīkot čempionātu. Bet augusts ir pamatīgi un fundamentāli mainījis to savstarpējo attieksmi,” norāda ārpolitikas eksperts.

Starptautiskā Hokeja federācija arī pagājušonedēļ nespēja vienoties par čempionātu Minskā. Ārvalstu mediji gan vēsta, šobrīd rit sarunas, ka iespējama otra čempionāta mājvieta varētu no Baltkrievijas pārcelties uz Krieviju. Arī Latvijas valdībai šāds variants varētu būt pieņemamāks, uzskata Sprūds.

“Nav jau izvēle starp labo un slikto. Ir izvēle starp nepieņemamu un salīdzinoši sliktu, bet akceptējamu. Jo ar Krieviju viens akcents ir, ka ne viss mums iet gludi politiskās attiecībās vai šis sankciju režīms, viņš jau joprojām darbojas. Bet tam visam papildus klāt nāk dopinga skandāli,” pauž Sprūds.

Krievijai šobrīd dopinga skandālu dēļ gan ir liegts rīkot lielos sporta pasākumus. Sporta arbitrāžas tiesā gan iesniegta apelācija, un tiesas lēmums būs zināms divu trīs nedēļu laikā. Visai ticams, ka šo lēmumu gaida arī Starptautiskā Hokeja federācija. Un tikai pēc tam, kad tas būs zināms, tā pateiks – čempionātu pārcels uz Krieviju vai citu valsti.