Turki uzvar Čehiju un pietuvojas astotdaļfinālam

Turcija Eiropas čempionāta finālturnīra D apakšgrupas noslēdzošajā spēlē otrdien ar 2:0 pārspēja Čehiju, bet turku labā pa vārtiem guva Buraks Jilmazs un Ozans Tufans, tādējādi ir tuvu, lai iekļūtu astotdaļfinālā.

Čehijas un Turcijas duelis iesākās mierīgā gultnē, lai gan pirmajās minūtēs laba iespēja atklāt rezultātu bija čeham Vladimīram Daridam. Tiesa, šī mača rezultātu atklāja turki, jo pretuzbrukumā pēc teicamas partnera piespēles izcēlās Jilmazs. Līdz ar to Čehijai bija jādomā par atspēlēšanās, jo tai šajā spēlē derēja tikai uzvara, taču cīņas turpinājums bija diezgan mierīgs. Čehiem piederēja neliels pārsvars, kamēr pretinieki centās izmantot pretuzbrukumu taktiku.

Pirmā puslaika izskaņā laba iespēja panākt izlīdzinājumu bija Jaroslavam Plašilam, kura sitienu no tālas distances ar grūtībām atvairīja Turcijas valstsvienības vārtsargs Volkans Babadžans. Pārtraukumā ar minimālu pārsvaru devās Turcija. Otro puslaiku Čehija iesāka ar iniciatīvu un lielāku bumbas kontroli, kamēr turki centās bez kļūdām nospēlēt aizsardzībā un sagaidīt pretuzbrukuma iespēju. 59.minūtē laba izdevība bija Daridam, kura sitienu gan tvēra Babadžans. Turku vārtsargs nospēlēja sekmīgi vēl pāris epizodēs, bet Turcija 65.minūtē pēc brīvsitiena panāca jau 2:0 – pēc centrējuma un Mehmeta Topala piespēles izcēlās Tufans. Turpmākajās minūtēs turki aktivizējās un veica vēl pāris draudīgus uzbrukumus uz pretinieku vārtiem, tomēr šīs spēles rezultāts vairs nemainījās, lai gan arī Čehija centās kaut vienus vārtus atgūt.

Čehijas un Turcijas izlases, kuras bija Latvijas valstsvienības pretinieces šī čempionāta kvalifikācijā, savā starpā ir tikušās desmit reizes, piecos mačos uzvarot čehiem, bet četros gadījumos triumfējot turkiem. Nesenajā kvalifikācijā viesos Stambulā ar 2:1 uzvarēja čehi, bet pēc tam Prāgā turki revanšējās ar 2:0. Savukārt 2008.gada Eiropas čempionāta finālturnīrā Ženēvā ar 3:2 uzvarēja Turcija, piedevām viņi mača gaita atspēlējās no 0:2. Čehijas izlasei šajā mačā nepalīdzēja kapteinis un līderis Tomāšs Rosicskis, kurš guvis augšstilba muskuļa traumu.

Čehija kā neatkarīga valsts piedalījusies iepriekšējos piecos Eiropas čempionātos. Debijas reizē 1996.gadā tā aizkļuva līdz finālam, turklāt pusfinālā sacentās arī 2004.gadā. Savukārt Turcija ir piedalījusies trijos Eiropas čempionātos, 2008.gadā sasniedzot pusfinālu. Tāpat tā sacentusies 1996. un 2000.gada turnīrā, bet pirms 2004.gada meistarsacīkstēm izšķirošajā kvalifikācijas kārtā piekāpās Latvijai. Pirms apakšgrupu turnīra noslēdzošajām spēlēm zināmas jau 12 astotdaļfināla dalībnieces – Francija, Šveice, Velsa, Anglija, Slovākija, Vācija, Polija, Spānija, Horvātija, Itālija, Ungārija un Ziemeļīrija.