Pertija: Karašausks ir tāds futbolists, kurš, paliekot bez spēļu prakses, var teicami nospēlēt

0 Komentāru
Pertija: Karašausks ir tāds futbolists, kurš, paliekot bez spēļu prakses, var teicami nospēlēt
Foto: F64

Pirms ļoti svarīgas spēles pret FK Jelgavu ar Skonto galveno treneri Tamazu Pertiju pārrunājām, kā komanda gatavojas šai spēlei. Iepriekšējā Virslīgas mačā Skonto cīņā par Latvijas futbola čempiontitulu ar 1:2 savā laukumā piekāpās FK Liepāja.

Tamaz, priekšā ļoti svarīga spēle pret Jelgavu. Šī spēle ir pat svarīgāka par iepriekšējo ne tikai psiholoģiski, bet arī turnīra tabulas ziņā. Jelgavā diemžēl nevarēs palīdzēt uzreiz trīs spēlētāji – Karašausks, Kozlovs un Appija. Kā jūs plānojat aizlāpīt caurumus sastāvā, un kāds ir noskaņojums komandā?  

(Smaida.) Nekad nav bijis tā, lai mēs nepienācīgi gatavotos spēlei, vienmēr ļoti rūpīgi gatavojamies katram mačam. Protams, ļoti nepatīkams ir fakts, ka šo spēli izlaiž uzreiz trīs komandas līderi, bet mums ir arī citi spēlētāji – jaunie puiši, kuri jau ilgāka laika garumā tiek iespēlēti pamatsastāvā. Mums ir spēlētāji kā Sorokins, Bērenfelds, Ivanovs, Gutkovskis un citi, kurus varam droši likt laukumā. Kad visi ir gatavi, veseli un var spēlēt, mēs noteikti liksim stiprāko sastāvu, bet, kad ir tādas situācijas kā mums šoreiz, tad es esmu drošs par jaunajiem puišiem, jo noteikti zinu, ka viņi iznāks laukumā un nesabojās to spēli. Esmu ļoti pārsteigts, ka tik jaunais puisis kā, piemēram, Sorokins spēj visu pavilkt, un kāda ir viņa pašatdeve gan treniņos, gan laukumā.

Kādā stāvoklī ir Kenets un vai Osipovs ir jau gatavs spēlēt?

Kenets pašlaik trenējas individuāli, savukārt Osipovs jau saņem pilnu slodzi treniņos, un nav izslēgts, ka viņš varēs iziet pamatsastāvā. Viņš ir atguvies, un jau rāda tādu līmeni, ka nav bail viņu likt laukumā. Bet, kas attiecas uz pārējiem spēlētājiem, ļoti liela pašatdeve treniņos, un varu teikt, ka katru gadu mēs sniedzam Latvijas futbolam jaunus uzvārdus, kuri vēl pavisam nesen nebija zināmi nevienam.

Bet, starp citu, man iztulkoja, un mani ļoti šokēja intervija ar Čekulajevu. Man tas ļoti nepatīk, klubs strādā ar spēlētāju divus trīs gadus, izaudzina to, iegulda lielus spēkus, bet pēc tam parādās tādi cilvēki kā Čekulajevs. Viņš tā lielās, ka viņam ir sakari ar Skonto spēlētajiem, un esmu par to ļoti pārsteigts. Sanāk, ka vienkārši atnāk cilvēks no malas un grib iekārtot to pašu Jermolajevu un Kozlovu, kas izskanēja intervijā, un nopelnīt savus cik tur tūkstošus eiro par darījumu. Viņš nesaprot, ka tiek ieguldīts milzīgs darba apjoms šajos spēlētājos, to dara klubs, to dara treneri. Es uzskatu, ka nav pareizi tā darīt, mums jau bija situācija ar Rodi, kurš aizbrauca, nekļuva bagātāks un atgriezās atpakaļ.

Diemžēl šādu cilvēku mūsdienu futbolā ir ļoti daudz, un man ir informācija, ka ar mūsu spēlētajiem notiek kādas pārrunas, un ļoti daudzi spekulē ar izteikumiem: jums taču nemaksā. Jā, mums ir noteiktas problēmas, bet gribu atzīmēt, ka ne tikai mums tās ir, Dņepropetrovskas Dņipro algas kavējas kādus 5-6 mēnešus, CSKA, cik zinu, arī nedaudz kavē algu izmaksas – daudziem ir problēmas. Par algām varu pateikt tikai vienu, Skonto vienmēr viss tiks samaksāts, agri vai vēlu, bet būs. Pagājušogad gaidījām astoņus mēnešus, bet es galvoju futbolistiem, ka viņi visu saņems, un principā viņi visu arī saņēma, ko bija nopelnījuši. Un arī šogad viss tiks samaksāts, to es noteikti zinu. Šie aģenti grib kļūt bagātāki uz līdzenas vietas. Mēs strādājam ar spēlētājiem ne jau tādēļ, lai viņus tā vienkārši paņem un aizved projām, bet jau pašam klubam ir jāsaņem vismaz to ieguldīto apmēru atpakaļ, lai klubs var turpināt strādāt jau ar jauniem spēlētājiem. Sanāk, ka treneru darbs pazūd, kluba valdes darbs un ieguldītie naudas līdzekļi arī pazūd, un šādi cilvēki kā Čekulajevs uzskata, ka pareizi rīkojas. Ja viņš būtu kārtīgs cilvēks, viņš atnāktu pie mums, pie kluba valdes, un, ja viņam interesē tie spēlētāji, ar kuriem ir spēkā esošs līgums, tad viņam ir jājautā atļauja klubam, dodiet man tiesības pārstāvēt to un to spēlētāju, palīdzēšu jums tos pārdot, nevis tā ņemt un zagt spēlētāju no kluba. Ir taču tāda pieredze, kad klubs sadarbojas ar aģentu un kopīgi strādā pie spēlētāju pārdošanas, bet šeit sanāk, ka tiek zagti futbolisti. Lai zog no citiem klubiem, bet ne no Skonto, mēs to nepieļausim. Man ir ļoti skumji, kad pēc visa ieguldītā darba apjoma mūsu futbolisti saiet kopā ar šādiem cilvēkiem kā Čekulajevs un pēc kāda laika atgriežas klubā. Labs piemērs ir Šabala – Nacionālās izlases spēlētājs, kurš spēlē kaut kādā Polijas pirmajā līgā, un, cik es zinu, tas bija tieši Čekulajevs, kurš viņu tur iekārtoja. Es saprotu, ka viņam arī gribas nopelnīt, bet es uzskatu, kā šādā veidā pelnīt, zogot spēlētājus no klubiem, ir nepareizi, neviens taču nav aizliedzis nākt un runāt ar klubu. Arī pašiem jaunajiem futbolistiem ir jāatver acis un jāsaprot, ar kādiem aģentiem var strādāt un ar kādiem ne.

Bet ko jūs varat pateikt, piemēram, par to, ka tieši Čekulajevs iekārtoja Dubru Baltkrievijas BATE, kuri spēlē šosezon Čempionu līgas grupu turnīrā?

Es domāju, ka Čekulajevs vienkārši bija izmantots kā aģents, jo, iespējams, tiem cilvēkiem nebija licences to darīt. Un, cik es zinu, Ventspils saņēma par Dubru kaut kādu nelielu summu, bet tomēr kaut vai kaut ko ir saņēmuši. Un arī gadījumā ar mums, ja klubs par spēlētajiem saņems kaut kādu summu, kaut vai to, kura bija ieguldīta tajā spēlētājā, tad nevienam nebūs nekādu pretenziju. Bet, gadījumā kā bija savulaik ar Rodi, kad viņu vienkārši aizveda projām, lūk, tas nav pareizi. Mēs neļausim, lūk, tā vienkārši iebāzt savas rokas mūsu klubā. Esmu pārliecināts, ka Karašausku grib, Gutkovski, Jermolajevu, Kozlovu un citus. Esmu pārliecināts, ka ar viņiem runā, grib pierunāt, lai viņi nospēlē līdz galam čempionātu un tad iekārtosim kaut kur citur, tā diemžēl futbolā ir. Bet ir arī nopietni aģenti, kuri atnāk pie mums un piedāvā sadarboties, un klubs vienmēr ir tikai par.

Vai ap Artūru Karašausku arī ir tādas pārrunas?

Jā, esmu pārliecināts, ka cilvēki nāk viņam klāt un piedāvā savus pakalpojumus, un tas ir saprotams. Bet gribu atgādināt šiem cilvēkiem, ka pirms trim gadiem Karašausks nebija nevienam vajadzīgs, daudzi treneri negribēja par viņu neko dzirdēt, pat klīda baumas, ka viņš beidzis nodarboties ar futbolu. Mēs viņu paņēmām Skonto, to izdarīja Koļesņičenko, un mēs kopīgi sakām ar viņu strādāt. Vēl viens piemērs,  pusgadu atpakaļ viņam beidzās līgums, taču nebija neviena piedāvājuma no citiem klubiem, jo visi zināja, ka viņš atgriezās no Kazaņas, un negribēja ar viņu strādāt. Mēs atkal viņu paņēmām, un paskatieties, kā viņš spēlē. Viņš ļoti labi ir iegājis kolektīvā, viņš teicami izpilda mūsu norādījumus, viņš tika izlasē, un arī tur viņš ļoti labi spēlē. Protams, tagad atkal ir par viņu interese no aģentiem, citiem treneriem un klubiem. Bet vai pirms pusgada kāds domāja, ka Karašausks tiks izlasē?

Tas pats ir ar Kozlovu, viņš agrāk netika pat Spartaka pamatsastāvā. Arī Jermolajevs, puisis spēlēja Daugavpilī, un 50% gadījumos palika uz rezervistu soliņa. Un tagad arī jaunie futbolisti – Sorokins, Gutkovskis, Ivanovs, Bērenfelds. Varu turpināt saukt uzvārdus, ar kuriem klubs un mūsu trenera korpuss ir ļoti smagi un cītīgi strādājis. Un mums ir ļoti svarīgi, lai mūsu darbs nepazūd velti. Mums nav atbalsta no pašvaldības, kā tas ir, piemēram, Jelgavai un Ventspilij, tāpēc vienīgais, ko mums atliek darīt, lai uzturētu klubu, ir nodarboties ar transfēriem. Trīs gadu garumā, kamēr es strādāju ar Skonto, 18 spēlētāji aizgāja uz citām komandām, neatnesot klubam ne centa. Bet, ja par katru mēs saņemtu vismaz 20 000 EUR – mums nebūtu tādu problēmu, kādas mums ir tagad. Skonto kopumā ir ļoti interesants klubs aģentiem, mums ir vārds, spēlējam labi, nesēžam aizsardzībā, radām skaistu spēli, un katru gadu, vismaz pēdējo trīs gadu garumā, par labāku uzbrucēju tiek nosaukts Skonto futbolists, labākais vārtu guvējs – skontietis, visvairāk iesisto vārtu skaits arī ir Skonto. Tas ir ļoti izdevīgi no mums paņemt futbolistu, un tie aģenti jau vispār domā, ka var justies mūsu klubā kā mājās, ja reiz runā “pa tiešo” ar spēlētajiem. Man ir ļoti bail par jaunajiem futbolistiem, jo viņi var par kaut ko apvainoties un parakstīties kaut kam, ko viņi paši īsti nesaprot. Ne jau velti Krievijā aizliedza aģentu darbu, jo klubi izaudzina futbolistus, bet pēc tam, nez no kurienes atnāk kaut kāds aģents, kurš nav ieguldījis šajos futbolistos ne centa, nav ar viņiem strādājis, lai viņi kļūtu interesanti citiem klubiem, un šādi aizved viņus projām. Viņiem galvenais ir nopelnīt, bet vai futbolists pēc tam spēlē, vai nē, tas viņiem vairs nav interesanti.

Atgriežoties pie Karašauska, viņš ir diskvalificēts uz mēnesi, sanāk, ka viņš paliek bez spēļu prakses pirms izlašu spēlēm, vai tas neietekmēs viņa izsaukumu uz izlasi?

Es domāju, ka viņu noteikti izsauks. Artūrs ir tāds futbolists, ka, pat paliekot bez spēļu prakses, viņš var teicami nospēlēt. Viņam nebūs noguruma, viņš būs svaigs, un šo svaigumu un emocijas viņš varēs novirzīt uz spēli Latvijas izlasē. Viņš nav no tiem futbolistiem, kuriem ir vajadzīgs laiks, lai ieietu spēlē, viņš momentāni iesaistās spēlē no pašas pirmās minūtes, viņš ir ļoti tehnisks un kreatīvs. Mēs ar viņu strādājam tagad treniņos, un, zinot to, ka viņš nevarēs palīdzēt divās spēlēs, viņam ir citi uzdevumi, lai viņš ir tonusā. Tā kā nacionālās izlases trenera korpuss var būt mierīgs, Karašausks būs gatavs par visiem 100%.

Un nobeigt sarunu gribētos tomēr ar gaidāmo spēli. Kā jūs domājat, vai šī spēle, zinot visas problēmas ar sastāvu, būs grūtāka par iepriekšējo?

Sāksim ar to, ka tā būs izbraukuma spēle, un tur laukums nav tik ideāls. Jelgava laukumā vienmēr cīnās, viņi ir noskaņoti uz konkrētu rezultātu, un viņiem ir pieredzes bagāta komanda. Spēle būs ļoti smaga, bet mēs turēsimies pie sava plāna, dosim iespēju jaunajiem puišiem, nekādā gadījumā nemēģināsim aizsargāties un neatteiksimies no sava spēles rokraksta, nebaidīsimies un neļausim pretiniekam mierīgi elpot uz laukuma, to es jums garantēju. Sastāvu par 90% jau zinu, kas spēlēs, spēlētāju izvietojumu arī jau redzu, bet jūs to visu ieraudzīsit tikai sestdien.

0 Komentāru