Tokijas olimpiskajās spēlēs startēs pirmais sportists transeksuālis

50 komentāri
Tokijas olimpiskajās spēlēs startēs pirmais sportists transeksuālis
REUTERS/SCANPIX

Jaunzēlandes svarcēlāja Laurela Hubārda kļūs par pirmo sportisti, atklāto transseksuāli, kura startēs olimpiskajās spēlēs, šodien vēsta pasaules masu mediji.

43 gadus vecā sportistes starts Tokijas Olimpiādē ir paredzēts 2.augustā, kad Hubārda startēs svarcelšanas supersmagsvaru disciplīnā.

Hubārdas iekļaušana Tokijas olimpisko spēļu dalībnieku vidū ir izraisījusi pretrunīgu reakciju citu atlētu vidu, jo tiek uzskatīts, kad Hubārdai būs negodīgas priekšrocības salīdzinot ar citām sportistēm, kuras startēs supersmagsvaru sacensībās.

“Esmu pateicīga un laimīga par to labsirdību un atbalstu, ko man ir snieguši Jaunzēlandes iedzītovāji,” savā paziņojumā vēsta atlēte. “Kad 2018.gada Sadraudzības spēlēs es salauzu roku, man ārsti ieteica noslēgt sprotistes karjeru, taču jūsu atbalsts, motivācija, “aroha” (affection – pieķeršanās tulkots no angļu valodas), ļāva šo savas dzīves tumšāko posmu pārvarēt.”

“Pēdējie astoņpadsmit mēneši mums pierādīja to, ka sabiedrībā ir spēks un labsirdība,” turpina sportiste. “Strādājot, un ejot uz kopīgu mērķi ir iespējams to visu sasniegt. Sudraba spalvas “Mana” (honour – gods – tulkots no angļu valdoas) ir simbols jums visiem, un viņu es vilkšu ar lielu lepnumu.”

Sportiste kā vīrietis sacensībās startēja līdz 35 gadu vecumam, taču pēc dzimuma maiņas 2017.gada pasaules čempionātā Hubārda izcīnīja sudraba medaļu, bet divus gadus vēlāk finišēja sestajā vietā.

2015.gadā izdotās Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) vadlīnijas vēsta, ka sportisti, kuri no vīriešiem kļūst par sievieti drīskt startēt sieviešu sacensībās bez dzimummaiņas operācijas, ja viņu testosterona līmenis serumā ir zem 10 nanomoliem uz litru vismaz 12 mēnešu garumā. Šāds noteikums ir iekļauts Starptautiskās Svarcelšanas federācijas sacensību noteikumus.

50 komentāri