Tava iespēja atgriezties pie dabas – pirmo reizi Latvijā, Eiropā un visā pasaulē notiks baskāju rogainings

Pievienot komentāru
Tava iespēja atgriezties pie dabas – pirmo reizi Latvijā, Eiropā un visā pasaulē notiks baskāju rogainings

Atgriežoties pie skriešanas tehnikas, kādu cilvēkos likusi pati daba, pirmo reizi Latvijā, Eiropā un visā pasaulē svētdien Saulkrastos notiks baskāju rogainings.

Visā pasaulē un arī Latvijā, arvien vairāk skrējēju pievēršas tā dēvētajai baskāju jeb dabiskajai skriešanai (barefoot/natural running). Patiesībā tas nav nekas jauns, bet atgriešanās pie skriešanas tehnikas, kādu cilvēkos likusi pati Daba – tieši šādi mūsu senči skrējuši gadu tūkstošiem, pirms radīti mūsdienu sporta apavi. Daudzi speciālisti atzīst, ka dabiska skriešanas tehnika ir veids kā izvairīties no traumām un saglabāt skriešanas prieku ilgāk!

Latvija ir arī viena no tām valstīm, kurā ļoti strauji popularitāti iemanto orientēšanās disciplīna ”rogainings”. Tajā svarīgs ne vien ātrums, bet arī stratēģija un izturība. Galvenā atšķirība no klasiskās orientēšanās ir starts komandā – 2-5 cilvēku komandas orientējoties pēc kartes apmeklē kontrolpunktus, cenšoties savākt pēc iespējas lielāku punktu summu sacensību kontrollaikā. 2017. gadā Latvijā tika organizēts Pasaules Rogaininga čempionāts ar 24 stundu kontrollaiku, taču šogad Latvijas rogaineri pasaules uzmanību nolēmuši pievērst rīkojot pasaulē pirmo baskāju rogainingu ar īsākiem kontrollaikiem, lai mudinātu piedalīties arī tos, kas diennakts distancei vēl nav gatavi.

Ildze Straume
Latvijas Orientēšanās federācija

Ievērojot, ka Latvijā strauji kļūst populāras abas šīs kustības – baskāju skriešana un rogainings – radās ideja salikt šos abus kopā. Šķiet nekas tamlīdzīgs līdz šim pasaulē nav bijis, mēs būsim pirmie. Tā būs lieliska iespēja tiem, kas skrien basām kājām, izmēģināt rogainingu, bet tiem, kas ne pirmo reizi dodas trasē ar karti un kompasu, noaut apavus un skriet pa baso.

Bieži vien rogainingi tiek rīkoti samērā skarbos apvidos un laikapstākļos, bet šoreiz organizatori ir izvēlējušies saudzīgu apvidu, lai ikviens var izmēģināt – vai nu piedaloties baskāju klasē (bez apaviem) vai kādā no jau pierastajām vīriešu, sieviešu vai jaukto komandu klasēm (ar apaviem). Baskāju rogainings notiks Saulkrastu apkārtnē 15. jūlijā un dalībnieki kontrolpunktus varēs meklēt pa Saulkrastiem un apkārtējiem ciemiem, pludmalē un mežā. Kontrollaiks būs 3 stundas baskāju, ģimeņu un tautas klasēs, savukārt pārējiem – 4 stundas.

Iveta Sondore
Vivobarefoot Baltic vadītāja

Man šķiet šim pasākumam jābūt vienreizējam piedzīvojumiem un sajūtām bagātam. Tas arī iemesls, kādēļ piekritām to atbalstīt ar visforšākajām balvām baskāju klasēs, protams, jo gribam mudināt, lai cilvēki izkāpj no savām kurpēm un izkustās!

 

Lai kādi nebūtu panākumi rezultātu tabulā, uzvar draudzība – rogainings ir komandas sporta veids un liela nozīme ir ne vien individuālajai meistarībai, bet spējai saglabāt saliedētu komandu visas distances garumā. Tā ir lieliska kopā būšanas iespēja draugiem, ģimenēm un darba kolektīviem. Arī ja skriešana nav jūsu ikdiena, nāciet un izbaudiet lielisku piedzīvojumu! Pastaiga basām kājām pa mūsu Baltijas jūras piekrasti vienkārši nevar nepatikt, vai ne?

Pirms došanās trasē būs iespējams papildināt arī savas zināšanas, ieklausoties Latvijas pazīstamākā baskāja un Ginesa rekorda īpašnieka 5 km skriešanā pa sniegu ar basām kājām Edgara Renča pieredzē un stāstījumā par dabiskas un baskāju skriešanas plusiem un ieguvumiem veselībai un sportiskajiem panākumiem.

Baskāju rogainingu rīkos Latvijas Orientēšanās federācija sadarbībā ar VIVOBAREFOOT Baltic.

Vairāk informācijas par pasākumu:

www.rogaining.lv