Skandāls Latvijas sporta saimniecībā! Burātājiem nopietnas bažas par savu nākotni

Pievienot komentāru
Skandāls Latvijas sporta saimniecībā! Burātājiem nopietnas bažas par savu nākotni
Foto: Flickr / David Blaikie

Mēnesi pirms olimpisko spēļu sākuma Latvijas sporta saimniecībā uzplaiksnījis pamatīgs skandāls. Burātājiem ir aizdomas, ka Izglītības ministrija, kas valstī atbildīga par finansējumu sportam, gatavojas izsolē pārdot vērtīgās zemes Ķīšezera krastā nomas tiesības. Tur gadiem ilgi veiksmīgi darbojas populārākā burāšanas skola valstī. Ministrijā atbild, ka burāšanas nākotne Ķīšezerā nav apdraudēta. Tomēr sporta funkcionāriem ir pārmetumi par kafejnīcas un pirts darbību kluba teritorijā.

Vai Izglītības ministrija ir arī nekustamo īpašumu aģentūra?

Burāšanas skolā 360 trenējas 82 bērni. No pirmdienas līdz piektdienai notiek treniņi, sestdien un svētdien sacensības. Klubs ir iemantojis arī starptautisku atzinību. Šogad izdevies veiksmīgi organizēt pasaules čempionātu vindsērfingā. Audzēkne Ketija Birzule Latvijas godu aizstāvēs olimpiādē Rio. Ķīšezerā par pasaules slavenu burātāju ir izaugusi Vita Matīse. Bērniem ir no kā mācīties.

“Laika gaitā šī teritorija Ķīšezera krastā ir iekopta. Bērni var trenēties. Ir arī sasniegumi. Viena audzēkne brauks uz olimpiskajām spēlēm, kas ir izaugusi tieši šajā klubā. Bez kluba, es domāju, tas nebūtu noticis,” norāda divkārtējā pasaules čempione vindsērfingā un olimpisko spēļu dalībniece Vita Matīse.

Patlaban burātāji ir norūpējušies par nākotni. Izglītības ministrijas pakļautībā esošais Sporta centrs ”Mežaparks” negrib pagarināt zemes nomas līgumu. Klubā stāsta, ka viņiem izvirzīts ultimāts – maksāt četrreiz lielāku nomas maksu, pusgada laikā aizvākt visas būves un pamest teritoriju.  “Tas pamatojums jau klasisks – zemes nomas līgumu izsolīt par maksimāli augstāku cenu. Kā tā var būt, ka ministrija sāk darboties kā nekustamo īpašumu aģentūra? Bet – pamatmērķis taču šeit ir sports,” neizpratnē ir Burāšanas kluba 360 valdes loceklis Juris Rožkalns.

Ministrija: klubs pieļauj ar sportu nesavienojamu uzņēmējdarbību

Izglītības ministrijas galvenais sporta funkcionārs Edgars Severs stāsta, ka valsts lepojas ar kluba sportisko darbību, taču neapmierinātību raisa ieviestā apakšnomas prakse. Proti, teritorijā notiek uzņēmējdarbība, kas neesot savienojuma ar sportu.

“Ne tikai kafejnīca, bet arī, ja jūs apskatītos mājaslapā, pirts pakalpojumi tiek piedāvāti. Tā ir apšaubāma rīcība. Mēs vēlamies tur sportu,” uzsver Izglītības ministrijas sporta departamenta direktors Edgars Severs.

Klubam zemes nomas līgums beidzies 1. jūlijā. Šobrīd tas formāli darbojas bez līguma, tāpēc maksimāli ātri jāsakārtojot pagaidu noregulējums. Atbilstoši pastāvošajai kārtībai, jaunu nomas līgumu var noslēgt tikai izsoles ceļā. Par izsoles mērķi būtu jāizvirza – burāšanas sporta attīstība. Piedāvājumā varētu iekļaut punktu, ka nomnieks drīkst būt tikai Burātāju un Zēģelētāju savienības pārstāvis.

“Tas, ko mēs nevaram pateikt, ka tas būs šis pats klubs. Normatīvie akti nepieļauj konkrētai personai nodot nomāt. Tas, ko mēs varam nodrošināt, ka tiek saglabāts burāšanas sports. Man nav nekādu iebildumu pret šo klubu, taču nav pieļaujamas apakšnomas tiesības. Jo tad sanāk, ka burāšanas klubs ir starpnieks,” situāciju skaidro Severs.

“Lai konkrēti pasaka – kādi ir ministrijas mērķi attiecībā uz burāšanu. Tad visas pārējās lietas jau mēs varam saskaņot,” piebilda Burāšanas kluba 360 valdes loceklis Rožkalns. Iesaistīto pušu tikšanās Izglītības ministrijā paredzēta ceturtdien.

Video