Pasaules Antidopinga aģentūra: Krievija ar specdienestu palīdzību plānveidīgi piesegusi sportistu dopingu

0 Komentāru
Pasaules Antidopinga aģentūra: Krievija ar specdienestu palīdzību plānveidīgi piesegusi sportistu dopingu
Foto: REUTERS/SCANPIX

Pasaules Antidopinga aģentūras (WADA) neatkarīgās komisijas vadītājs Ričards Maklarens nācis klajā ar apjomīgu materiālu, kurā atklāts, ka Krievija ar specdienestu palīdzību apzināti kontrolējusi dopinga lietošanas piesegšanu. Pilno Maklarena atskaiti var apskatīt šeit.

Apjomīgais materiāls ir 108 lappušu garš, taču tā sākumā Maklarens min trīs galvenās atziņas: “Pirmkārt, Maskavas laboratorija darbojās, lai aizsargātu krievu sportistus, kuri lieto dopingu. Otrkārt, Soču laboratorija izmantoja neredzētu paraugu aizvietošanas metodi, lai dopingu lietojošiem Krievijas sportistiem nodrošinātu piedalīšanos olimpiskajās spēlēs.

Treškārt, Krievijas Sporta ministrija sadarbībā ar specdienestiem un gan Maskavas, gan Soču laboratorijām vadīja, kontrolēja un pārraudzīja atlētu analītisko rezultātu manipulāciju vai arī paraugu apmaiņu,” paziņoja Maklarens. “Šie secinājumi ir pierādāmi, un man ir nelokāma pārliecība par savā ziņojumā paustajām atziņām.”

Izmeklēšanā tika izmantotas arī Maskavas antidopinga laboratorijas bijušā vadītāja Grigorija Rodčenkova liecības. Lai gan Krievijā Rodčenkovs ir pataisīts par meli un pret viņu ir sākta krimināllieta, Maklarens uzsver, ka ir pārliecināts par izmeklēšanā iegūtās informācijas patiesumu. “Esmu nelokāmi pārliecināts, ka mūsu ziņojums ir patiess,” uzsvēris Maklarens, piebilstot, ka Rodčenkovu uzskata par “ticamu un pārbaudītu” personu.

Rodčenkovs šobrīd dzīvo ASV un pirmo reizi informāciju par valsts uzraudzīto dopinga sistēmu Krievijā sniedza maijā laikrakstam The New York Times. Tieši pēc šīs publikācijas tika izveidota WADA neatkarīgā izmeklēšanas komisija. Rodčenkovs laikrakstam ziņoja, ka viņš esot izstrādājis dzērienam piejaucamu kokteili, kura sastāvā bijušas trīs aizliegtās vielas. Pagatavoto kokteili lietojuši daudzi Krievijas sportisti, tostarp 15 Soču olimpisko spēļu medaļu ieguvēji, kuru vidū ir arī olimpiskie čempioni Aleksandrs Zubkovs, skeletonists Aleksandrs Tretjakovs un distanču slēpotājs Aleksandrs Ļegkovs.

Kā atklāj Rodčenkovs, speciālas operācijas laikā antidopinga laboratorijas darbinieki kopā ar izlūkdienestiem samainījuši urīna analīzes ar aizliegtajām vielām pret tādām, kas ņemtas dažus mēnešus pirms spēlēm. Spēļu laikā samainīti esot apmēram simt urīna paraugi, tāpēc pozitīvās analīzes pie starptautiskajiem dopinga pārbaudītājiem nav nonākušas.

0 Komentāru