Nozarē spriež, ka vismaz piektā daļa no sporta klubu apmeklētājiem lieto dopingu

2 komentāri
Nozarē spriež, ka vismaz piektā daļa no sporta klubu apmeklētājiem lieto dopingu
Ilustratīvs foto. (Foto: Pixabay.com)

Par dopinga lietošanu biežāk dzirdēts profesionālajā sportā, taču, izrādās, tas Latvijā kļuvis ļoti izplatīts arī fitnesa klubos. Nozarē spriež, ka vismaz piektā daļa jaunu vīriešu, kas puslīdz profesionāli sporto, lieto dopingu.

Aizliegtās vielas ļauj strauji audzēt muskuļu masu un sasniegt labākus rezultātus, tomēr retais zina riskus, ko rada šo vielu lietošana. Vairumā Eiropas valstu par šo preparātu izplatīšanu draud kriminālatbildība, un nu par to diskusijas sāktas arī Latvijā.

Pirms pusotra gada Latviju pāršalca vēsts par kāda gados jauna un talantīga sportista nāvi. 23 gadu vecumā no dzīves negaidīti šķīrās Latvijas pauerliftinga pārstāvis Reinis Kindzulis. Ārsti slēdzienā norādīja, ka viņš, iespējams lietojis aizliegtas vielas. Lai gan precīza statistika nav apkopota, pastāv uzskats, ka vismaz 20% gados jaunu vīriešu, kas trenējas svarcelšanā un pauerliftingā dopingu lieto.

Dopings ir problēma un tā ir problēma ne tikai pauerliftingā, bet arī citos sporta veidos. Aptiekā ieiet nevar, jo tās visas ir recepšu zāles, savukārt eksistē melnais tirgus, kad to var iegādāties zem letes dažādos fitnesa klubos, sporta klubos. Ir aizliegtās vielas, kas mēnesī varētu izmaksāt pārdesmit eiro mēnesī un ir arī varianti, kad tie ir vairāki simti.

Dopinga lietošana ir ļoti vilinoša, īpaši gados jaunu cilvēku vidū, jo tādējādi tie spēj ar mazāku darbu gūt labākus rezultātus.

Par to parasti skaļi neviens nerunā, bet gan sportistu, gan parastu zāles apmeklētāju vidū tas ir gana izplatīts – vienkārši gribas ātrāk rezultātu. Uz steroīdiem pāris gados var dabūt to, ko cītīgi trenējoties 10 gados.

“Kur ir tā problēma jauniešiem – viņiem nav smadzeņu. Viņš atnāk 15 gados un pēc gada grib būt spēcīgs, muskuļainais, sāk lietot [dopingu] un ir problēmas. Ir stingri jāregulē – tāpat kā ar alkoholu un cigaretēm, ka līdz 18 gadiem pārdot nedrīkst,” uzskata svarcēlājs Viktors Ščerbatihs.

Dopinga problēma gan nav jauna, par sportu atbildīgie par to runā gadiem ilgi. Pirms aptuveni desmit gadiem pat bija izveidota īpaša darba grupa, lai dopinga apriti, tirdzniecību un glabāšanu kriminalizētu Drīz gan uznāca ekonomiskā krīze un labie nodomi tā arī palika nerealizēti.

Latvija ir viena no retajām valstīm Eiropā, kur dopinga lietošana nav kriminalizēta. Ja tas netiks izdarīts, mūsu sportistiem var tikt liegta dalība starptautiskās sacensībās.

Valsts sporta medicīnas centra Antidopinga nodaļa apņēmusies panākt, lai aizliegto vielu apriti Latvijā ierobežotu. “Darīsim visu, lai ievērotu Eiropas padomes prasības, visticamāk, 2019. gadā mūsu valsts tiks auditēta par prasību ievērošanu. Tas ir jautājums, kas jāskata nacionālā līmenī, jo tas skar ne tikai sportistu veselību, bet arī kā mēs sevi kā valsts pozicionējam,” saka Valsts Sporta medicīnas centra Antidopinga nodaļas vadītājs Mārtiņš Dimants.

Pirms trim nedēļām dopinga jautājums bija atbildīgās Saeimas apakškomisijas dienaskārtībā, un par to turpinās spriest. Ātras izmaiņas likumdošanā gan, visticamāk, nebūs.

“Jāsaprot, kur tie grozījumi būs, vieni varētu būt krimināllikumā, bet problēma ir tāda, ka atsevišķas aizliegtās vielas ir arī medikamenti, tāpēc būs liels darbs lai to visu sašķirotu. Neatļauto vielu kontrole tiek veikta Latvijā atzītās sporta federācijās, tomēr valstī darbojas arī desmitiem dažādu nereģistrētu sporta biedrību, kas uzskatāmi par lielākajiem dopinga perēkļiem.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl