Kur aizplūst nauda regbijam Latvijā? Sportisti ceļ trauksmi par valsts finansējuma šķērdēšanu privātās interesēs

0 Komentāru
Kur aizplūst nauda regbijam Latvijā? Sportisti ceļ trauksmi par valsts finansējuma šķērdēšanu privātās interesēs
F64

Pār Latvijas regbija sabiedrību savilkušies skandāla mākoņi – regbija klubs ‘’Livonia’’ vērsies pie Latvijas Regbija federācijas (LRF) biedriem ar atklātu vēstuli, aicinot sasaukt biedru ārkārtas sapulci, lai izteiktu neuzticību federācijas vadībai saistītā ar informāciju par izšķērdīgu Latvijas valsts finansējuma izmantošanu.

Kāpēc esam nonākuši līdz situācijai, kad pie Latvijas regbija lietu kūrēšanas stūres reāli ar sportu saistīti cilvēki palikuši mazākumā, kur aizplūst Izglītības ministrijas ik gadu regbijam piešķirtie līdzekļi un kāpēc personiskās intrigas federācijā jau tiek liktas augstāk par sportu, Skaties.lv jautāja LRF biedram un RK ‘’Livonia’’ prezidentam Vigo Valdavam.

Vadības personīgās ambīcijas pret Latvijas regbija reputāciju

‘’Stāsts ir visai vienkāršs. Ir organizācija, kurā kopā sanāk cilvēki, kuri dara savu sirdslietu, šajā gadījumā – nodarbojas ar regbiju. Tā nav ne politiska organizācija, ne kas – vienkārši cilvēki, kuri dara savu sirdslietu.

Pienāk brīdis, kad viņiem jāizvēlas valdi, un šī valde jau nav nekādi cilvēki no malas – tie ir tie paši cilvēki no mūsu vidus,’’ Skaties.lv LRF rašanās pirmsākumus iezīmē Valdavs.

Diemžēl pēdējo gadu laikā situācija izveidojusies visai sūra – Latvijas Regbija federācijas, kuru šobrīd veido 28 biedri, vidū nav vairs skaidrības par to, kas notiek federācijā, kā tiek izmantots valsts piešķirtais finansējums un galu galā – cik liels un kādām vajadzībām tas vispār tiek piešķirts.

Tieši šā iemesla dēļ biedrība “REGBIJA KLUBS “LIVONIA”” Valdes locekļa Vigo Valdava personā vērsusies pie LRF biedriem ar atklātu vēstuli, kurā aicina organizēt ārkārtas LRF biedru sapulci, lai izteiktu neuzticība federācijas vadībai.

Kā, vēršoties pie LRF biedriem, atklātajā vēstulē uzsver Valdavs, viņš vēlas informēt, ka ‘’LRF vadība, neievērojot statūtos noteikto kompetenci un statūtos paredzēto procedūru, visas LRF vārdā ir uzsākusi nepamatotu, apmelojumos balstītu tiesvedības procesu pret bijušo LRF prezidentu Aleksandru Zumentu.

Kā uzsvērts vēstulē, tiesvedības uzsākšana pret valdes locekli ietilpst vienīgi biedru sapulces kompetencē, taču to visas LRF vārdā šobrīd uzsācis LRF prezidents Aivars Pilenieks.

Kā uzsvērts vēstulē ‘’tiesvedība ir nepamatota, tās pamatā LRF prezidents Pilenieks apvaino Zumentu zaudējumu nodarīšanā LRF. Taču tie ir apmelojumi, kas nav balstīti faktos un nav pamatoti ar jebkādiem pierādījumiem.

Iespējams, tieši tāpēc Pilenieks tiesvedību uzsācis slepeni, bez pārējo biedru piekrišanas, jo šāda tiesvedība ir nevis LRF interesēs, bet gan tikai Pilenieka interesēs, lai apmierinātu viņa personīgās vēlmes un naidu pret iepriekšējo LRF vadību.’’

Kā akcentē Valdavs, šādi rīkojoties, Pilenieks ne tikai pārkāpis likumu un statūtus, ignorējot LRF biedru kopuma tiesības, bet arī izšķērdējis LRF līdzekļus un aptraipījis LRF vārdu, kuru pēdējo gadu laikā jau tā aizēno pārāk daudz ar sportu nesaistīti iekšējie skandāli.

Vēstulē uzsvērts, ka ‘’Pilenieka bērnišķīgā rīcība, kura balstīta savu personīgo ambīciju apmierināšanā, kā arī viņa sistēmiskie pārkāpumi un ētikas trūkumus, būtiski apdraud LRF un visas Latvijas regbija sporta sabiedrības reputāciju.’’

‘’Agrāk, runājot par regbiju Latvijā, mēs pieminējām mūsu sportiskos panākumus, mūsu regbija meistarus. Tagad, izdzirdot vārdu ‘’regbijs’’, cilvēkam automātiski ir reakcija – nu, regbijs, tas ir tas sporta veids, kurā tie kašķi un nekārtības,’’ skumji secina Valdavs.

Sportisti neziņā: kur aizplūst valsts finansējums regbijam?

Vienlaikus vēstulē uzsvērts, ka LRF resursu tērēšana, lai personiskās interesēs vērstos pret Zumentu, nav vienīgais veids, kā tiek tērēti LRF resursi.

‘’Mēs jau šobrīd esam saņēmuši ziņas, ka Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Sporta apakškomisija ierosinājusi pārskatīt LRF piešķirtā valsts finansējuma apmēru sakarā ar aizdomām par tā negodprātīgu un izšķērdīgu izlietojumu 2019. un 2020. gadā,’’ teikts vēstulē.

Uz Skaties.lv jautājumu, par kādu summu izšķērdēšanu varētu būt runa, Valdavs var atbildēt vien skumji nosmaidot – finansējuma apjoms un tā izmantošana esot vēl viens jautājums, ko vadība no biedriem, vai vismaz daļas to, gadiem slēpj.

‘’Mani kā LRF biedru interesē, kas notiek federācijas iekšienē – es gribētu apskatīt protokolus, uzzināt, kādi lēmumi tiek pieņemti, par ko tiek balsots, kas kā balsojis. Nav pat runa pat tiktāl, vai lēmumi ir pareizi vai nepareizi – federācijas iekšienē ir pilnīgs informācijas vakuums un klusums par to, kā un kāpēc tiek pieņemti dažādi lēmumi un kā apgūts valsts finansējums.

Jūs man jautājat par naudu, ko regbijam ik gadu atvēl Latvijas Republikas Izglītības ministrija, un es varu jums godīgi atbildēt – es kā federācijas biedrs nezinu, cik daudz naudas Ministrija ieskaita LRF, nemaz nerunājot par skaidrību, kur šī nauda tiek izlietota.

Un tas jau ir pretrunā ar biedru statūtiem. Par citiem biedriem runājot, man nav pārliecības par to, kurš ko zina, kurš nezina. Mums, biedrības “REGBIJA KLUBS “LIVONIA”’’ pārstāvjiem šāda informācija nav dota. Komunicējot ar tiem klubiem, kur kaut kas notiek sportiskā ziņā, saprotu, ka arī viņiem šāda informācija netiek sniegta,’’ neslēpj Valdavs.

Reālo sportistu skaits Latvijas Regbija federācijā – kritiskā mazākumā

Un te nu esot tas paradokss – kā liecina LRF mājaslapa, Latvijas Regbija federāciju veido 28 biedri, no kuriem katrs ir viena, konkrēta regbija kluba vai organizācijas pārstāvis. Tajā pat laikā – reāli ar sportu saistīta ir vien mazākā daļa.

‘’Kāda jēga no 28 biedriem regbija federācijā, ja reāli Latvijas čempionātā ir pārstāvēti 5 pieaugušo regbija klubi?

Ir vēl 2 sieviešu regbija klubi, pāris bērnu un jauniešu regbija klubu, kuru konkrētu skaitu šobrīd nosaukt nemācēšu, taču skaidrs, ka kopumā, saskaitot visus Latvijas regbija klubus, nekādi nesanāk 28 biedri!’’ neizpratni par to, kāpēc federācijā rosās pārsvarā ar reālo regbiju Latvijā nesaistīti ļaudis, pauž Valdavs.

Šī situācija jau vairākus gadus kalpo par iemeslu saspīlējumam Latvijas Regbija Federācijā. Notiek iekšējā šķelšanās, kur nedefinēti ‘’mēs’’ tiek pretnostatīti tādiem pašiem abstraktiem ‘’jūs’’ un personīgās intereses un apvainojumi stāv pāri sportiskajam.

Kā neslēpj Vigo, viņam nav iebildumu pret pārmetumiem un kritiku, ja tie tiek izteikti pamatoti un saistībā ar darbiem, bet viņš federācijas iekšienē necietīs personiskas dabas apvainojumus un nomelnojumus, kas tiek izteikti pret atsevišķu klubu pārstāvjiem.

‘’Es nevēršos pret LRF valdi kā cilvēkiem, es esmu pret viņiem kā amatpersonām. Situācija LRF šobrīd ir ļoti slikta,’’ tā Valdavs. Jautāts, kā viņš redz risinājumu, Valdavs ironiski nosmej, ka jādala LRF biedri divās organizācijās – vienā, kura grib turpināt nodarboties ar kašķēšanos un iekšējām intrigām, otrā – kura sastāv no cilvēkiem, kas reāli grib sportot un kuriem rūp regbija prestižs Latvijā. Un tas šāda veida iekšējo nesaskaņu dēļ, kā vērtē Valdavs, pēdējo gadu laikā strauji krīt.

Paradoksāli, bet reāli ar sportu saistītie biedri LRF šobrīd esot mazākumā, tāpēc baidās skaļi izteikt savu viedokli. Kā intervijas izskaņā nosmejas Valdavs, viņam kā ‘’Livonia’’ pārstāvim nav bail izteikties.

‘’Sliktāk jau vairs nevar būt. Kā vainīgie tikām ‘’atrasti’’ jau iepriekš. Mums vairs nav, ko zaudēt.

Un, apzinoties to, kā šie ieilgušie personiskie apvainojumi grauj Latvijas regbija prestižu, es aicināšu kolēģus – draugi, runāsim! Bet runāsim par regbiju,’’ pārstāt mētāties savstarpējiem apvainojumiem un beidzot sakārtot LRF struktūru aicina Valdavs.

Viņš aicina citus LRF biedrus pievienoties, lai atbilstoši LRF statūtu 5.4. punktam sasauktu ārkārtas LRF biedru sapulci, kurā tiks izteikta neuzticība LRF vadībai.

LRF vadība publisko atbildes paziņojumu

Tikmēr LRF mājaslapā, atbildot uz atklāto vēstuli, ievietota oficiāla atbilde LRF biedriem LRF prezidenta Aivara Pilenieka, LRF valdes locekļu Māra Zeltiņa un Aigara Ametera, kā arī LRF ģenerālsekretāra Kārļa Venta vārdā.

Federācijas vadība skaidro, ka ‘’vēstulē minētais apgalvojums, ka Federācija nav noteiktā kārtībā informējusi savus biedrus un nav sasaukusi Biedru sapulci, lai lemtu par tiesvedības uzsākšanu pret Aleksandru Zumentu, ir nepatiess un nekorekts, jo Zuments šajā gadījumā vairs neesot ne Federācijas prezidents, ne arī viens no valdes locekļiem vai revīzijas komisijas loceklis’’.

Prasība tiesā esot iesniegta pret Zumentu kā fizisku personu, ne LRF prezidentu.

Vadība pauž gatavību ikvienam Federācijas biedram izklāstīt tiesvedības būtību, nosūtot tiesā iesniegtās prasības dokumenta kopiju.

‘’Komentējot kluba ”Livonija” vēstulē minēto it kā Federācijas iespējamo valsts finansējuma samazinājumu jāmin, ka Federācijai piešķirtā valsts finansējuma izlietojuma pamatotību un atbilstību veic Latvijas Republikas Izglītības ministrija.

Ņemot vērā Covid-19 izraisīto sarežģīto situāciju gan Latvijā, gan visā Pasaulē kopumā, 2020. gada sezonā netika organizēti Latvijas regbija izlases sagatavošanās un izlases līmeņa sacensības. Tā rezultātā Federācija 2020. gadā nevarēja apgūt finansējumu tā pilnā apmērā un gada beigās bija ievērojams piešķirto līdzekļu atlikums.

Par konkrēto līdzekļu tālāko izmantošanu Federācijai un Ministrijai ir bijušas konstruktīvas diskusijas, lai rastu juridiski korektāko veidu, kā noformēt izmaiņas pie savstarpēji noslēgtā līguma tā noteiktā kārtībā,’’ teikts LRF paziņojumā.

Vadība akcentē, ka pieprasītā ārkārtas Biedru sapulce šobrīd nav iespējama pulcēšanās ierobežojumu dēļ, savukārt, lai nodrošinātu sapulces leģitīmu balsojumu, jāievieš biedru autorizācijas sistēma, kas prasa būtiskus finanšu resursus un organizatorisko darbu.

Tuvākajā laikā ir plānota gadskārtējā Biedru kopsapulce un tajā Pilenieks arī informēs par izlietoto finansējumu attiecībā uz LRF biroja mēbelēm, datoru un lietotu automašīnu ‘’Škoda Fabia’’, kā arī atskaitīsies par izdarītajiem darbiem savas prezidentūras laikā.

0 Komentāru

Jaunākie sporta video

TEKSTA VIDEO TIEŠRAIDE: IBF titula cīņa. Mairis Briedis pret Arturu Mannu

Mairis Briedis pārliecinoši sakauj Mannu un nosargā savu IBF pasaules čempiona titulu

Mairis Briedis: Mega liels paldies visiem līdzjutējiem, latviešu enerģija nāks man līdzi

Ir trešā uzvara pēc kārtas! Rīgas “Dinamo” pagarinājumā apspēlē Indraša ”Vityaz”

Zauerlands: Brieža nākamā cīņā varētu būt ar IBF pretendentu Opetaiju vai WBO čempionu Okoliju

Briedis: Tas ir veids kā savienot visu valsti kopā, tāpēc es to daru

UFC cīņu rekordists Millers ar skaistu sitienu nokautē Gonzalezu

Landvērs pārsteidz Kleinu un ar žņaugšanas paņēmienu izcīna savu otro UFC uzvaru

''UFC Vegas40'' pasīvā vakara galvenajā cīņā Dumonta uzvar Ladu

Ronaldu nepalīdz - „Manchester United“ izbraukumā zaudē „Leicester City“

Pirmsspēles apskats: Indraša klubs pēdējās spēlēs buksē

Firminu ar trīs vārtiem palīdz „Liverpool“ izbraukumā sagraut „Watford“