Komentāri
Krievijas Antidopinga aģentūras vadītāja pirmoreiz atzīst organizētu krāpšanos ar dopingu
Foto: Scanpix/ TT NYHETSBYRÅN

Šā brīža Krievijas antidopinga augstākā amatpersona pirmoreiz atzinusi valsts dalību masīvajā dopinga skandālā, kas satricinājis pasaules sportu, otrdien vēstīja laikraksts “New York Times”. “Tā bija institucionāla sazvērestība,” izteikusies Krievijas Antidopinga aģentūras pagaidu vadītāja Anna Ancelioviča. 

Tomēr Ancelioviča un citi laikraksta Maskavā intervētie cilvēki turpināja noliegt raksturojumu, ka dopinga shēmas bijušas “valsts sponsorētas”, sakot, ka valsts augstākās amatpersonas nebija iesaistītas.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Anna Ancelioviča. Foto: Scanpix/REUTERS

“No mana skatpunkta, pieļāvām daudzas kļūdas,” laikraksts citē 81 gadu veco Vitāliju Smirnovu, kuru Krievijas prezidents Vladimirs Putins iecēlis pārraudzīt valsts sporta reformas. Tomēr viņš atsaucās uz hakeru grupas “Fancy Bear” atklājumiem, ka ļoti daudziem Rietumu sportistiem ir Terapeitiskās lietošanas atļauja (TUE), kas ļauj ārstu uzraudzībā lietot aizliegtos medikamentus. “Krievijai nekad nav bijušas iespējas, kas ir dotas citām valstīm,” paudis Smirnovs.

Decembra sākumā Pasaules antidopinga aģentūras (WADA) neatkarīgā izmeklēšanas komisija kanādiešu jurista Ričarda Maklarena vadībā publicēja jaunāko ziņojumu par dopinga lietošanu Krievijā, kurā tika paziņots, ka laika posmā no 2011. līdz 2015. gadam vairāk nekā 1000 Krievijas sportistu 30 sporta veidos piedalījušies valsts izveidotā un atbalstītā dopinga sistēmā.

Ričards Maklarens. Foto: LETA/AFP

9. decembrī Krievijas sporta ministrs aģentūrai TASS teica, ka “institucionāla sazvērestība” nav pierādīta.

Maklarena ziņojums sacēlis pamatīgu vētru ziemas sporta veidu sabiedrībā. Latvijas skeletona komanda bija pirmā, kura paziņoja, ka boikotēs februārī Sočos ieplānoto pasaules čempionātu. Pēc tam, kad latviešu iniciatīvu atbalstīja arī citas valstis, Starptautiskā Bobsleja un skeletona federācija (IBSF) čempionātu pārcēla uz Kēnigszē trasi, Vācijā.

Tāpat pašlaik jau Krievija zaudējusi tiesības šoziem uzņemt Pasaules kausa posmus biatlonā, ātrslidošanā un distanču slēpošanā.

Pēc Maklarena ziņojuma publicēšanas un tās sniegtās informācijas analīzes vairāki mediji, tostarp arī Krievijā, ziņoja, ka Sočos pozitīvas analīzes bijušas arī olimpiskajam čempionam skeletonā Aleksandram Tretjakovam un divkārtējam šo spēļu čempionam bobslejā Aleksandram Zubkovam ar stūmējiem. Tāpat aizdomās turamo vidū bija arī olimpiskie vicečempioni kamaniņu sportā stafetē Alberts Demčenko un Tatjana Ivanova.

Tretjakovs Sočos aiz sevis atstāja titulēto Latvijas skeletonistu Martinu Dukuru, kamēr viņa brālis Tomass Dukurs palika ceturtais. Savukārt uzreiz aiz Zubkova četrinieka palika Latvijas kvartets ar pilotu Oskaru Melbārdi. Tikmēr Krievijas kamaniņu braucēji komandu stafetē izcīnīja sudraba godalgas, bet trešajā vietā Sočos ierindojās Latvijas komanda.

Lasi vēl