Kā novērst durošas sāpes sānos ar pareizas elpošanas palīdzību

0 Komentāru
Kā novērst durošas sāpes sānos ar pareizas elpošanas palīdzību
Foto: AP/ SCANPIX ()

Ja tikai nesen esi uzsācis nodarboties ar skriešanu, tad gan jau esi sajutis durošu sajūtu sānos. Kāpēc tā notiek un kas jādara, lai durošas sāpes pārietu, par to stāsta fiziskās veselības, sporta medicīnas un rehabilitācijas centra  Sporta Laboratorija fizioterapeite Ksenija Golubcova.

Elpošanas ritms
Nodarbojoties ar fiziskām aktivitātēm ļoti bieži izjūt ”durošu” sajūtu sānā vai pat elpas trūkumu. Lai pilnvērtīgi nodarbotos ar fiziskām aktivitātēm un neizjustu diskomfortu, ir nepieciešams ievērot pareizas elpošanas principus. Katram personīgi jāatrod savs elpošanas ritms, pie kuras jūtas labi un nerodas diskomforts un nav nepieciešamības apstāties, lai atgūtu elpu

Ļoti bieži sūdzības par elpošanu izjūt pie skriešanas. Neatkarīgi no skriešanas tempa distances ir jāmēģina noturēt vienmērīgu elpošanas ritmu. Pie skriešanas visieteicamākais ritms – uz cik soļiem ir izelpa, uz tik soļiem – ieelpa. Ja, piemēram, skrienot, izelpu veic uz diviem soļiem, tad arī ieelpa jāveic uz diviem soļiem, ja uz trim soļiem izelpa, tad uz trīs soļiem ieelpa utt.
Skrienot vidējā vai ātrā tempā, parasti ir ieteicams veikt ieelpu-izelpu uz 2-3 soļiem, bet, skrienot lēnākā tempā, iesaka veikt ieelpu un izelpu uz 4-5 soļiem. Tāpēc, nodarbojoties ar skriešanu, nepieciešams katram atrast savu pareizo elpošanas ritmu, pie kura jūtas labi.
Kontrolē savu elpošanu
Pie skriešanas nav vēlams veikt maksimāli dziļas un ātras ieelpas un izelpas, jo tas var radīt pretēju efektu – tiks izjusts diskomforts, piemēram, kā galvas reiboņi, aizdusa, ”durošas” sāpes sānos. Bet, ja tomēr skrienot tiek rasts diskomforts, tad nepieciešams pāriet vidēja tempa soļošanā un turpināt ievērot principu – uz cik soļiem ir ieelpa un uz cik soļiem ir izelpa, vai arī var apstāties un veikt ieelpas/izelpas vingrinājumu – kājas atrodas plecu platumā, uz ieelpu paceļ rokas virs galvas, un uz izelpu ar visu ķermeņa augšdaļu noliecas uz leju, atbrīvojot rokas lejā. Šo vingrojumu var atkārtot 3 reizes.
Ieelpa, izelpa
Arī veicot vingrojumus, nepieciešams pievērst uzmanību pareizai elpošanai. Veicot muskuļu sasprindzinājumu, nepieciešams veikt izelpu, bet, veicot muskuļu atslābināšanu, nepieciešams veikt ieelpu. Labs piemērs ir klasiskais vēderpreses vingrojums – uz ķermeņa augšdaļas atliekšanu tiek veikta izelpa un uz ķermeņa augšdaļas nolaišanu tiek veikta ieelpa. Tas ir tāpēc, lai elpošana tiktu vienmērīgi sadalīta, netiktu veiktas elpas aiztures, un nepieaugtu asinsspiediens. Ir pagrūti pierast pie šāda elpošanas ritma, veicot vingrojumus, un ir vēlme darīt pretēji, bet, piedomājot pie pareizas elpošanas, arī liksies, ka vingrojumus ir veikt vieglāk.
Galvenais ir atrast to ritmu, pie kura jūtas komfortabli, pie kura var turpināt veikt fizisku slodzi un netiek kaitēts savam organismam.
Ja vēlies noteikt savu optimālo fizisko slodzi, pie kuras trenēties ir efektīvāk, vieglāk un drošāk veselībai, esi laipni gaidīts Sporta Laboratorijā, Brīvības gatvē 363, Rīgā! Tālrunis: 67523042!
0 Komentāru