IAAF uzskata, ka Semenja pēc bioloģiskajiem standartiem ir vīrietis

Pievienot komentāru
IAAF uzskata, ka Semenja pēc bioloģiskajiem standartiem ir vīrietis
PA IMAGES/SCANPIX

Starptautiskā Vieglatlētikas federācija (IAAF) tiesā paudusi argumentu, ka vieglatlēte Kastera Semenja pēc bioloģiskajiem standartiem ir vīrietis un tāpēc viņai jāsamazina savs dabiskais testoterona līmenis, lai piedalītos sieviešu sacensībās, atklāj publicētie protokoli.

Kā zināms, IAAF pieņēma Semenju tieši ietekmējošus noteikumus, kas nosaka, ka skrējējām distancēs no 400 metriem līdz jūdzei testosterona līmenim asinīs jābūt mazākam kā pieciem nanomoliem uz litru. Lai gan Sporta arbitrāžas tiesa (CAS) noraidīja sportistes apelāciju, citādāk lēma Šveices federālā tiesa, kura liek IAAF atcelt pieņemtos noteikumus.

CAS publicētajos dokumentos lasāms, ka Semenju šokējuši šādi IAAF argumenti, un viņai tas esot bijis neaprakstāmi sāpīgi. 28 gadus vecā Dienvidāfrikas vieglatlēte atzinusi, ka viņa nav spējusi aprakstīt, cik aizskarta viņa jutusies, ka IAAF viņu neuzskata par sievieti.

Semenja kopš dzimšanas legāli identificēta kā sieviete, taču IAAF uzskata, ka sportiste ir viena no sieviešu skrējējām, kurai novērojamas atšķirības dzimuma attīstībā. Līdz ar to tas viņai dodot vīriešu bioloģiskās īpašības, paugstinātu testoterona līmeni, kas ir negodīga atlētiskā priekšrocība, salīdzinot ar citām sportistēm.

Sportiste sākotnēji svētdien bija plānojusi piedalīties 800 metru distancē Dimanta līgas sacensībās Rābātā, tomēr grafika plānu dēļ viņa savus plānus atcēla un nestartēja.