Dominance skrejceļā, jaunības eliksīrs un nepārspētais lēciens – fantastiskākie olimpiskie rekordi

Kārlis Komarovskis

Autors: Kārlis Komarovskis

Sporta žurnālists

Pievienot komentāru
Dominance skrejceļā, jaunības eliksīrs un nepārspētais lēciens – fantastiskākie olimpiskie rekordi
Publicitātes foto

Useins Bolts, Maikls Felpss, Bobs Bīmons, Īans Millars – šie vīri labojuši olimpiskos rekordus, kuri vēl joprojām nav pārspēti. Iespējams, citi viņus sauks par ”pārcilvēkiem”, taču viņi ir vienkārši sportisti, kuriem katram ir sava ”odziņa” un fenomens. Dominance skrejceļā, jaunības eliksīrs un nepārspētais lēciens – fantastiskākie olimpiskie rekordi.

”Putna lidojums” un 48 gadus nepārspēts rekords

Amerikāņu tāllēcējs Bobs Bīmons 1968. gada olimpiskajās spēlēs Mehiko ne tikai uzstādīja jaunu pasaules un olimpisko rekordu, bet šokēja visu sporta pasauli. Bīmons ”aizlidoja” 8 metrus un 90 centimetrus tālu, un šis rekords vēl joprojām olimpiskās spēles nav pārspēts. Pagājuši 48 gadi, bet neviena tik izcila lēciena, kā Bīmonam četrgades lielākajā sporta forumā nav. Amerikāņa rekords gandrīz 23 gadus bija arī nepārspēts pasaulē, bet cits amerikāņu sportists Maiks Povels aizlēca 8,95 metrus tālu.

Foto: Topham Picturepoint

Foto: Topham Picturepoint

1968. gadā Mehiko lēcienu daudzi atceras, kā kaut ko apbrīnojamu un nekad neredzētu. Bīmons skrejceļā uzņēmis neiedomājamu ātrumu un atsperoties no dēlīša šķita, ka viņš lidotu kā putns. Arī rezultāts bija fenomenāls – 8,90 metri! Jaunas olimpiskais rekords un zelts amerikānim! Šis rekords olimpiskajās spēlēs ir nepārspēts jau 48 gadus, turklāt nav iespējams salīdzināt kādas iespējas un sportiskā sagatavotība ir mūsdienu atlētiem.

Tomēr ne viss bijis tik viegli. Dienu pirms sacensībām Bīmons uzzinājis, ka viņam atņemta universitātes stipendija, jo piedalījies protesta akcijā pret rasu problēmām skolā. Vēl amerikānim bijis strīds ar savu sievu, tāpēc sportists devies uz pilsētu iedzert glāzi ar tekilu. Tas esot Bīmonam palīdzējis labi gulēt un dzīvē vēlreiz pierādījās teiciens: “Caur ērkšķiem uz rozēm”. Tobrīd 22 gadus jaunais amerikānis dienu vēlāk izpildīja ”mūža lēcienu”.

 Jaunības eliksīrs un desmit olimpiskās spēles

Īans Millars pārrakstījis olimpisko spēļu rekordu grāmatas, kā sportists, kurš piedalījies visvairāk četrgades nozīmīgākajā sporta pasākumā. Par ”Kapteini Kanāda” iesauktais žokejs ņēmis dalību desmit olimpiskajās spēlēs! Matemātiski rēķinot, tie ir 40 gadi, kuri pagājuši starp visām spēlēm. Savas pirmās olimpiskās spēles Millars aizvadīja tālajā 1972. gadā Minhenē, Vācijā, bet pēdējās spēles kanādietim bija 2012. gadā Londonā.

Foto: AP/SCANPIX

Foto: AP/SCANPIX

Savu iesauku ”Kapteinis Kanāda” jāšanas sportists ieguvis savu ilggadējo startu un panākumu dēļ. Viņš gandrīz allaž bijis kopā ar savas valsts delegāciju. Interesanti, ka šobrīd 69 gadus vecais kanādietis bija tuvu, lai šajā vasarā brauktu uz Riodežaneiro un piedalītos savā 11. olimpiskajās spēlēs! Tomēr sportista zirgam bija veselības problēmas un tas pārvilka sarkanu strīpu pāri Millara rekorda turpināšanai. Kanādas sportista piedalīšanās desmit olimpiādēs nav vienīgais fenomens – 2008. gadā Pekinā kanādietis ieguva sudrabu, bet viņš to izdarīja esot 61 gadu vecam! Tas ir absolūts jāšanas sporta rekords un, visticamāk, ļoti ilgi tas arī paliks nepārspēts.

”Sprinta karalis” Bolts un dominance olimpiskajā skrejceļā

Jamaikiešu sprinteris Useins Bolts olimpisko spēļu rekordu grāmatās paliks vēl ļoti ilgi. Bolts piedalījies tikai trīs olimpiskajās spēlēs, bet uzvarējis pilnīgi visās disciplīnās, kurās startējis. 2008. gadā Pekinā, 2012. gadā Londonā un 2016. gadā Riodežaneiro Bolts uzvarējis 100 un 200 metru distancēs, kā arī 4×100 metru komandas stafetē. Deviņas zelta medaļas trīs olimpiāžu laikā, fantastisks rādītājs. Protams, nevar nepieminēt visu laiku titulētāko olimpieti Maiklu Felpsu, kuram ir 28 zelta medaļas, taču amerikānim nav 100% uzvaru rādītājs olimpiādē, turklāt peldēšanā ir krietni vairāk disciplīnu.

Foto: ITAR-TASS/SCANPIX

Foto: ITAR-TASS/SCANPIX

Boltam pieder divi olimpiskie rekordi skriešanā – gan 100, gan 200 metru sprinta distancēs. 100 metru distancē olimpiskais rekords krita 2012. gada Londonas olimpiskajās spēlēs, kad jamaikietis uzrādīja rezultātu 9,63 sekundes. 100 metros izskriet zem desmit sekundēm ir ļoti grūti, bet pasaules ātrāko kāju īpašniekam tas izdevās gandrīz par pussekundi ātrāk! Tikmēr 2008. gada Pekinas spēlēs par sprinta karali dēvētais skrējējs 200 metru distanci veica 19,30 sekundēs. Neviens nekad tik ātri 200 metrus olimpiādē nebija veicis.

Diemžēl, Useinu Boltu 2020. gada olimpiskajās spēlēs Tokijā vairs neredzēsim. Iespējams, šobrīd 30 gadus vecais sportists baidās sabojāt savu lielisko uzvaru un medaļu rekordu un tai pat laikā skrējējs apzinās, ka vecums dara savu. Tas, protams, nemaina faktu, ka jamaikietis ir viens no visu laiku labākajiem olimpiešiem, kurš labojis šķietami nepārspējamus rekordus!