Sitieni pa pakausi, nokostas ausis un elkoņi – aizliegtie boksa paņēmieni cīņā par tituliem

2 komentāri
Sitieni pa pakausi, nokostas ausis un elkoņi – aizliegtie boksa paņēmieni cīņā par tituliem
AP/SCANPIX

Pirmo profesionālo pasaules čempiona jostu Latvijas boksa vēsturē Mairis Briedis ieguva pret ”netīru” reputāciju ieguvušo Vācijas cīkstoni Marko Huku, kurš arī cīņā ar latvieti nekautrējās izdarīt vairākus sitienus pa pakausi, ar ko Briedis Hukam arī atbildēja.

Tāpat gana rupja un pat ”netīra” bija Brieža pēdējā cīņa – Pasaules boksa supersērijas pusfināla cīņa ar poli Kšištofu Glovacki, kur Briedis pirmais saņēma ”netīrus” sitienus un atbildi parādā nepalika.

Viņš izdarīja vairākus sitienus ar elkoni, pat Glovacki nogāžot uz zemes, kas beigās izšķīra cīņas likteni.

Brieža cīņas gan nebūt nav bijušas rupjākās vai populārākās uz pasaules boksa skatuves, tādēļ Skaties.lv nolēmuši apkopot piecas visu laiku skandalozākās un rupjākās cīņas boksa vēsturē.

Skaties boksa cīņu starp Mairi Briedi un Junielu Dortikosu tikai Go3!

Taisons pret Holifildu

Veidu, kādā izvērtās WBA smagsvaru titulcīņa 1997. gadā starp Maiku Taisonu un Evanderu Holifildu, neviens iepriekš nespētu iedomāties pat potenciāli vistrakākajos scenārijos. Abi bokseri tikās revanša duelī, iepriekšējā cīņā pirms septiņiem mēnešiem pārsteidzošu panākumu ar tehniskā nokauta palīdzību gūstot Holifildam.

Cīņas otrajā raundā Holifilds ar galvu griezienā iedunkāja Taisonu, kas pārsita viņam uzaci. Zīmīgi, ka līdzīgas viltības Holifilds izmantoja pirmajā cīņā, tomēr tiesnesis Taisona sūdzības noraidīja, uzskatot, ka Holifilds to darījis neapzināti. Vienā no klinčiem 40 sekundes pirms trešā raunda beigām Taisons negaidīti iekoda pretiniekam ausī.

Duelis uz vairākām minūtēm tika pārtraukts, sākotnēji tiesnesim pat lemjot par Taisona diskvalifikāciju, tomēr ārsts atzina, ka Holifilds ir spējīgs cīņu turpināt, tāpēc galējais lēmums bija divu punktu atņemšana. Sev salīdzinoši labvēlīgo lēmumu Maiks nerespektēja un raunda beigās Holifildam iekoda ausī atkārtoti (!), kas rezultējās ar cīņas pārtraukšanu un diskvalifikācijas piešķiršanu.

Maress pret Akbeko

Gana skandaloza cīņa, lielā mērā pateicoties ringa tiesneša neievērībai un viena no dueļa dalībnieka bezkaunīgajai rīcībai, 2011. gadā par WBC Sudraba jostu un IBF čempiona jostu “Bantamweight” kategorijā aizvadīta starp Abneru Maresu un Jozefu Akbeko.

Maress vairākas reizes cīņas laikā izdarīja neatļauti zemus sitienus pretiniekam, taču no tiesneša saņēma tikai brīdinājumus, ne reizi nezaudējot punktus. Īpaši šokējoša kļūda tika pieļauta 11.raundā, kad Maresa acīmredzamais sitiens pa cirksni tika skaitīts kā nokauts. Cīņa noslēdzās ar Maresa panākumu pēc punktiem.

Tiesneša slikto darba kvalitāti (pēc cīņas viņš skaidroja, ka pēdējais skandalozais sitienus, viņaprāt, bijis virs jostas vietas) neievēroja tikai retais, tāpēc IBF jau pēc trim dienām paziņoja, ka bokseriem jāaizvada revanša cīņa. Tajā panākumu pēc punktiem atkal guva Maress, šoreiz jau godīgākā ceļā.

Bovs pret Golotu

Amerikāņa Bova un poļa Golotas cīņai vajadzēja būt tikai posmam pirms Bova gaidāmās supercīņas ar Lenoksu Lūisu, tomēr nesākās tā, kā to gaidīja liela daļa publikas un bijušais pasaules čempions Bovs.

Jau pirmajā raundā cīņā dominēja līdz tai cīņai nezaudējušais polis, kurš šā raunda ietvaros izdarīja par 52 sitieniem vairāk nekā amerikānis. Tomēr Golotam bija problēma – viņš nespēja noturēt savas rokas virs Ridika jostas vietas jeb izdarīja aizliegtus sitienus, par ko viņš saņēma aizrādījumus no tiesneša Veina Kellija.

Tiesnesis Golotam noņēma kopumā par sitieniem noņēma divus punktus un jau brīdināja pārtraukt cīņu, līdz septītajā raundā Golota atkal sita zem jostas vietas, un Ridiks sāpēs gulēja zemē. Golotu diskvalificēja un uzvaru cīņā piešķīra amerikānim. Uzreiz pēc cīņas beigām Golotam uzbruka Ridika komandas pārstāvji. Interesanti, ka bokseru starpā notika arī otra cīņa (Lūiss liedza Bovam plānoto cīņu pēc sliktā snieguma), un tās scenārijs bija tieši tāds – Golota dominē, tomēr izdara sitienus zem jostas vietas un tiek diskvalificēts.

Sadlers pret Pepu

Villijs Peps un Sendijs Sadlers ir vieni no visu laiku labākajiem pusvieglā svara bokseriem un savā starpā boksa ringā tikās četras reizes (laikā no 1948. līdz 1951. gadam). Katrā no cīņām papildus savām boksa prasmēm Sadlers pievienoja arī gana daudz netīru paņēmienu – sitienus ar elkoņiem, sitienus ar galvu u.c.

Visas četras cīņas starp amerikāņu bokseriem tiek uzskatītas par vienām no visu laiku ”netīrākajām”, jo Sadlera paņēmienus tik viegli neuzņēma arī Peps, kurš ar līdzīgiem gājieniem atbildēja.

Zivičs pret Armstrongu

Fricis Zivičs ir, iespējams, visu laiku rupjākais bokseris. Viņš ”netīros” paņēmienus neizmantoja netīši vai šad un tad, lai pakaitinātu savus pretiniekus. ”Netīrie” paņēmieni bija veids, kā viņš cīnījās. Zivičs bija meistars sitienos zem jostas vietas, sitienos ar galvu, tāpat viņš izmantoja cimda savilkšanas vietas, lai palielinātu pretinieku brūces (to darot klinča laikā).

Viena no horvātu izcelsmes boksera Ziviča rupjākajām cīņām bija viņa 1940. gadā aizvadītais duelis ar tā brīža čempionu Henriju Armstrongu. Zivičs visu cīņu pielietoja aizliegtus paņēmienu un tomēr pārspēja Armstrongu, uzreiz pēc cīņas viņu izsvilpa fani.

Internetā gan video ar Ziviča cīņu pret Armstrongu pieejama nav, tomēr atrodams ir viņa duelis ar Semiju Angotu, kurā arī Zivičs bez rupjiem un aizliegtiem paņēmieniem neiztika.