Šneps: Nacionālo izlašu diskvalifikācija nav FIBA mērķis

Pievienot komentāru
Šneps: Nacionālo izlašu diskvalifikācija nav FIBA mērķis
Foto: LETA

Starptautiskās Basketbola federācijas (FIBA) draudi diskvalificēt valstu nacionālās izlases, kuru klubi piedalīsies Eiropas Basketbola līgu savienības (ULEB) rīkotajos turnīros, ir galējā sankcija, bet tas nav FIBA mērķis, sarunā ar aģentūru LETA norādīja Latvijas Basketbola savienības (LBS) ģenerālsekretārs Edgars Šneps.

Kā zināms, jau aptuveni 15 gadus Eiropas basketbola divus spēcīgākos turnīrus organizē ULEB, tomēr no pagājušās vasaras kontroli pār šiem turnīriem cenšas atgūt FIBA, kas pašlaik ķērusies pie ļoti drakoniskas rīcības un piedraudējusi diskvalificēt visu valstu nacionālās izlases, kuru komandas piedalīsies ULEB rīkotajos turnīros.

“Cik man zināms, visām federācijām iedots papildus laiks paust savu nostāju. FIBA mērķis nav diskvalificēt izlases, bet gan panākt situāciju, ka attiecīgo valstu federācijas kontrolē to, kas notiek nacionālajos čempionātos. Vēlme ir panākt, ka komandas ievēro visu valstu federāciju kopīgi atzītās vērtības un uzdevumus,” uzskata Šneps.

Pagājušās nedēļas nogalē laikraksts El Mundo Deportivo vēstīja, ka FIBA gatavojas diskvalificēt spēcīgo Spānijas valstsvienību no Riodežaneiro olimpiskajām spēlēm un nākamā Pasaules kausa. Šādu drakonisku lēmumu FIBA vēloties pieņemt, jo Spānijas augstākās līgas (ACB) čempionāts paudis atbalstu ULEB Eirolīgas turnīram.

“Ne visas valstis kontrolē to, kas notiek nacionālajos čempionātos. Šobrīd pamatmērķis ir panākt, ka federācijas vienojas ar konkrētajiem klubiem, lai tie respektē federāciju un klubu intereses, vai arī šos klubus diskvalificē no nacionālajiem čempionātiem. Nacionālo izlašu diskvalifikācija ir galējā sankcija, kas attiecas uz tām federācijām, kuras pilnībā nekontrolē situāciju savās valstīs,” sacīja Šneps, atzīstot, ka Spānijā šajā ziņā patlaban ir “bardaks”.

Pagājušajā nedēļā Lietuvas Basketbola federācija paziņoja, ka viens no valsts grandiem Viļņas Lietuvos Rytas nākamajā sezonā nevarēs piedalīties nacionālajā čempionātā, jo tas plānojis spēlēt ULEB Eiropas kausa izcīņā. “Lietuvas Basketbola federācijas prezidents Arvīds Sabonis jau pateica, ka Lietuvos Rytas tiks izslēgta no nacionālā čempionāta, ja spēlēs ULEB Eiropas kausā, līdz ar to šeit nevar būt runa par nacionālās izlases diskvalifikāciju,” uzskata Šneps.

LBS ģenerālsekretārs atzīmēja, ka konflikta būtība slēpjas arī tajā, ka ULEB nepiekrīt FIBA prasībai no 2017. gada nacionālajos čempionātos un kontinentālajos turnīros paredzēt pārtraukumus, kad varētu spēlēt valstu izlases līdzīgi kā futbolā.

Kā zināms, šosezon pirmoreiz kopš 2002./2003. gada sezonas Latvija nebija pārstāvēta Eiropas otrajā spēcīgākajā klubu basketbola turnīrā ULEB Eiropas kausā. Tāpat vairākkārt Latvijas klubi bez panākumiem piedalījušies spēcīgākā turnīra – Eirolīgas – kvalifikācijā.

FIBA nākamsezon rīkos Čempionu līgu, kur pirmajā sezonā piedalīsies 56 komandas no 30 valstīm, bet pamatturnīrā startēs 32 vienības, no tām 24 komandām, arī vienai no Latvijas, vieta pamatsacensībās būs garantēta, bet  vēl astoņas dalībnieces tiks noteiktas kvalifikācijā. Komandas, kuras saņems uzaicinājumus startēt Čempionu līgā, tiks noteiktas, vadoties pēc nacionālo čempionātu rezultātiem.

“Mums nevienam nav ilūzijas, ko par mums domā Eirolīgā. Ja arī iepriekšējos gadus piedāvāja vietu kvalifikācijā, tad tikai pēdējā brīdī, kad vajadzēja aizpildīt kādu vietu. Eiropas kausa nosacījumi pēdējos gadus bijuši nesalīdzināmi sliktāki, nekā tie VEF Rīga komandai ir VTB Vienotajā līgā vai kādi gaidāmi FIBA Čempionu līgā uz nākamo gadu,” uzskata Šneps. “Kaut kāds imidžs mums ir, bet tas ir gaistošs. Eirolīgā īsti nevienam neesam vajadzīgi. Tas ir tāds slēgtais klubiņš, kur netiek klāt. Mēs redzējām piemērus kā futbolā, kad Skonto savulaik varēja spēlēt ar Barcelona vai Inter. Basketbolā ir neiespējami, ka Latvijas labākais klubs varētu spēlēt ar Barcelona vai Madrides Real. Sportiskais princips tur netiek ievērots. Loģiski, ka FIBA vēlme ir šo jautājumu sakārtot. FIBA līdzšinējā mazspēja ir novedusi līdz šādam konfliktam, tā ir taisnība. Mediji ir pieblīvēti ar informāciju, kurā cilvēkiem ir grūti noorientēties. Ir negatīva ažiotāža, kas daļēji ir saistīta ar FIBA nepietiekamu konsekvenci savā nostājā līdz šim.”

Lasi vēl